ԲՆ-ում աշխատում են գայլերին սպանելու վերաբերյալ նախագծի վրա. Երկու շաբաթից այն հնարավոր է իրավական ուժ ստանա
10:53 22/06/2013
Վերջին մի քանի ամսում Կոտայքի, Լոռու, Արագածոտնի մարզերում գայլերի զոհ են դարձել մի քանի հարյուր ոչխար: Վերջին թարմ դեպքը Կոտայքի մարզում էր, երբ գայլերը հոշոտել ու վնասել էին Քալաշյանների ընտանիքին պատկանող սարում գտնվող 280 ոչխարներից 250-ին:
Նախորդ տարի օրինակ, փետրվարից քաղաքացիները կարող էին օրինական կերպով գայլ սպանել, ավելին դրա դիմաց նաև 100 հազար դրամին համարժեք պարգև ստանալ: Կառավարության այդ որոշումն այս տարվա ապրիլին ուժը կորցրած է ճանաչվել, իսկ նորը դեռ ուժի մեջ չի մտնել:
Կենսառեսուրսների կառավարման գործակալության բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման բաժնի պետ Արամ Աղասյանը Panorama.am-ին ասաց, որ կառավարության որոշման նախագիծը մշակվել է, այն տարբեր շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ համաձայնեցման փուլում է:
«Հսկայական գումարի մասին է խոսքը, նախատեսվում է ևս 200 գայլ սպանելու թույլտվություն»,-ասաց Աղասյանը:
ԲՆ պաշտոնյայի հաշվարկներով, 2 շաբաթ անց այն հնարավոր է իրավական ուժ ստանա: Նախարարությունում աննախադեպ են համարում, որ ամռան ընթացքում գայլերը կարող են նման վնաս հասցնել:
«Դա հիմնականում լինում է ձմռանը, ձյան ծածկույթի առկայության պայմաններում, գայլերի բազմացման շրջանում, երբ բնության մեջ կերը պակասում է, գալիս են բնակավայրեր: Այս դեպքերից հետո աշխատանքները կշարունակվեն»,-ասաց նա:
Մասնագետը նշում է, որ գայլ սպանելն այնքան էլ հեշտ բան չէ, 10-20 որսորդ հազիվ է կարողանում մեկ գայլ սպանել, բայց նախորդ տարի 198 սպանված գայլերի պատմությունը ցույց տվեց, որ բոլորը բնակավայրերին են մոտեցել:
«Հովիվը կամ բնակիչն իր տան պատուհանից գայլ է խփում»,-ասաց Աղասյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանում մշտապես լինում է 600-800 գայլ, ավել չեն էլ կարող լինել բնական էկոհամակարգում, քանի որ նրանք խմբերով ֆիքսում են իրենց տարածքը:
«Երեկվա դեպքը ոչ թե գայլերն են մտել բնակավայր, այլ ոչխարներն են եղել գայլերի բնական տարածքներում` Գեղամա լեռնաշղթայում»,-ասաց Աղասյանը:
Մինչ որոշումը ուժի մեջ կմտնի, մասնագետը խորհուրդ է տալիս անպայման հովվաշներ ունենալ, որոնք գիշատիչներից կպաշտպանեն ընտանի կենդանիներին:
Տեսանյութը «Արմենիա» հեռուստաընկերությանն է:
Ոչխարների սպանդը շարունակվում է. Սիփանում գյուղացին 1.3 մլն դրամի վնաս է կրել

В Армении могут разрешить охоту еще на 200 волков. Министерство охраны природы работает над проектом решения
13:02 22/06/2013
За последние несколько месяцев в Котайкской, Лорийской и Арагацотнской областях Армении волки растерзали несколько сот овец. Последний случай произошел в Котайкской области, когда волки загрызли и ранили 250 из 280 пасшихся в горах овец, принадлежавших семье Калашянов.
Отметим, с февраля прошлого года по решению правительства за каждого убитого волка охотникам выдавалось вознаграждение в размере 100 тыс. драмов. Однако данное решение правительства потеряло силу в апреле текущего года, а новое решение еще не вступило в силу.
Как сообщил в интервью Panorama.am начальник отдела управления особо охраняемых территорий Агентства управления биоресурсами министерства охраны природы Армении, зоолог Арам Агасян, проект решения правительства уже разработан и в настоящее время согласовывается с разными заинтересованными ведомствами.
«Планируется дать разрешение на уничтожение еще 200 волков», – сказал Арам Агасян, сообщив, в настоящее время в Армении обитает порядка 600-800 волков.
По подсчетам представителя министерства охраны природы РА, через 2 недели решение может получить правовую силу. В министерстве считают беспрецедентной подобную активизацию волков в летнее время.
«Нападения в основном приходятся на зиму, в условиях наличия снежного покрова, в период размножения волков. Когда наблюдается нехватка пищи, волки начинают близко подходить к населенным пунктам. После этих инцидентов работы продолжатся», – сказал он.
Специалист отметил также, что убить волка – задача не из легких. Обычно это делает группа охотников из 10-20 человек. Однако в прошлом году было уничтожено 198 волков, что говорит о том, что волчьи стаи стали близко подходить к населенным пунктам.
А пока, до вступления в силу решения правительства, представитель министерства охраны природы Армении советует заводить пастушьих собак, которые защитят домашних животных от хищников.
Видео – телекомпании «Armenia TV»