Արդեն եղած փաստերի հիման վրա պետք էր Արտակ Բուդաղյանին ճանաչել տուժող. Փաստաբան
Հունիսի 1-ին Գորիսում, Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանված Ավետիք Բուդաղյանի հայրը` Էմիլ Բուդաղյանը, նախաքննությունը վարող մարմնի կողմից ճանաչվել է որպես տուժողի իրավահաջորդ, իսկ նրա ներկայացուցիչն է Փաստաբանների պալատի փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՊՆ քննչական ծառայության լրատվության հետ կապերի պատասխանատու սպա Մերի Սարգսյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նախաքննական մարմինը որոշել է հետաձգել Արտակ Բուդաղյանի միջնորդության լուծումը, որի համաձայն Բուդաղյանը խնդրում է իրեն ճանաչել որպես տուժող:
«Մեր միջնորդության քննարկումը հետաձգել են` պատճառաբանելով, որ անհրաժեշտ է մի շարք քննչական-դատավարական գործողություններ կատարել, մինչև այդ միջնորդության լուծումը հնարավոր լինի տալ», Panorama.am-ին տեղեկացրեց տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Հայկ Ալումյանը:
Նրա կարծիքով, հարցի այդպիսի լուծումը սխալ է ու պատրաստվում են առաջիկայում բողոքարկել այդպիսի որոշումը: Արտակ Բուդաղյանը, փաստաբանի փոխանցմամբ, հարցաքննվել է, բայց վկայի կարգավիճակում: «Վկայի կարգավիճակով հարցաքննվելը շատ տարօրինակ է, ինչը մենք համարում ենք ոչ պատշաճ մոտեցում», -նկատեց Ալումյանը` ընդգծելով, որ նախաքննության այսպիսի ընթացքն իրենց չի բավարարում:
Ալումյանն ասաց, որ արդեն եղած փաստերի հիման վրա պետք էր Արտակ Բուդաղյանին ճանաչել տուժող, այլ ոչ թե այսքան հետաձգել: «Այդ փաստերը միանշանակ խոսում են այն մասին Արտակ Բուդաղյանին պետք էր ճանաչել տուժող», -նշեց Հայկ Ալումյանը:
Գորիսում հունիսի 1-ին տեղի ունեցածի կապակցությամբ, երբ մահացել էր Ավետիք Բուդաղյանը, հարուցվել էր քրեական գործ, կալանավորված են Սուրիկ Խաչատրյանի որդին` Տիգրան Խաչատրյանը և թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում արդեն իսկ հարցաքննվել է սպանված Ավետիք Բուդաղյանի եղբայրը՝ Ասկերանի զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը, ինչպես նաև Սուրիկ Խաչատրյանի վիրավորված մյուս թիկնապահ Նիկոլայ Աբրահամյանը: Նշենք, որ Տիգրան Խաչատրյանը և Զարզանդ Նիկողոսյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի մեկուսարանում են և, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր զինդատախազը, մինչև նախաքննության ավարտը մնալու են այնտեղ:

Айк Алумян: На основании имеющихся фактов Артак Будагян должен был быть признан потерпевшим
Отец убитого в результате инцидента, имевшего место вечером 1 июня возле дома бывшего губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, бывшего кандидата в мэры Гориса Аветика Будагяна – Эмиль Будагян – признан правопреемником пострадавшего, а его представителем является член Палаты адвокатов Айк Алумян. Об этом в беседе с Panorama.am сообщила старший офицер отдела по связям с общественностью следственного управления МО РА Мери Саркисян.
По ее словам, орган предварительного следствия отложил принятие решения о признании Артака Будагяна потерпевшим в связи с инцидентом в Горисе.
«Обсуждение представленного нами ходатайства отложили с мотивировкой, что должен быть выполнен ряд следственных действий», – сообщил Panorama.am адвокат Айк Алумян.
Он выразил мнение, что подобное решение вопроса является неправильным, и они в ближайшее время готовятся обжаловать его. По словам адвоката, Артак Будагян был допрошен, причем в качестве свидетеля. «Допрос в качестве свидетеля является очень странным, мы это оцениваем как неподобающий подход», – отметил А. Алумян, добавив, что подобный ход предварительного следствия их не устраивает.
Как заявил Айк Алумян, на основании имеющихся фактов Артака Будагяна нужно признать потерпевшим. «Эти факты однозначно говорят о том, что Артака Будагяна нужно было признать потерпевшим», – подчеркнул адвокат.
3 июня губернатор Сюника Сурен Хачатрян выступил с заявлением, в котором говорилось: «Сожалею по поводу того, что не мог и не сумел предотвратить трагический инцидент, произошедший рядом с моим особняком. Теперь уже ответы на все вопросы должно дать объективное следствие. Каждый должен быть в ответе за то, что он совершил, в том числе и гражданин РА Сурен Хачатрян. Я решил прекратить полномочия губернатора до завершения предварительного следствия и уже получил разрешение от вышестоящего органа. Начиная с этого момента я больше не исполняю обязанности губернатора Сюника». В ходе заседания 6 июня правительство РА приняло решение об освобождении Сурена Хачатряна от должности губернатора.
Губернатор Сюника Сурен Хачатрян: А если бы на ваш дом совершили вооруженное нападение, что бы вы сделали?