Մենք նեղանում ենք կառավարությունից, հո չե՞նք նեղանում մեր հողից. Ազատամարտիկը պատրաստ է նորից կռվել
56-ամյա Սերոբ Գևորգյանը «ամենահին կուսակցության անդամ» է, «դաշնակ Հայկի թոռը»: Ասում է 90-ականների սկզբին 4 տարի վեց ամիս մասնակցել է արցախյան ազատամարտին, կռվել Շահեն Մեղրյանի հրամանատարությամբ, Շահումյանի պաշտպանական մարտերին: Պատերազմից հետո քսան տարի դասավանդել է ռազմագիտություն, այնուհետև աշխատել զինկոմիսարիատում: Այժմ ապրում է Արմավիրի մարզի Մրգաշատ գյուղում, աշխատում Մեծամորի ատոմակայանում, ստանում է ընդամենը 55 հազար դրամ աշխատավարձ: «Որպես ազատամարտիկ ոչ մի կոպեկ, ոչ մի լումա չեմ ստանում, չեմ ստացել, չեմ էլ դիմել, որ ստանամ», -նկատում է Գևորգյանը, ով ունի չորս երեխա:
Նրա խոսքով, այժմ շատ կան ազատամարտիկներ, ովքեր պատերազմից հետո ապրում են հեռավոր գյուղերում ու անտեսված են: Իսկ Ազատության հրապարակում ազատամարտիկ ընկերների բողոքը կիսում է. այցելել է նրանց, հայտնել իր զորակցությունը: Սերոբ Գևորգյանի խոսքով, հայը մնում է հայ՝ անկախ իր կուսակցական պատկանելությունից. հիշում է՝ ռազմի դաշտում ոչ մեկին չի հետաքրքրել «հնչակ է, թե դաշնակ, ՀՀՇ է, թե ԱԻՄ-ական»:
Նա ողջունում է Ազգային ժողովում գեներալ Մանվել Գրիգորյանի անցկացրած օրենքը՝ երկրապահ կամավորականներին կարգավիճակ տալու մասին և շուտով դիմելու է կարգավիճակ ստանալու համար: «Մանվելի նմանները որ չլինեին, հաղթանակի չէինք հասնի: Ամեն մեկն իր գործն արեց, հասանք հաղթանակի», -ասում է նա:
Հարցին, թե եթե պատերազմ վերսկսվի նեղացած ազատամարտիկները նորից դուրս կգա՞ն պայքարի, Սերոբ Գևորգյանը պատասխանեց. «Ես արդեն 56 տարեկան եմ ու առաջին հերթին ես դուրս կգամ, որովհետև երդվել եմ զենքի, իմ հողի ու երկրի վրա: Ես կամ մենք նեղանում ենք կառավարությունից, հո չե՞նք նեղանում մեր հողից ու սրբությունից: Էն ազատամարտիկը, որը չգնաց կռվի, ուրեմն էն ժամանակ էլ ազատամարտիկ չի եղել: Մենք առաջինը ընդեղ կլնենք»:

Karabakh war veteran Serob Gevorgyan ready to fight in case of war
Serob says he participated in Artsakh liberation war in the early 90s, fought for 4 years and 6 months under the command of Shahen Meghryan, participated in fights for Shahumyan.
After the war, he taught military science for 20 years, then worked at a military enlistment office.
Currently, he lives in the village of Mrgashat, Armavir province, works at Metsamor Nuclear Power Plant, and earns AMD 55,000 a month.
“I get not a single penny as a war veteran, and I have never applied for it,” Gevorgyan, a father of four, told our correspondent.
According to him, there are many veterans of Karabakh war who live in remote villages, and are neglected by the government. Serob says he visited the Karabakh war veterans protesting at Liberty Square of Yerevan for pension increase and conveyed them his support.
The Karabakh war veteran added that he appreciates the law authored by General Manvel Grigoryan on granting a status to Yerkrapah volunteers, and is going to apply for getting a status.
Asked if the veterans, who are offended with the government, will come out to fight in case a war starts, Serob said, “I am already 56 years old, and I will be the first to come out because I have sworn on arms, on my land and on my country. We are offended with the government, but we are not offended with our land, our sacred place. We will be the first ones to go to the battlefield.”