Պռոշյան vs Կովալենկո Շահգալդյան. Պռոշյանում առճակատումը շարունակվում է
Հուլիսի 14-ին կայանալիք Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի գյուղապետի արտահերթ ընտրություններում թեկնածուների առաջադրումը կսկսվի հունիսի 19-ին, կավարտվի` հունիսի 23-ին: Մինչև ընտրությունները, սակայն գյուղում որոշ լարվածություն կա. Գյուղացիները չեն ընդունում Կոտայքի մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանի քայլերը և որքան ուժ ունեն, դիմադրում են դրանց:
Գյուղապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար մարզպետի նշանակած թեկնածուն` Արմինե Մելիքյանը արդեն երկար ժամանակ չի կարողանում մտնել գյուղապետարան: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Պռոշյանի ավագանու անդամ Մովսես Հակոբյանն ասաց, որ երեկ, հունիսի 14-ին սպասել են որ ժամանակավոր պաշտոնակատարը կգար գյուղապետարան, սակայն չի եկել: «Երևի իմացել է, որ չենք թողնելու», հավելեց պրն Հակոբյանը: Գյուղապետարանում, նրա խոսքով, երեկ իմացել են, որ ժամանակավոր պաշտոնակատարը դիմել է ոստիկանություն` ապահովելու անարգել մուտքը գյուղապետարան:
«Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է` ինքը պետք է չմտնի գյուղապետարան, հենց միայն այն բանի համար, որ բողոք արտահայտող ժողովրդին նա անվանում է թուրք», -հավելեց մեր զրուցակիցը: Նա տեղեկացրեց, որ Արմինե Մելիքյանը գյուղի դպրոցի կառավարման խորհրդի անդամներից է ու բազմիցս խոչընդոտում է դպրոցի տնօրենի ընտրություններին` չներկայանալով ընտրություններին: «Մեր գյուղը ավանդույթներով հարուստ գյուղ է, հիմա երբ ասում են Պռոշյան, մարդկանց թվում է, թե վատն են մարդիկ այստեղ: Բայց այդպես չի` մեր գյուղը շատ նորմալ գյուղ է` իր նիստուկացով, ամեն ինչով», -նկատեց մեր զրուցակիցը:
Գյուղապետի առաջիկա ընտրություններում ընտրվելու մտադրության մասին պաշտոնապես հայտարարել է Վովա Սահակյանը, որին, Հակոբյանի խոսքով, պաշտպանում է ամբողջ գյուղը: «Նա բոլորիս թեկնածուն է», -նկատեց գյուղի ավագանու անդամը:
Պռոշյանի գյուղապետ Հրաչ Մուրադյանի սպանությունից անցել է երկու ամիս, սակայն նախաքննությունն առաջընթաց չի արձանագրել. կալանավորվել է նույն գյուղի բնակիչ Արայիկ Պետրոսյանը, որը գյուղացիների խոսքով, գյուղապետի հետ լավ հարաբեությունների մեջ է եղել:
Այժմ գյուղացիները պնդում են, որ ոստիկանությունը սխալ մարդու է կալանավորել: Օրերս ԱԺ Դաշնակցական պատգամավորներ Արմեն Ռուստամյանի և Աղվան Վարդանյանի հետ հանդիպման ժամանակ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը հայտարարել է, թե 5000 ԱՄՆ դոլար կտան այն մարդուն, ով կարող է լույս սփռել գյուղապետի սպանության նախաքննության վրա: «Հիմա նստած է էն անձնավորությունը, որը բացարձակ կապ չունի այդ վրիժառության հետ: Դրանք վրիժառուներ են, որը մեր հայրենիքի համար պատերազմում ծառայություն մատուցած մարդուն սպանեցին. Թուրքի գնդակը չկպավ, հայի գնդակով սպանվեց: Շատ ծանր ենք տանում, շատ, մեր գյուղը շատ էր սիրում նրան. 8 լումա ստանալով էլ ծաղկեցնում էր գյուղը», -պատմեց Մովսես Հակոբյանը:
Գյուղի ավագանու անդամը վստահ է` ամեն ինչ լավ է լինելու և գյուղը ծաղկելու է` «անկախ նրանից մարզպետը կուզի, թե չուզի»:
«Մենք դեմ ենք գնում մարզպետի նշանակած կադրին: Ամեն ինչ անելու ենք, որ մարզպետի նշանակած կադրը գյուղում չաշխատի:
Ինչի՞: Կային շատ մարդիկ, որոնց ինքը կարող էր հանգիստ նշանակեր, ոչ մի առճակատում էլ չէր լինի: Այսինքն միտումնավոր նշանակել է մի մարդու, որ առճակատում գնար: Եթե տվյալ անձնավորությունը բոյկոտում է դպրոցի տնօրենի ընտրությունները որը տնօրեն պիտի ունենար, խելքի գար, էլ էդ մարդու հետ ինչ հույսեր կապես», -ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով, մարզպետը հաշվի չի առնում բնակչության խնդիրներն ու մտահոգությունները և որոշումները կայացնում է, ինչպես իրեն է հաճո:

Глава Котайкской области Армении Коваленко Шахгалдян ранее фактически не стал комментировать тот факт, что жители села Прошян не принимают назначенную им исполняющей обязанности старосты Армине Меликян. «Я всего лишь исполнял свои обязанности в рамках своих полномочий», – заявил губернатор. Между тем, досрочные выборы главы данной общины назначены на 14 июля, с 19 июня начнется процесс выдвижения кандидатов, который завершится 23 июня. Обстановка в селе по-прежнему крайне напряженная.
Напомним, о негативном отношении жителей села Прошян к и.о. старосты ранее сообщил телеканал «Еркир Медиа». Согласно информации, сельчане свою позицию мотивируют тем, что пока еще не раскрыты детали убийства старосты Грача Мурадяна и виновные не понесли наказания. СМИ подчеркивало, что атмосфера в сельской общине напряженная, жители села говорят, что уже несколько раз проваливались выборы директора местной школы. Более того, в провалах они обвиняют именно новую и.о. старосты А. Меликян. По их словам, администрация Котайкской области не в первый раз пытается нарушить их права. При этом жители заявляют, что до выборов нового старосты никто не вступит в здание сельсовета.
В интервью корреспонденту Panorama.am член Совета старейшин села Прошян Мовсес Акопян сказал, что вчера, 14 июня, они ждали прихода и.о. старосты в сельсовет, однако она не явилась. «Наверно знала, что не пустим», – предположил М. Акопян. Он также заявил, что в сельсовете вчера узнали об обращении и.о. главы общины в полицию с просьбой обеспечить беспрепятственный вход в здание сельсовета.
«Наша позиция следующая: она не должна входить в здание сельсовета по той причине, что выражающих свой протест людей она называет „турками”», – сказал Мовсес Акопян. По его словам, А. Меликян является членом Совета правления сельской школы и своей неявкой препятствует проведению выборов директора школы.
«У нас богатое на обычаи село. Когда говорят Прошян, людям кажется, что здесь нехорошие люди. Однако это не так, у нас нормальное село», – заверил Мовсес Акопян.
О намерении приять участие в предстоящих выборах главы общины в настоящее время официально заявил Вова Саакян, которого, как сказал Мовсес Акопян, поддерживает все село. «Он – наш кандидат», – заявил член Совета старейшин с. Прошян.
Отметим, что 13 июня депутаты парламента Армении от фракции АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Армен Рустамян и Агван Варданян встретились с начальником Полиции РА Владимиром Гаспаряном. Основной целью встречи было ознакомление с ходом расследования по делу убийства старосты села Прошян Грача Мурадяна. Согласно распространенному пресс-службой фракции релизу, начальник Полиции РА В. Гаспарян сообщил депутатам, «что полным ходом идет предварительное следствие, делается все для полного раскрытия преступления». Он также заверил, что обеспечит секретность любой полезной информации и безопасность свидетелей по делу. СМИ даже писали, что лицу, который сообщит правоохранительным органам полезные сведения для раскрытия дела, обещана награда в 5000 долларов.
Сами жители села считают, что задержанный по данному делу местный житель Араик Петросян к убийству старосты отношения не имеет, у него с покойным, по их словам, были хорошие отношения.
«Грача Мурадяна миновала вражеская пуля, но он был убит армянской пулей. Мы очень тяжело переносим его гибель, его в селе любили все: даже получая 8 копеек, он делал все для процветания села», – рассказал Мовсес Акопян.
Член Совета старейшин села уверен, что все будет хорошо и село продолжит процветать независимо желания губернатора.
«Мы выступаем против назначенного губернатора лица. Мы сделаем все возможное, чтобы назначенный им человек не работал в селе. Почему? Было много людей, которых он мог спокойно назначить на эту должность, и никакой конфронтации бы не возникло. То есть он назначил человека умышленно, чтобы была конфронтация. Если этот человек бойкотирует выборы директора школы, какие надежды можно с ним связывать?» – сказал Мовсес Акопян.
По словам собеседника корреспондента Panorama.am, губернатор не считается с проблемами и заботами населения и принимает решения так, как угодно ему.