Մ. Մինասյան. Հուշարձանների պահպանման խնդիրը «մշակույթի նախարարությունն իջեցրել է մինչև չորրորդ կարգի»
09:23 24/06/2013
Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաների ավելի քան 80 տոկոսն այսօր ամրակայման, բարեկարգման խնդիրներ ունեն: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը: Նրա դիտարկմամբ, այդքան մեծ թիվ է կազմում ոչ թե այն պառճառով, որ անուշադրության են մատնված, այլ «շատ են ու հնարավոր չէ բոլորն ապահովել»:
«Մշակույթի նախարարությունն այս խնդիրն իջեցրել է մինչև չորրորդ կարգի, երբ պետք է առաջին տեղում լիներ՝ հաշվի առնելով հուշարձանների բացառիկությունը մեր երկրի համար»,-ասաց Մ. Մինասյանը:
Խնդրի լուծման ճանապարհներից մեկը, ըստ Ճարտարապետների միության նախագահի, առանձին մի կառույցի ստեղծումն է, որտեղ ընդգրկված կլինեն միայն ճարտարապետներ, շինարարներ, ռեստավրատորներ: Նա օրինակ բերեց 1980-ական թվականներին նախարարների խորհրդին առընթեր ստեղծված Հուշարձանների պահպանման ու օգտագործման գլխավոր վարչությունը:
«Խորհրդային շրջանում մենք առաջինը նման կառույց ստեղծեցինք: Հավաքվել էին շինարարներ, ճարտարապետներ, ռեստավրատորներ: Ամեն շրջանն իր մասնագետն ուներ, քանի որ ամեն շրջանի համար հատուկ մոտեցում էր պետք»,- հիշեց Մ. Մինասյանը:
Այդ կառույցը գործել է տասը տարի ու, ըստ նրա, «ահագին բան արեցինք»:
Ճարտարապետների միության նախագահն ասեց, որ չորս տարի առաջ մի քանի հոգով դիմել են երկրի ղեկավարին՝ նման կառույց ստեղծելու առաջարկությամբ: «Ներկայացրեցինք բոլոր փաստարկները: Այդ ժամանակ նախագահն ասաց, որ առանձին կազմակերպություն ստեղծելու հնարավորություն դեռևս չունեն, բայց մշակույթի նախարարության մեջ միայն այդ հարցերով զբաղվող մասնագիտական ուղղություն կարելի է անել: Հիմա կա, բայց նվազ է իր հնարավորություններով»,- մտահոգություն հայտնեց Մ. Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հայաստանում կա 24 հազար 500 մշակութային հուշարձան, որից 18 հազարը պետության (կառավարություն, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի) տնօրինության տակ գտնվում, իսկ մնացածն ունեն սեփականատերեր: Հուշարձանների 40 տոկոսը հանրապետական, 60 տոկոսը տեղական նշանակության են:

Глава Союза архитекторов Армении: Проблема сохранения памятников должна стоять на первом месте у министерства культуры
10:48 24/06/2013
Сегодня более 80% армянских историко-культурных памятников нуждаются в укреплении и благоустройстве. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян.
По его словам, этот высокий показатель свидетельствует не о том, что историко-культурным памятникам не уделяется должного внимания, а том, что их много и невозможно обеспечить уход за всеми сразу.
«Эта проблема у министерства культуры Армении находится на четвертом месте по важности, а должна находиться на первом, учитывая уникальность этих памятников для нашей страны», – сказал Мкртич Минасян.
Одним из путей решения проблемы, по мнению главы Союза архитекторов Армении, является создание отдельной структуры, в состав которой будут включены только архитекторы, строители и реставраторы. В качестве примера он назвал созданное в 1980-ых годах Главное управление по охране памятников при Совете министров.
«В советское время Армения первой создала подобную структуру. Она объединила строителей, архитекторов, реставраторов. У каждого района был свой специалист, так как каждому району требовался особый подход», – отметил М.Минасян, добавив, что за 10-летний период функционирования данной структуры удалось сделать многое.
Как рассказал глава Союза архитекторов Армении, 4 года назад они обратились к главе государства с предложением создать аналогичную структуру. «Мы представили все аргументы. Тогда президент отметил, что пока нет возможностей для создания отдельной структуры, но в министерстве культуры можно создать специальное направление, которое будет заниматься этими вопросами. В настоящее время это направление действует, но возможностей мало», – резюмировал М.Минасян.
Отметим, что количество культурно-исторических памятников в Армении достигает 24 500.