Հաստատվել է Երևանյան կրկեսի նոր շենքի վերջնական նախագիծը
Մոտ օրերս դրվելու է Երևանյան կրկեսի նոր շենքի հիմքը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Հայաստանի կրկեսային գործիչների միության մամուլի ծառայության ղեկավար Նարինե Կիրակոսյանը:
Կրկեսի նոր շենքն, ինչպես հայտնի է, կառուցվելու է նախկինի տեղում: Նախատեսվում է, որ կրկեսի նոր շենքը շահագործման պետք է հանձնվի 2014 թվականի վերջին:
Նոր շենքի վերջնական նախագիծը, որը պատրաստել է ճարտարապետ Վահագն Վերմիշյանը, ըստ Ն. Կիրակոսյանի, հաստատվել է օրերս: Կրկեսի նոր շենքը կրկնելու է հնի արտաքին տեսքի ճարտարապետական որոշ տարրեր: Իսկ շենքը լիովին համապատասխանելու է նման կառույցների համար սահմանված միջազգային բոլոր չափանիշներին, նախկինում եղած 1560-ի փոխարեն ունենալու է 2000 հանդիսատեսի համար նախատեսված նստատեղ, բացի այդ 3 փոխարկվող մանեժ։ Բուն շենքը մոտ 6 մետր ավելի բարձր է լինելու և հագեցած է լինելու ժամանակակից բեմական տեխնիկայով։
Հիշեցնենք, որ Երևանի կրկեսի շենքը որոշվեց քանդել, երբ փորձագետները հանգեցին եզրակացության, որ աննպատակահարմար է վերակառուցել եղած հին շինությունը։

В ближайшие дни будет заложен фундамент нового здания Ереванского цирка, которое будет строиться на месте старого. Об этом сообщила Panorama.am руководитель пресс-службы Союза цирковых деятелей Армении Нарине Киракосян.
По ее словам, сдать в эксплуатацию новое здание цирка планируется в конце 2014 года. Окончательный проект, который подготовил архитектор Ваагн Вермишян, был утвержден на днях.
Нарине Киракосян отметила также, что новое здание будет повторять некоторые детали внешнего вида старого здания цирка. Оно полностью будет соответствовать всем международным критериям, вместо прежних 1560 мест будет 2000, будет 3 сменных манежа. Само здание будет на 6 метров выше и будет оснащено современной техникой.
Напомним, старое здание Ереванского цирка было снесено после заключения экспертов, пришедших к выводу, что его не целесообразно реконструировать.