Օրերս «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի աջակցությամբ առցանց հարցազրույց էր կազմակերպվել ադրբեջանցի քաղաքագետ Արաստուն Օրուջլուի հետ: Նման հարցազրույցները հնարավորություն են տալիս սահմանափակ կապերի պայմաններում առանձին հարցադրումների վերաբերյալ ծանոթանալ դիմացի կողմի մոտեցումներին: Բացի այդ, առանձին դեպքերում հնարավոր է դառնում այդ երկխոսության ընթացքում պատկերացում կազմել հակամարտող կողմերի դիրքորոշումների վրա` որոշակի տրամադրություններ արտահայտող զրուցակցին դիտարկելով որպես ինդիկատոր: Արաստուն Օրուջլուի դեպքը դրանցից մեկն է: Ըստ որում` նրա դեպքում եզրակացությունների համար բավական է ընդամենը մեկ հարց:
Ես, որպես Panorama.am-ի թղթակից, պարոն Օրուջլուին դիմել էի հետևյալ հարցով. «Հայ սպային կացնահարած ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2012 թվականին Հունգարիայից Ադրբեջան էքստրադիցիայի ենթարկվելուց հետո ոչ միայն չշարունակեց կրել պատիժը, այլև նախագահի կողմից ներման արժանացավ, պարգևատրվեց, նրա զինվորական կոչումը բարձրացվեց և այլն: Ինչպե՞ս եք Դուք գնահատում խաղաղ պայմաններում անզեն մարդու սպանության փաստը և ադրբեջանական իշխանությունների արձագանքն այդ ամենին»: Այս հարցը ես ժամանակ առ ժամանակ ուղղել եմ ադրբեջանցի տարբեր մասնագետների, փորձագետների և գործիչների` դրա միջոցով բացահայտելու նրանց աշխարհայացքը, ինչ-որ տեղ անկեղծությունն ու ողջամտությունը:
Եվ ահա Արաստուն Օրուջլուի պատասխանը. «Այդ փաստին իմ վերաբերմունքը ես արտահայտել եմ, և այն եղել է բացասական: Ցավոք, ցանկացած հանցագործության հերոսացումն առայժմ մի ապրանք է, որը գնորդներ ունի երկու հասարակություններում էլ: Ցավալի է, իհարկե, որ Ալիևն արեց դա, սակայն այս առումով հատուկ ցնծություն առաջ չի բերում նաև ամերիկացի հետազոտող Թոմաս դե Վաալին հայ նախագահ Սարգսյանի պատմածը այն մասին, թե ինչպես է ինքը Խոջալուում մասնակցել սպանություններին»:
Արտաքուստ թվում է, թե ադրբեջանցի փորձագետը ողջամիտ պատասխան է հնչեցրել, սակայն այս պատասխանից ակնհայտ երևում է, որ նա
ա/ կիրառում է այն մանիպուլյացիոն հնարքները, որոնք հատուկ են ադրբեջանական քարոզչությանը,
բ/ գուցե չուզենալով, բայց փաստում է, որ ինքը հանդես է գալիս ոչ թե որպես անհատ մտածող, այլ այդ նույն քարոզչության սպասարկող:
Նախ` պետք է ասեմ, որ ինտերնետում որոնումների արդյունքում պարոն Օրուջլուի վերաբերմունք այս հարցի առնչության չգտա: Միակ հարցազրույցը, որ նա տվել է այս թեմայով, «Ազատություն» ռադիոկայանի տեսակամուրջն է , որտեղ ադրբեջանցի քաղաքագետն իսկապես անդրադարձել է խնդրին, բայց ներկայացրել է ոչ թե իր վերաբերմունքը, այլ` իրավիճակի իր վերլուծությունը` Ալիևի գործողությունները որակելով քաղաքական և PR նպատակներ հետապնդող:
Ինչ վերաբերում է Օրուջլուի այն դիտարկմանը, որ հանցագործության հերոսացումն առայժմ հեշտ իրացվող ապրանք է, ապա համաձայնել չենք կարող: Բայց տվյալ դեպքում խնդիրն այն է, թե ով է այդ ապրանքն արտադրում: Եթե դրանք առանձին մարգինալ խմբերի ձեռքի գործն են, դա այլ է, իսկ եթե դրանով զբաղված է մի ամբողջ պետություն` նախագահի գլխավորությամբ, այլ է: Օրինակ, թմրանյութերի արտադրության, տեղափոխման և իրացման խնդիր այսօր աշխարհում բոլոր երկրներն ունեն: Սակայն խնդիրն, օրինակ, Մեքսիկայում այլ է (որտեղ տարեկան հարյուրավոր ոստիկաններ են զոհվում նարկոկարտելների հետ պատերազմի արդյունքում), այլ էր «Թալիբանի» գլխավորած Աֆղանստանում, որտեղ գործը «կառավարվում» էր անմիջապես քաղաքական իշխանությունների կողմից:
Այսինքն` եվրոպական երկրում ցմահ ազատազրկման դատապարտված հանցագործին հերոսացրած ու պարգևատրած նախագահի արարքը չի կարելի համեմատել, օրինակ, փողոցում հայհոյանք տվողի արարքի հետ:
Օրուջլուն ինքն էլ փայլուն հասկանում է սա, բայց հավանաբար ունենալով համապատասխան հրահանգ, պարտավոր էր իրավիճակից մի կերպ դուրս գալ և այդ նպատակով էլ դիմել է Թոմաս դե Վաալին: Ըստ որում` միանգամից մի քանի մանիպուլյացիա անելով:
Սկսենք ձևակերպումից. «…Հատուկ ցնծություն առաջ չի բերում նաև ամերիկացի հետազոտող Թոմաս դե Վաալին հայ նախագահ Սարգսյանի պատմածը այն մասին, թե ինչպես է ինքը Խոջալուում մասնակցել սպանություններին»: Այս հայտարարությունը պարզունակ սուտ է: Հենց միայն այն պատճառով, որ Թոմաս դե Վաալի հետ հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը նման բան չի ասել: Հարցազրույցում Հայաստանի նախագահի մեջբերված խոսքում որևէ նախադասություն ներկայացված չէ եզակի առաջին դեմքով: Թե ինչու է պարոն Օրուջլուն վերաշարադրում հենց այդպես, հայտնի կլինի միայն իր պատվիրատուներին:
Այժմ գանք տխրահռչակ հարցազրույցին: 2011 թվականին առիթ եմ ունեցել Թոմաս դե Վաալից անձամբ հարցազրույց վերցնել` գրքում տեղ գտած մեջբերումների վերաբերյալ: Այդ ժամանակ ամերիկացի հետազոտողը հայտարարեց, որ մեջբերումների իսկությունը հաստատելու համար ինքը պետք է լսի իր մոտ եղած ձայնագրությունները (ինչը մինչ այժմ չի արել), սակայն փաստեց որ ինքը հեղինակ է և շատ դեպքերում գրքում ներկայացրել է իր տպավորությունները: Բուն Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ էլ այդ ժամանակ նշել էր, որ իր կարծիքով դա ամենևին կանխամտածված և ծրագրավորված ակցիա չի եղել: Հարցազրույցից մի հատված արդեն երեք տարի բեռնված է ինտերնետում, և պարոն Օրուջլուն կարող էր ծանոթ լինել դրան:
Չնայած նրա մոտեցումը վկայում է, որ ինքը խնդիր ունի ոչ թե փաստերին ծանոթ լինել, այլ փաստերը խեղաթյուրելու միջոցով պատվիրված գնահատականներ շրջանառել:
Հ.Գ. Ի դեպ, Թոմաս դե Վաալի և բազմաթիվ այլ անձանց հետ հարցազրույցներն օգտագործվել են «Սովի և կրակի միջև. իշխանություն կյանքերի գնով» ֆիլմում: Ցանկալի կլինի, որ ադրբեջանցի քաղաքագետները ծանոթ լինեն նաև ֆիլմում ներկայացվող փաստերին:

Диагноз армяно-азербайджанских отношений на основании одного интервью. А. Минасян указал на примитивную ложь в словах А. Оруджлу
На днях при содействии Научно-исследовательского центра «Регион» было организовано онлайн-интервью с азербайджанским политологом Арастуном Оруджлу. От Panorama.am в виртуальной пресс-конференции участвовал политолог Армен Минасян.
По его словам, подобные интервью дают возможность в условиях ограниченной связи ознакомиться с подходом другой стороны касательно конкретных вопросов. Кроме этого, в отдельных случаях в ходе подобного диалога появляется возможность составить представление о позициях противоборствующих сторон и рассматривать собеседника в качестве индикатора настроений. Интервью с Арастуном Оруджлу – из этой серии. К тому же, отметил эксперт, в случае с ним достаточно было одного вопроса, чтобы сделать выводы.
«Я обратился к господину Оруджлу со следующим вопросом: „Зарубивший топором армянского офицера азербайджанский офицер Рамиль Сафаров, который был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан в 2012г., не только не продолжил отбывания срока наказания в местах лишения свободы, но был помилован президентом, удостоился наград, повышения воинского звания и т.д. Как Вы оцениваете факт убийства безоружного человека в мирных условиях и реакцию азербайджанских властей на все это?” Данный вопрос я периодически задаю разным азербайджанским специалистам, экспертам и деятелям, таким образом раскрывая их менталитет, в некоторой степени их честность и здравомыслие», – рассказал А. Минасян.
Эксперт процитировал ответ Арастуна Оруджлу: «Я выражал свое отношение к данному факту, и оно было негативным. К сожалению, героизация всяких преступлений является пока что товаром, имеющим своих покупателей в обоих обществах. Жаль, конечно, что Алиев сделал это, но особого восторга в этом плане не вызывают также рассказы армянского президента Саргсяна американскому исследователю Томасу де Ваалу о том, как он принимал участие в убийствах в Ходжалы».
Армен Минасян далее отметил:
«На первый взгляд может показаться, что азербайджанский эксперт озвучил трезвый ответ, однако эти слова очевидным образом демонстрируют следующее: а) он применяет те же манипуляционные приемы, которые характерны для азербайджанской пропаганды; б) быть может нехотя, но подтверждает, что он выступает не как самостоятельно рассуждающий индивид, а как один из обслуживающих данную пропаганду лиц.
Прежде всего, должен отметить, что поиски в Интернете мнения Арастуна Оруджлу по данному вопросу оказались тщетными. Единственное интервью, которое он дал по данной теме, – это телемост на Радио Свобода, во время которого азербайджанский политолог действительно обратился к этой проблеме. Однако во время телемоста он представил не собственную точку зрения, а свой анализ ситуации, охарактеризовав действия Алиева как преследующие политические и PR цели.
Что касается замечания Арастуна Оруджлу о том, что героизация преступления пока является товаром быстрой реализации, то с этим нельзя согласиться. Однако в подобных случаях проблема состоит в том, кто производит эту продукцию. Если это дело рук отдельных маргинальных групп, то это одно, но когда подобным промышляет целое государство во главе с президентом – это другое. К примеру, все страны сталкиваются с проблемой производства, транспортировки и сбыта наркотиков. Однако, например, в Мексике, где ежегодно погибают сотни полицейских вследствие войны против наркокартелей, данная проблема имеет одно свойство и совсем другое в возглавляемом „Талибаном” Афганистане, где все это управляется непосредственно политической властью. То есть, нельзя сравнивать действия президента, помиловавшего приговоренного в европейской стране к пожизненному заключению преступника, с действиями, к примеру, ругающегося на улице матом человека.
Арастун Оруджлу сам прекрасно понимает это, однако, видимо, получив соответствующее указание, обязан был как-нибудь выйти из ситуации и именно по этой причине обратился к Томасу де Ваалу, причем, прибегнув сразу к нескольким видам манипуляции.
Начнем с формулировки „ особого восторга в этом плане не вызывают также рассказы армянского президента Саргсяна американскому исследователю Томасу де Ваалу о том, как он принимал участие в убийствах в Ходжалы”. Это заявление – примитивная ложь. Хотя бы по той причине, что в интервью с Томасом де Ваалом президент Армении Серж Саргсян такого не говорил. Ни одно процитированное в интервью предложение Сержа Саргсяна не представлено от первого лица. Почему Арастун Оруджлу излагает все именно таким образом, известно только его заказчикам.
Теперь вернемся к злополучному интервью. В 2011 году мне представилась возможность лично провести интервью с Томасом де Ваалом касательно включенных в книгу цитат. Тогда американский эксперт заявил, что для подтверждения подлинности этих цитат он должен прослушать имеющиеся у него записи (чего он до тех пор не сделал), однако он подтвердил, что как автор во многих случаях представил в книге собственные впечатления. О событиях же в самом Ходжалу он тогда сказал, что, с его точки зрения, это вовсе не было предварительно продуманной и запланированной акцией. Отрывок из этого интервью уже третий год как выложен в Интернет, и Арастун Оруджлу мог с ним ознакомиться.
Однако своим подходом Арастун Оруджлу доказывает, что его проблема заключается вовсе не отсутствии знаний о фактах, а в том, что он посредством их искажения пускает в оборот заказные оценки.
Отметим, что интервью с Томасом де Ваалом и многие другие интервью были использованы в фильме „Между голодом и огнем. Власть ценою жизней”. Было бы желательно, чтобы азербайджанские политологи ознакомились также с представленными в фильме фактами».