Երևանում մեկնարկեց «Բաց կառավարման գործընկերություն-Հայաստան» առաջին միջազգային համաժողովը:
Ինչպես ողջույնի խոսում նշեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանի առջև կանգնած են կարևորագույն և սկզբունքային մարտահրավերներ, որոնց լուծումները պետք է գտնվեն, և այս միջոցառումը լուծում գտնելու լավագույն միջոցն է որպես քաղաքացիական հասարակության հետ երկխոսություն ծավալելու ուղի:
«Եթե մենք չփոխենք մեր խաղի կանոնները, մենք կապրենք ինչպես երեկ», - ասաց Տ.Սարգսյանը: Նրա խոսքով՝ չի կարող քաղաքացիական հասարակություն ձևավորվել, եթե կառավարությունը չաշխատի բաց և թափանցիկ: Բացի այդ, նրա խոսքով՝ եթե չլինի նաև հասարակության մոտ վստահություն կառավարության բաց լինելու մեջ, հնարավոր չի լինի նաև առաջընթաց:
«Շատ անգամ նկատում եմ, որ իշխանական լծակներ ունեցող մարդիկ դժգոհում են հասարակությունից, բայց դա հասարակության պարտադրանքի ինստիտուտ է: Բայց իշխանական լծակները և ֆինանասական միջոցների տիրապետումը ևս արդարացի է, և հասարակությունը պետք է ևս վերահսկի, որ դրանք չեն օգտագործվում ի շահ անձի», - հավելեց Տ.Սարգսյանը, շեշտելով, որ քաղաքացիական հասարակությանը այլընտևանք չկա:
Նրա խոսքով՝ թափանցիկության ապահովումը քաղաքացիական հասարակության ֆունդամենտալ գործառույթներից մեկն է: «Սա վստահության ապահովման գլխավոր ֆունդամենտն է: Հասարակությունը պետք է վստահ լինի, որ որոշումները տրամաբանական են, որ իր կարծիքի հետ հաշվի են նստում: Եվ մենք պարտավոր ենք այդ կարծիքը հաշվի առնել», - նշեց ՀՀ վարչապետը:
Նա նաև նշեց, որ իշխանությունները պարտավոր են ապահովել պրոֆեսիոնալիզմը և պատասխանատվությունը, որը, նրա խոսքով՝ մեզ մոտ հաճախ պակասում են:
«Այստեղ մենք ևս ունենք պրոբլեմներ, քանի որ տեսնում ենք, որ պատրաստ չենք աշխատել այդ գործիքների հետ, և հաճախ տեսնում ենք, որ բացակայում է պրոֆեսիոնալիզմը: Իսկ հասարակությունն ընկալում է սենսացիոն լուրերը, լրատվամիջողները չեն զտում այդ ինֆորմացիան, և տեղեկատվությունը հեղեղված է դառնում նեգատիվությամբ, որը տալիս է դժգոհություն և հիասթափություն, ինչը կասեցնում է ռեֆորմների բնականոն ընթացքը», - պարզաբանեց նա:
Տ.Սարգսյանը նշեց, որ ՀՀ կատավարությունը աշխարհի այն հինգ երկրներից է, որոնց բյուջեն առավելագույն թափանցիկ է: Նրա խոսքով՝ այս հինգ տարում միայն մեկ անգամն էր, որ լրատվամիջոցները վերստուգել են այն: «Հաճախ կարելի է տեսնել, որ խոսվում է միջոցների փոշիացման մասին, սակայն բացակայում է դրա ապացուցողական մասը: Բայց դա ևս պրոֆիսիոնալիզմի հարց է: Ցավով եմ նշում նման պրոֆեսիոնալ, պատասխանատու դրսևորումների բացակայությունը», - ասաց նա, նշելով, որ իշխանությունները ևս դրա մեջ ունեն իրենց պատասխանատվության մասնաբաժինը, և պետք է թույլ չտան ապատեղեկության տարածումը: Եզրափակելով, նա կրկին կարևորեց կառավարության թափանցիկությունը և քաղաքացիական հասարակության հետ արդյունավետ հյամագործակցությունը:
Համաժողովին ներկա Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ով իր հերթին նշեց, որ բաց կառավարումը, տնտեսությունը և տարբեր խմբերի միջև երկխոսությունը կավահովի զարգացումը և կայունությունը: Նշելով, որ Հայաստանը ստանցնել է պատասխանատվություն Բաց կառավարման գործընկերություն նախաձեռնության մեջ, նա նաև հույս հայտնեց, որ մեր երկիրը կկարողանա կրկին բարձրացնել իր ցուցանիշները և համապատասխանել «Հազարամյակների մարտահրավեր»-ի ծրագրերին, ինչպես նախկինում էր: Նա նաև վստահեցրեց, որ ԱՄՆ պատրաստ են աջակցել ՀՀ կառավարությանը՝ Բաց կառավարման գործընկերության շրջանակներում՝ կառավարման թափանցիկության ապահովման հարցում:
Նշենք, որ Բաց կառավարման գործընկերությունը ստեղծվել է 2011 թվականին 8 երկրների նախաձեռնությամբ՝ Բրազիլիա, Ինդոնեզիա, Մեքսիկա, Նորվեգիա, Ֆիլիպիններ, Հարավային Աֆրիկայի Հանրապետություն, Մեծ Բրիտանիա և ԱՄՆ: Այսօր այդ նախաձեռնությանը միացել են ավելի քան 60 երկրներ, իսկ Հայաստանը անդամակցում է 2011 թվականի նոյեմբերից:
Համաժողովին, որը կազմակերպել են ՀՀ կառավարությունը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ, մասնակցում են ՀՀ կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և ԶԼՄ ներկայացուցիչներ, փորձագետներ ԱՄՆ-ից, Բուլղարիայից, Էստոնիայից և Վրաստանից:

«Если мы не поменяем правила игры, будем жить так же, как вчера». Заявление Тиграна Саркисяна
Как заявил в своей приветственной речи премьер-министр Армении Тигран Саркисян, перед Арменией стоят важнейшие и принципиальные вызовы, требующие решения, и это мероприятие, как путь установления диалога с гражданским обществом, является одним из лучших способов поиска таких решений.
«Если мы не поменяем правила игры, будем жить так же, как вчера», – сказал Тигран Саркисян. По его словам, гражданское общество не может сформироваться без открытой и прозрачной работы правительства. Кроме того, как отметил глава правительства, невозможен и прогресс без уверенности общества в открытости правительства.
«Много раз замечал, что люди, обладающие рычагами власти, жалуются на общество, но это институт обязательств перед обществом. Но рычаги власти и управление финансовыми средствами также оправданы, и общество также должно проконтролировать, чтобы ими не злоупотребляли», – отметил Тигран Саркисян, добавив, что не существует альтернативы гражданскому обществу.
Как указал премьер, обеспечение прозрачности – одна из фундаментальных функций гражданского общества. «Это главный фундамент обеспечения доверия. Общество должно быть уверено, что решения – логичны, что с его мнением считаются. И мы обязаны считаться с мнением общества», – сказал он.
Тигран Саркисян отметил также, что власти обязаны обеспечить профессионализм и ответственность.
«Часто можно встретить, что муссируются слухи о распылении бюджетных средств, однако всегда отсутствует доказательная часть. Но и это является вопросом профессионализма», – сказал он, добавив, что власти тоже несут ответственность за это, они не должны допускать распространение дезинформации.
Присутствующий на форуме посол США в Армении Джон Хефферн, в свою очередь, отметил, что открытое управление и диалог между разными группами – залог развития и стабильности. Обратившись к тому, что Армения взяла на себя обязательства в рамках инициативы «Партнерство открытого управления», посол выразил надежду, что республике удастся улучшить свои показатели и, как и прежде, соответствовать программам «Вызовы тысячелетия». Джон Хефферн заверил, что США в рамках инициативы «Партнерство открытого управления» готовы оказывать содействие Армении в вопросе обеспечения прозрачности управления.
Как указывается на сайте правительства Армении, к инициативе «Партнерство открытого управления» (Open Government Partnership) Республика Армения присоединилась в сентябре 2011 года. Инициатива координируется межправительственной комиссией, которая состоит из 8 государств-учредителей: Соединенных Штатов Америки, Бразилии, Индонезии, Мексики, Норвегии, Филиппин, Южной Африки и Соединенного Королевства.