«Գնալով ես ինձ ավելի շատ հայ եմ զգում»....Իսպանացի նշանավոր գրողը` Հայոց ցեղասպանության մասին (Տեսանյութ)
16:11 20/06/2013
Իսպանացի նշանավոր գրող Գոնսալո Գուարչն այսօր Երևանում ներկայացրեց Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված իր եռագրության հայերեն, ռուսերեն հրատարակությունները: Առաջին գիրքը հրապարակվել է 2000 թվականին «Հայկական տոհմածառ» վերնագրով, 2002-ին` «Հայկական կտակ»-ը, և վերջինը՝ «Սպիտակ լեռը»:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Գրողների միության նախագահ Լևոն Անանյանը ներկայացնելով գրողին, նշեց, որ մոտ 30 պատմավեպերի ու ֆանտաստիկ ստեղծագործությունների հեղինակ է:
«Նրա հորդորն ու կոչն այն մասին են, որ ոչինչ չպետք է մոռացվի` հիշոցությունն ընդդեմ մոռացության, և այդ ամենն արվում է հզոր փաստական հիմքի վրա»,-ասաց Անանյանը:
«Գնալով ես ինձ ավելի շատ հայ եմ զգում»,-ողջույնի խոսքն այսպես սկսեց իսպանացի մտավորականը:
Նա ակնկալում է հայկական կողմի օգնությունն ու աջակցությունը, որ իր գրքերը բացի հայերենից ու ռուսերենից թարգմանվեն նաև այլ լեզուներով:
«Ես պատմությունը համարում եմ մի վառ բան, որը կարող է մարդկանց համոզել: Երբ մեկին հաջողվում է մյուսի գիտակցության վրա ազդել, ամեն ինչ կարող է փոխվել»,-նշեց գրողը:

«Я все больше и больше чувствую себя армянином». Состоялась презентация трилогии Гонсало Гуарча о Геноциде армян
17:34 20/06/2013
Сегодня в Ереване состоялась презентация русского и армянского изданий трилогии известного испанского писателя Гонсало Гуарча о Геноциде армян в Османской империи 1915 года.
Первая книга трилогии под названием «Армянское древо» вышла в свет в 2000 году, вторая книга под названием «Армянское завещание» – в 2002 году, а третья книга называется «Белая гора».
На встрече с журналистами председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, представляя писателя, отметил, что он является автором порядка 30 исторических новелл и фантастических произведений.
«Его призыв состоит в том, что ничто не должно быть забыто: память против забвения, и все это делается на мощной документальной основе», – сказал Левон Ананян.
«Я все больше и больше чувствую себя армянином», – этими словами поприветствовал собравшихся Гонсало Гуарч.
Испанский писатель отметил, что он рассчитывает на поддержку армянской стороны в том, чтобы его книги, помимо армянского и русского языков, были переведены и на другие языки.
«Я считаю историю яркой вещью, способной убеждать людей. Когда одному удается воздействовать на сознание другого, измениться может все», – сказал Гонсало Гуарч.