ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ«Այբ» ավագ դպրոցն այժմ Ռոբոտիկայի  լաբորատորիա ունի
«Այբ» ավագ դպրոցում այսօր կայացել է Ռոբոտիկայի լաբորատորիայի բացման հանդիսավոր արարողությունը։ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ լաբորատորիայի բացմանը մասնակցել են «Այբ» դպրոցի ղեկավարությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ռոբոտիկայի թիմը՝ ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ և Ռոբոտիկա առարկան ուսումնասիրող աշակերտները։ Լաբորատորիան ստեղծվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը հատկացրել է ավելի քան 14 միլիոն դրամ:
Հաշվի առնելով տեխնիկական գիտությունների ոլորտում հայերի հիմնարար գիտելիքներն ու ընդունակությունները և առաջնորդվելով Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն զարգացնելու տեսլականով` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հետևողականորեն աջակցում է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների, մասնավորապես՝ ռոբոտիքսի զարգացման աշխատանքներին: Ընկերությունը համոզված է, որ կայուն ապագայի հիմքը զարգացած կրթական համակարգն է և, երիտասարդության շրջանում ռոբոտիքսի նկատմամբ հետաքրքրությունը, առաջին հերթին, պետք սերմանել դպրոցական տարիքից:
«Մենք ունենք հզոր մտավոր ներուժ՝ ի դեմս ավագ սերնդի մեր գիտնականների, ինժեներների և, առաջին հերթին` մեր խոստումնալից երեխաների, քանի որ նրանք են մեր երկրի ապագան կերտողները: Ինչպիսի երիտասարդներ ունենք այսօր` այդպիսին կլինի մեր ապագան: Հետևաբար, Հայաստանի ապագա տնտեսության ամուր հիմքերը պետք է գցել այսօր՝ մեծացնելով մտածող, ստեղծագործող, ուժեղ, պատվախնդիր և հայրենասեր սերունդ», - նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արդեն մի քանի տարի «Այբ» կրթական հիմնադրամը տարբեր առարկաներից արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ է ստեղծում Երևանի և մարզերի դպրոցներում: «Այբ»-ը ոչ միայն նախագծում և հիմնում է առարկայական մոդելային լաբորատորիաներ, այլև և մշակում է դասավանդման մեթոդաբանությունը:
Ֆիզիկայի և քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը գործարկվել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Այնուհետ ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ» է բացվել Բերդ քաղաքում: Տարածաշրջանում նմանը չունեցող էկոլոգիայի երկու «ԱյբԼաբ»-եր են ստեղծվել Քաջարանի երկու դպրոցներում, ֆիզիկայի, քիմիայի ու կենսաբանության «ԱյբԼաբ»-եր` Վաղարշապատի թիվ 4 դպրոցում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի և մարզերի այլ դպրոցներում:
Ուսումնական արդիական լաբորատորիաները նախագծվում և ստեղծվում են «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից: Այստեղ հաշվի են առնվում արդի սարքավորումներով դպրոցական լաբորատորիաներ ստեղծելու անհրաժեշտ պահանջները, տարածքի ընտրությունը, կահավորումը, ինչպես նաև վերապատրաստման, անվտանգության և կառավարման համակարգերը: «ԱյբԼաբ» ցանցն ապահովում է փորձի փոխանակում, ռեսուրսների համատեղ օգտագործում (գրադարան, սիմուլյացիոն ծրագրեր, տեսադարան), կառավարման ընդհանուր տեխնոլոգիաների կիրառում, համատեղ գնումներ, և այլն:
«ԱյբԼաբ»-երը հաշվի են առնում տեղական և միջազգային փորձը, համապատասխանում են վերջին տեխնոլոգիական պահանջներին, բավարարում են անվտանգության և էրգոնոմիկայի չափանիշներին, տալիս են իրական և վիրտուալ փորձեր անցկացնելու հնարավորություն, ապահովում են ոչ միայն դպրոցական, այլև խորացված ծրագրերով ուսուցման իրականացում, ինչպես նաև նպաստում են ուսումնական գործընթացը հետաքրքիր և գրավիչ դարձնելուն:

Modern robotics laboratory at “Ayb” high school created with VivaCell-MTS support
The management of the school, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the robotics team headed by teacher Vazgen Gabrielyan as well as students of the robotics class attended the ceremony. The sponsor of the opened lab was VivaCell-MTS. The Company has allocated more than 14 million drams for this project.
With the high expertise and the aptitudes of the Armenians in technical sciences, and led by the vision to develop a high-tech-based economy in Armenia, VivaCell-MTS is consistent in supporting high technologies, particularly the projects aimed at the development of the robotics. The company believes that an innovative system of education is the basis of sustainable future, and the younger generation’s interest towards the robotics need to be seeded from the school age.
“We have great intellectual potential – mind our elder generation of academics, engineers, and first of all our children – they are the creators of the future of the country. Our future depends on the young people we have today. Therefore, the basis of a quality economic future for Armenia is to be built today by raising thoughtful, creative, strong, committed citizens and patriots,” mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
For several years in a row, “Ayb” educational foundation has been opening modern educational model laboratories in Yerevan and the regions for different discipline. The “Ayb” designs and creates model laboratories and develops the methodology of teaching.
The first labs in physics and chemistry were opened in the school with technical specialization after A. Shahinyan in Yerevan. The next was the “AybLab” in Berd, then two environmental classes in two schools in Kajaran, classrooms of physics, chemistry and biology are opened in school number 4 in Vagharshapat, similar labs are underway in the capital and the regions.
The “AybLab” modern educational laboratories are designed and created by the “Ayb” foundation. The labs are in compliance with all the modern requirements for equipment, facilities, furbishing, safety and management. The “AybLab” network provides experience of exchange, shared exploitation of resources (print and video library, mooting software), usage of shared management technologies, joint procurements, etc.
The “AybLabs” are based on the local and international experience, give students an opportunity to be personally involved in experiments, are in line with the latest technological requirements, meet the safety and ergonomic standards, give virtual and real life experimentation opportunities, provide means to organize studies on both school and professional levels, as well as facilitate to making the learning a smart process.