Ամերիկացի գիտնականները կազմել եմ ինտերնետ-կախվածության ախտանշանների ցուցակը: Առաջին հերթին, փոփոխական է նման մարդկանց տրամադրությունը, երկրորդ` նրանք ցուցաբերում են ինտերնետի և թվային մեդիատեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության աճ, չափազանց շատ ժամանակ անցկացնում են համակարգչի առաջ: Նման մարդկանց մոտ նվազում է սոցիալական ակտիվությունը, աշխատանքի որակը, գրում են ամերիկյան լրատվամիջոցները:
Ավելի վաղ, չինացի գիտնականները պարզել էին, որ ինտերնետ-կախվածության հետևանքով ուղեղում տեղի ունեցող փոփոխությունները հավասարազոր են թմրամիջոցների և ալկոհոլի ազդեցությանը: Ինչ-որ բանից կախվածություն ունեցող մարդկանց նյարդերը թույլ են:
Ինտերնետ –կախվածությունը ոչ մի տեղ պաշտոնապես ճանաչված չէ որպես հիվանդություն, բացի, թերևս, Չինաստանից: Այստեղ բժիշկները դեռևս 2008 թ. են այն սկսել դիտարկել որպես հիվանդություն: Այդ հիվանդության դեմ սկսել է պայքարել նաև Ավստրալիայի առողջապահության համակարգը: Ֆինլանդիայում ինտերնետ-կախվածություն ունեցող երիտասարդների բանակ գնալու ժամկետները հետաձգվում են: ԱՄՆ-ում 2009-ից գործում է այդ հիվանդության բուժման կլինիկա:

В США исследователи из Университета штата Кентукки провели исследование и доказали, что в мире становится все больше людей, зависимых от компьютера и Интернета. Как пишет сайт argumenti.ru, у некоторых пользователей Интернета даже сформировалась стойкая зависимость.
По словам ученых, особенно часто «подсаживаются» на общение в социальных сетях молодые люди, у которых еще не сформирована психика.
Исследователи составили также список симптомов, которые могут явиться признаком компьютерной зависимости: изменения в настроении; повышенный интерес к Интернету и цифровым медиа технологиям; бесконтрольное количество времени, проведенное за компьютером или в Интернете; потребность во все большем количестве времени или новой игре, чтобы улучшить настроение; снижение социальной жизни; снижение производительности и качества работы.