Պատրուշև. Հայաստանը՝ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից անհանգստանալու հիմքեր չունի (Տեսանյութ)
Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև ռազմավարական հարաբերությունները գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա: Այսօր Երևանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի ու Ռուսաստանի Ազգային անվտանգության խորհուրդներն ակտիվորեն համագործակցում են, հիմա արդեն մշակում են 2014-2015 թթ. համագործակցության ծրագիրը:
Նշենք, որ այսօր կառավարության ընդունելությունների տանը Ն. Պատրուշևն ու նրա հայաստանցի գործընկեր Արթուր Բաղդասարյանը ստորագրեցին համաձայնագրեր:
«Ակտիվ և արդյունավետ համագործակցության համար շատ կարևոր է ունենալ համապատասխան նորմատիվ -իրավական բազա»,-ասաց ՌԴ պաշտոնյան:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստին ու Ադրբեջանի` օրեցօր աճող ռազմական հռետորիկայի վերաբերյալ հարցին, Պատրուշևն ասաց, որ ռուսական կողմը զենք վաճառելիս պահպանում է ստանձնած միջազգային բոլոր պարտավորություններն ու պահանջները, ինչպես նաև պահպանում է Ռուսաստանի բոլոր օրենքները:
«Բացի այդ Հայաստանի հետ մենք ունենք ռազմավարական հարաբերություններ, այս այցի ընթացքում մենք այցելեցինք ռուսական ռազմաբազա, համոզվեցինք, որ մեր զինվորականները, բանակն ու սահմանապահները հուսալիորեն ապահովում են Հայաստանի անվտանգությունը, այդ առումով դուք որևէ անհանգստություն չպետք է ունենաք: Այստեղ անվտանգության ապահովման առումով կան բավարար միջոցներ և ուժ, մենք միասին դա ստուգել ենք»,-ասաց Պատրուշևը, ինչին Արթուր Բաղդասարյանն արձագանքեց` ճիշտ է:

Николай Патрушев: В вопросе обеспечения безопасности у Армении нет оснований для беспокойства
Военные отношения Армении и России находятся на самом высоком уровне. Об этом на сегодняшнем брифинге в Ереване заявил Секретарь Совета Безопасности России Николай Патрушев.
По его словам, Советы безопасности двух стран активно сотрудничают, уже разработана программа сотрудничества на 2014-2015 гг.
Отметим, что сегодня в Доме приемов Правительства Армении Н. Патрушев и его армянский коллега Артур Багдасарян подписали соответствующее соглашение.
«Для активного и плодотворного сотрудничества нужно иметь соответствующую нормативно-правовую базу», – сказал Н. Патрушев.
Обратившись к теме продажи Россией вооружения Азербайджану и нарастающей милитаристской риторики официального Баку, секретарь Совбеза РФ сказал, что российская сторона при продаже оружия придерживается всех взятых на себя международных обязательств и требований, а также соблюдает нормы российского законодательства.
«Кроме того, у нас с Арменией стратегические отношения. В ходе визита в Армению мы посетили российскую базу, убедились, что наши военные надежно обеспечат безопасность Армении. У вас не должно быть в этом плане никаких волнений. Сил и средств для обеспечения безопасности здесь достаточно. Мы вместе это проверили» – сказал Н. Патрушев, с чем поспешил согласиться А. Багдасарян.