ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությունում լրտեսության վերաբերյալ քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված քննչական և օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում սույն թվականի հունիսի 22-ին ձերբակալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, Կապան քաղաքի բնակչուհի, չամուսնացած, 1982թ. ծնված Մանե Արտաշեսի Մովսիսյանը:
Այս մասին հայտնում են ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
ՀՀ ԱԱԾ կողմից ձեռք են բերվել անհերքելի փաստեր, որոնք վկայում են, որ Մ. Մովսիսյանը 2012թ. հունվարից` մինչ զինծառայության անցնելը, համացանցի միջոցով ծանոթացել է «Օդնոկլասսնիկի», mail.ru agent և «Facebook» սոցցանցերում «S Dr», «Seryan Dervisyan», «Tigran Dervisyan» պրոֆիլներով հանդես եկող, Թուրքիայի տարածքում գործող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի հետ և վերջիններիս նամակագրական կապը շարունակվել է նաև Մ. Մովսիսյանի ՀՀ ՊՆ-ում ծառայության անցնելուց հետո: Առկա տվյալների համաձայն, Մ. Մովսիսյանն Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին է փոխանցել ծառայության ընթացքում իրեն հասանելի դարձած ՀՀ վերաբերյալ ռազմական բնույթի պետական և ծառայողական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ:
Նմանատիպ հանցագործություն կատարելու համար ԼՂՀ ԱԱԾ կողմից ձերբակալվել են 2 անձիք, որոնցից մեկը հանդիսանում է ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող: Վերջիններս ևս համացանցի միջոցով հավաքագրվել էին վերոնշյալ պրոֆիլներով հանդես եկող Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների աշխատակցի կողմից և այժմ ԼՂՀ դատարանում նրանց հանդեպ ընթանում է դատաքննություն:

Службы нацбезопасности Армении и НКР задержали шпионов, завербованных Азербайджаном через Facebook и «Одноклассники»
14:01 25/06/2013
В результате следственных и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в рамках расследуемого Следственным управлением Службы национальной безопасности Армении дела по факту шпионажа, 22 июня с.г. была задержана военнослужащая на контрактной основе N-ской воинской части Минобороны РА, жительница Капана 1982 г.р., незамужняя Мане Мовсисян.
Как передает пресс-служба СНБ РА, добыты неопровержимые факты, свидетельствующие о том, что М. Мовсисян с января 2012г., до поступления на военную службу, познакомилась через социальные сети с действующим на территории Турции сотрудником спецслужб Азербайджана, который выступал в соцсетях «Одноклассники», «Mail.Ru Агент» и «Facebook» под никами «S Dr», «Seryan Dervisyan», «Tigran Dervisyan». Переписку с ним М. Мовсисян продолжила и после поступления на военную службу.
Согласно имеющимся данным, М. Мовсисян передала спецслужбам Азербайджана оказавшиеся у нее в доступе сведения касательно Армении, имеющие военный характер и содержащие государственную и служебную тайну.
За совершение аналогичного деяния сотрудниками СНБ Нагорно-Карабахской Республики задержаны двое лиц, один из которых является военнослужащим Армии обороны НКР. Последние также были завербованы вышеназванным сотрудником спецслужб Азербайджана. В настоящее время возбужденные против них дела расследуются в суде НКР.