Orange-ի հետ բջջային կապն ու ինտերնետն առաջին անգամ հասանելի են դառնում Սյունիքի երկու գյուղում
Այսօր Orange-ը հայտարարել է Սյունիքի մարզի երկու գյուղում՝ Գեղանուշում և Գոմարանում իր ծառայությունների մեկնարկի մասին: Այս գյուղերի բնակիչների համար շարժական կապի տեխնոլոգիաներն առաջին անգամ են հասանելի դառնում:
Թեև հեռահաղորդակցության ոլորտը Հայաստանում զարգացած է, և ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաները հասանելի են քաղաքների ու գյուղերի մեծ մասի բնակիչներին, այնուամենայնիվ Հայաստանում դեռ կան փոքրաթիվ գյուղեր, որոնց դեռևս հասանելի չեն ոչ մի օպերատորի ծառայությունները: Այսօրվանից սկսած՝ Orange-ի հետ Գեղանուշն ու Գոմարանը, որոնք ունեն համապատասխանաբար 280 և 76 բնակիչ, կունենան ոչ միայն ժամանակակից շարժական հեռախոսակապ, այլ նաև գերարագ ինտերնետ:
«Երջանիկ եմ լինել այստեղ և ազդարարել երկու կայանների աշխատանքի մեկնարկը, որոնք պիտի ապահովեն արագ կապն ինչպես գյուղի ներսում, այնպես էլ աշխարհի հետ: Շարժական հեռախոսակապը և ինտերնետը անկասկած փոփոխություններ են բերում մարդկանց ամենօրյա կյանքում՝ վերջիններիս հնարավորություն տալով մշտապես կապի մեջ լինել աշխարհի հետ, լինել ավելի տեղեկացված ու ավելի մոտ հեռվում բնակվող իրենց սիրելիների հետ: Կապի առկայությունը նվազեցնում է մայրաքաղաքում ու փոքր գյուղերում բնակվողների միջև տարբերությունները: Orange-ը հպարտ է լինել այն օպերատորը, որը ոչ միայն մատուցում է լավագույն որակը քաղաքներում, այլ նաև ստեղծում է այս հնարավորություններն այնպիսի գյուղերում, ինչպիսիք են Գեղանուշը ու Գոմարանը, որոնք որևէ այլ օպերատորի կողմից կապ չեն ստանում»,- ասել է Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հիշեցնենք, որ իր ծառայությունների մեկնարկից հետո 4 տարուց էլ պակաս ժամկետում Orange-ի ծառայություններն այսօր հասանելի են Հայաստանի բնակչության ավելի քան 95%-ին: Ընդ որում Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում և Էջմիածնում Orange-ը կառուցել է մինչև 42 Մբ/վ, իսկ մնացած ծածկույթում՝ 21 Մբ/վ թողունակությամբ ցանց:
Orange-ի քաղաքականությունն է, մշտապես հոգալով ցանցի տեխնիկական բարձր որակի մասին, շարունակել ընդլայնել իր ծառայությունների մատուցումը գյուղական համայքներում՝ ներառյալ այնպիսի բնակավայրեր, որոնք չեն գտնվում ոչ մի օպերատորի ծածկույթում, ինչպես Սյունիքի մարզի Դիցմայրի, Բնունիս և Լոռու մարզի Անտառամուտ ու Կաճաճկուտ գյուղերը:

Two villages in the Syunik region get access to mobile telephony and internet service with Orange
Today Orange announced the launch of its services in two villages of the Syunik region: Geghanush and Gomaran, which are getting access to mobile technologies for the first time ever. Though the telecommunication sector is developed in Armenia and modern technologies are available to the inhabitants of most of the cities and villages, there are still a few villages which have no communication provided by any of the telecom operators yet. Geghanush and Gomaran having respectively 280 and 76 inhabitants, will have access starting from today not only to mobile voice services, but also to high-speed mobile internet thanks to Orange.
Francis Gelibter, Orange Armenia CEO, said: "I am happy today to be here and to announce the launch of these two mobile base stations that will ensure fast connection not only inside these villages but as well with the rest of the world. Mobile telephony and internet definitely bring changes to the daily life of people: being more connected, more informed, closer to people who are far. Being connected bridges the gap between people living in the capital and people living in small villages. Orange is proud to be not only the operator which delivers the best quality in towns but as well the one which creates these new experiences for people living in villages like Geghanush and Gomaran which do not have a connection provided by any other operator".
As a reminder, after less than 4 years of launching its operations, Orange services are now available to more than 95% of the Armenian population. In Yerevan, Gumri, Vanadzor and Etchmiadzine Orange offers up to 42Mbps capacity network, and up to 21Mbps in the rest of the country.
Orange policy is to continue expanding its operations in villages taking care of quality and performance, including villages not yet covered by any operator, such as Ditsmayr and Bnunis in Syunik region and Antaramut or Kachachut in Lori region which will be all covered by the beginning of 2014.