Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ Բերդավան գյուղում ներդրվում է նոր գյուղատնտեսական նախագիծ
Orange Հիմնադրամի և «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության միացյալ ջանքերով Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում մեկնարկում է նոր գյուղատնտեսական նախագիծ: Ընկերության տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն, նախագիծն օգտագործում է սպառողական կոոպերատիվի մոդելը և թույլ է տալու գյուղի ավելի քան 40 ընտանիքներին միավորել իրենց աշխատանքը՝ ստանալու ավելի լավ արդյունքներ:
Գյուղում ստեղծված «Բերդավան» պտղաբուծական կոոպերատիվին աջակցելու նպատակով Orange Հիմնադրամը նվիրաբերել է գյուղատնտեսական տեխնիկա, մասնավորապես տրակտոր, հնձիչ կոմբայն, միջատասպան նյութերի սրսկիչներ: Բնակիչների համար կազմակերպվել են մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև կապեր են ստեղծվել վերամշակող ընկերությունների հետ, ներդրված նոր մոդելի՝ սպառողական կոոպերատիվի գործունեությունը և բերքի իրացումը հեշտացնելու նպատակով: Կբարելավվի նաև ջրամատակարարման համակարգը: Ըստ հաշվարկների՝ Բերդավանի բնակիչները, ովքեր ավանդաբար մասնագիտացած են դեղձի մշակման մեջ, այս նվիրատվության և գյուղատնտեսական նոր մոդելի կիրառման շնորհիվ արդեն հաջորդ տարի բերքատվությունը կբարձրացնեն 2 և ավելի անգամ:
«Հայաստանի գյուղերի խնդիրները, հատկապես այն գյուղերինը, որոնք երկրի սահմաններին են, Orange Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են: Մինչ օրս մենք մասնակցել ենք գյուղերում մանկապարտեզների, մարզասրահների, համակարգչային սրահների վերազինմանն ու կահավորմանը, սակայն առաջին անգամն է, երբ ներգրավվում ենք նման գյուղատնտեսական նախաձեռնության իրականացման մեջ: Իսկապես ցանկանում ենք շուտով տեսնել այն արդյունքներն ու փոփոխությունները, որ մեր ներդրումը պիտի բերի այս գյուղին: Երջանիկ ենք այսօր նշել գյուղի համար այս նոր մեկնարկը»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Այս ծրագիրը մեր մեծ նախաձեռնության սկիզբն է՝ ուղղված հեռավոր և անապահով համայնքներում բարձրարժեք գյուղատնտեսության խթանմանը, ինչը, վստահ ենք, կբերի մարդկանց եկամուտների ավելացմանը և արտագաղթի կրճատմանը», ասաց «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության վարչության նախագահ Հայկ Մինասյանը:

With support of Orange Foundation, new agricultural project launched in Berdavan village, Tavush region
12:20 03/07/2013
With the joint efforts of the Orange Foundation and “Shen” charitable organization, from now on a new agricultural project has begun in Berdavan village of Tavush region. The project uses the consumer cooperative model and will allow more than 40 families living in the village to get better results joining their efforts and reward all participants proportionally to their personal investment.
To support the newly created “Berdavan” cooperative in the village, Orange Foundation has donated agricultural machinery, including a tractor, a motor cultivator and tiller, and pesticide sprayers. Professional trainings were organized for the inhabitants, as well as links were established with food processing companies, to facilitate the operation of the new consumer cooperative and the realization of the harvest. The water supply system will also be improved. The village is traditionally specialized in the culture of the peach, and according to estimations, thanks to this donation and the implementation of the new agricultural model, farmers will multiply by at least 2 times the harvest of next year.
“The problems of the Armenian villages, especially the ones that are located at the very border of the country, are at the center of the attention of the Orange Foundation. We have been participating in equipping gyms, computer rooms or schools but this is the first time we are involved in this kind of initiative. We really want to see soon the results and the changes our investment will make in this village. We are happy to celebrate today the beginning of a new start in this village,” said Francis Gelibter, Chairman of the Orange Foundation.
“This project is the beginning of our big project aiming at stimulating high yield agriculture in the remote and vulnerable communities, which we are sure will lead to increase of revenue for people and decrease of emigration”, added Hayk Minasyan, Chairman of Board of the “Shen” Charitable NGO.
Orange Foundation has allotted overall 12,921,000 AMD for the realization of the project.