Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ` Մալքարացի թուրք գրող Ումիթ Բայազօղլուին լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ Մալքարայի հայկական գերեզմանոցի վրա ռեստորան է կառուցվում: Ռեստորանի կառուցման աշխատանքները շարունակվում են նույնիսկ այն դեպքում, երբ բոլորին պարզ է դարձել, որ այդտեղ հայկական գերեզման է եղել:
Նշենք, որ Թուրքիայի Թեքիրդաղ նահանգի հյուսիս արևմուտքում գտնվող Մալքարա քաղաքում 1915 թվականի սկզբներին ավելի քան 3500 հայ բնակչություն էր ապրում:
Քաղաքապետարանի՝ քաղաքաշինական ծրագրերի շրջանակում ներկայացված հայտի համաձայն, նախատեսվում է այդտեղ գտնվող փոքրիկ բետոնե շինությունը վերածել ռեստորանի: Հիմքերը փորելու աշխատանքները սկսելուն պես այդտեղ ի հայտ են եկել մարդկային ոսկորներ:
Վարչապետ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության տարածքային կազմակերպության ղեկավար Դեմիր Ալի Փալան լրագրողների հետ զրույցում նշելով, որ նույնիսկ իր հայրը չգիտի՝ այդտեղ գերեզման եղել է, թե՝ ոչ, ասել է, որ տեղեկություն չունի, թե որտեղ են հավաքվել ոսկորները: Փալան նշելով, որ այդ տեղանքը զբոսանքի վայր է, ու որոշ մարդիկ այստեղ ոգելից խմիչք և նույնիսկ թմրանյութ են օգտագործում, ասել, որ անհրաժեշտ է մաքրել տեղանքը:
Գերեզմանատնից փոքր-ինչ հեռու է գտնվում կարծես վերականգնմանը սպասող Սուրբ Թորոս եկեղեցին: Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ եկեղեցին էլ առաջիկա տարիներին մի ուրիշ հայտի զոհը չի դառնա: Սակայն եկեղեցու դեպքում հույս է ներշնչում այն հանգամանքը, որ եկեղեցին գրանցված է հուշարձանների խորհրդում:

В Турции на месте армянского кладбища строят ресторан
В турецком городе Малкара на месте армянского кладбища идет строительство ресторана. Строительные работы не были прекращены даже после того, как общественности стало известно о том, что на данном месте располагается армянское кладбище. Об этом сообщает Ermenihaber.am со ссылкой на слова местного писателя Утима Балазоглу.
Отметим, что в находящемся на северо-западе провинции Текирдак городе Малкара в начале 1915 года проживало 3500 армян.
Согласно представленной в мэрию города заявке, маленькое бетонное строение планируется достроить в большой ресторан. С началом выкопок основания здания были обнаружены человеческие останки.
Руководитель территориальной организации правящей в Турции Партии справедливости и развития Демир Али Пала отметил, что даже его отец не в курсе, было ли тут кладбище или нет. Он также сказал, что не знает, где собраны кости людей.
Демир Али Пала заявил, что данная территория является местом прогулок, здесь люди часто выпивают и используют наркотики, следовательно, как отметил член правящей партии, необходимо зачистить территорию.
Неподалеку от кладбища находится церковь Сурб Торос. Она включена в число городских памятников. Однако, пишет издание, никто не может дать особых гарантий, что и она не будет разрушена или переделана в общепит.