Hurriyet Daily News. Ձերբակալվել է Դինքի սպանության կազմակերպման գործով կասկածվող անձանցից մեկը
Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաքում երեկ ձերբակալվել է Հրանտ Դինքի սպանության կազմակերպման գործով կասկածվող անձանցից մեկը՝ Էրսին Յոլչուն: Այս մասին է հաղորդում Hurriyet Daily News պարբերականը:
Համաձայն Գերագույն դատարանի որոշման, Յոլչուի դատավարությունը վերսկսվելու է սեպտեմբեր ամսին: Մեղադրյալն այժմ պահվում է Տրապիզոնի Բահչեչիկ բանտում:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Յոլչուն ավելի վաղ դատապարտվել էր 12.5 տարվա ազատազրկման, սակայն 2010 թվականին ազատ էր արձակվել այն բանից հետո, երբ դատարանը որոշում էր կայացրել, որ վերջինիս՝ «ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելն» հաստատող բավարար ապացույցներ չկան: Օրեր առաջ Գերագույն դատարանը փոխել էր նրան բանտից ազատ արձակելու դատավճիռը և նոր քննություն սկսել:
Դինքի ընտանիքի փաստաբանները պնդում են, որ վերոնշյալ անձինք ինքնուրույն չեն գործել, նրանց թիկունքում լավ կազմակերպված խմբավորում է աշխատել:

A key suspect in the investigation into the murder of Hrant Dink was arrested on Tuesday in the Black Sea province of Trabzon, with the trial due the restart from scratch in September following a Supreme Court ruling, Hurriyet Daily News reported.
Ersin Yolcu's arrest was carried out after the Supreme Court reversed the judgment on his release from jail. Yolcu is now again being held in Trabzon's Bahçeçik prison, pending the second trial.
Yolcu had been sentenced to 12 years and six month in prison, but was released in 2010 after the court ruled that there was not enough evidence proving that he was a "member of a terrorist organization." He was together with another key suspect, Ahmet İskender.