Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ` Մալքարացի թուրք գրող Ումիթ Բայազօղլուին լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ Մալքարայի հայկական գերեզմանոցի վրա ռեստորան է կառուցվում: Ռեստորանի կառուցման աշխատանքները շարունակվում են նույնիսկ այն դեպքում, երբ բոլորին պարզ է դարձել, որ այդտեղ հայկական գերեզման է եղել:
Նշենք, որ Թուրքիայի Թեքիրդաղ նահանգի հյուսիս արևմուտքում գտնվող Մալքարա քաղաքում 1915 թվականի սկզբներին ավելի քան 3500 հայ բնակչություն էր ապրում:
Քաղաքապետարանի՝ քաղաքաշինական ծրագրերի շրջանակում ներկայացված հայտի համաձայն, նախատեսվում է այդտեղ գտնվող փոքրիկ բետոնե շինությունը վերածել ռեստորանի: Հիմքերը փորելու աշխատանքները սկսելուն պես այդտեղ ի հայտ են եկել մարդկային ոսկորներ:
Վարչապետ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության տարածքային կազմակերպության ղեկավար Դեմիր Ալի Փալան լրագրողների հետ զրույցում նշելով, որ նույնիսկ իր հայրը չգիտի՝ այդտեղ գերեզման եղել է, թե՝ ոչ, ասել է, որ տեղեկություն չունի, թե որտեղ են հավաքվել ոսկորները: Փալան նշելով, որ այդ տեղանքը զբոսանքի վայր է, ու որոշ մարդիկ այստեղ ոգելից խմիչք և նույնիսկ թմրանյութ են օգտագործում, ասել, որ անհրաժեշտ է մաքրել տեղանքը:
Գերեզմանատնից փոքր-ինչ հեռու է գտնվում կարծես վերականգնմանը սպասող Սուրբ Թորոս եկեղեցին: Ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ եկեղեցին էլ առաջիկա տարիներին մի ուրիշ հայտի զոհը չի դառնա: Սակայն եկեղեցու դեպքում հույս է ներշնչում այն հանգամանքը, որ եկեղեցին գրանցված է հուշարձանների խորհրդում:

Turks building restaurant in place of Armenian cemetery
Ermenihaber.am news website reports that Malkara-based Turkish writer Umit Bayazoglu has told media that a restaurant is being built in the place of the Armenian cemetery of Malkara.
The construction works go on irrespective of the fact that it was revealed that there had been an Armenian cemetery in that place.
More than 3,500 Armenians lived in Malkara, a town of Tekirdag Province in the Marmara region of Turkey, in the early 1915.
According to the municipality project, the small concrete construction located in the place of the Armenian cemetery is scheduled to be reconstructed into a restaurant. Human bones emerged as the foundation digging began.
Demir Ali Pala, head of the territorial organization of Turkey's ruling Justice and Development Party (AKP), told reporters that even his father did not know whether or not there had been a cemetery in that place, and that he did not know where the bones had been gathered. According to him, it is a walking place for people, and some people gather there and drink alcohol and use drugs. Pala added that the place needed cleaning up.