Դ. Մելքոնյան. Հուլիսի 7-ից որևէ ընկերություն չի կարող ինքնակամ փոխադրավարձը բարձրացնել
Ոչ Երևանի քաղաքապետարանում, ոչ Տրանսպորտի և կապի նախարարությունում այս պահին ուղևորափոխադրման ծառայության սակագնի փոփոխման հարց չի քննարկվում, չնայած այն բանին, որ հուլիսի 7-ից արդեն ուժի մեջ է մտնել գազի նոր` բարձրացված սակագինը:
Հիշեցնենք, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ, 1 խմ գազի համար քաղաքացիները պետք է վճարեն 156 դրամ` գործող 132-ի փոխարեն:
Տրանսպորտի և կապի նախարարության տրանսպորտի վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը Panorama.am-ին հայտնեց, այս պահի դրությամբ դեռ որևէ ընկերություն սակագնի վերանայման հարցով իրենց չի դիմել:
Վարչության պետի տեղակալն ակնկալում է, որ ոչ մի կազմակերպություն չի էլ դիմի, քանի որ միջմարզային երթուղիներ սպասարկող ընկերությունները մտավախություն ունեն, որ բարձրացնելու դեպքում հնարավոր է ծառայությունից ավելի քիչ մարդիկ սկսեն օգտվել, բացի այդ այսօր Երևանին ամենամոտ բնակավայր հասնելն արժե 150 դրամ ու ավելի:
Դ. Մելքոնյանի կարծիքով, գազի սակագնի բարձրացումն ավելի շատ կարող է ազդել քաղաքային տրանսպորտի սակագնի բարձրացման վրա:
Չնայած դիմումներ դեռ չկան, սակայն նախարարությունում այս պահին մոտավոր հաշվարկներ են կատարում, թե հնարավոր դիմելու դեպքում որքանով կարող է ավելանալ սակագինը: Այս պահին որևէ տվյալ չեն հստակեցրել:
«Մենք չգիտենք գազի գնի բարձրացումը ինչ ազդեցություն կունենա գազալցակայանների վրա: Մինչև դա չիմանանք, մինչև չվերլուծենք, հստակ բան ասել չենք կարող»,-ասաց վարչության պետի տեղակալն ու հավաստիացրեց, որ հուլիսի 7-ին որևէ ընկերություն չի կարող ինքնակամ փոխադրավարձը բարձրացնել:
Panorama.am-ի հետ զրույցում Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանն ասաց, որ այս պահին ավտոբուսային ու միկրոավտոբուսային երթուղի սպասարկող որևէ ընկերություն սակագնի բարձրացման հարցով քաղաքապետարան չի դիմել, չնայած, որ ավտոբուսային երթուղիներ սպասարկող ընկերություններն արդեն մի քանի տարի դժգոհում են գործող սակագնի չափից:
«Դժգոհում են սպասարկման վիճակից: Մարդիկ նոր ավտոբուսները բերել են, չեն կարողանում վարկերը մարել, հիմա ուսանողություն չկա, ուղևորների քանակը պակասել է, վարկերը չեն կարողանում տալ»,-ավտոբուսային երթուղիների սպասարկողների բողոքը փոխանցեց Նավասարդյանը, ավելացնելով, որ նրանք դժգոհում են նաև ավտոբուսների պահեստամասերի ու դիզվառելիքի թանկությունից:
«Դժգոհությունը մի քանի տարի առաջ էլ կար, հիմա ավելի մեծացել է, երբ ավելացել է ավտոբուսների քանակը, բոլորը նոր են ու վարկով, այդ խնդիրն ավելի է դժվարացրել: Առայժմ գազի թանկացման հետ կապված որևէ հայտ չունենք»,-ասաց Հ. Նավասարդյանը:

К данному моменту ни в мэрии Еревана, ни в министерстве транспорта и связи Армении не обсуждается вопрос о пересмотре цен за услуги в сфере пассажирских перевозок, несмотря на то обстоятельство, что с 7 июля вступает в силу новый, повышенный тариф на природный газ. Об этом Panorama.am сообщили в мэрии Еревана и министерстве транспорта и связи РА.
Отметим, что с 7 июля вступает в силу решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА о повышении тарифа на природный газ. Комиссия приняла решение для потребителей, использующих до 10 тыс. нормальных куб.м месяц, установить за каждую 1000 нормальных куб.м природного газа тариф в размере 156 тыс. драмов с учетом НДС.
Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am заместитель начальника Департамента транспорта министерства транспорта и связи Армении Давид Мелконян, к данному моменту ни одна компания, осуществляющая пассажирские перевозки, не обращалась в министерство транспорта и связи Республики Армения для повышения тарифа на оказываемые услуги.
Давид Мелконян полагает, что и в дальнейшем ни одна компания не обратится с подобной заявкой, поскольку компании, обслуживающие межобластные маршруты, опасаются, что с повышением цен на проезд сократится количество пассажиров.
Как полагает Д. Мелконян, повышение тарифа на газ больше может повлиять на цены городского общественного транспорта.
Несмотря на отсутствие заявок, в министерстве производят подсчеты касательно возможного повышения цен. На данный момент никакой информации по данному вопросу нет.
«Мы не знаем, как повлияет повышение тарифа на газ на газозаправочные станции. Пока мы это не узнаем, и пока не будут проведены соответствующие исследования, мы не сможем сказать ничего конкретного», – подчеркнул Д. Мелконян, добавив, что 7 июля ни одна компания не имеет права самовольно поднимать цены на проезд.
Начальник транспортного управления мэрии Еревана Генрих Навасардян в интервью Panorama.am сказал, что на данный момент ни одна компания, обслуживающая микроавтобусные и автобусные маршруты, не обращалась в мэрию столицы по вопросу повышения цен на проезд, несмотря на то, что обслуживающие различные маршруты компании уже несколько лет выражают недовольство действующими ценами.
«Существует недовольство уровнем обслуживания. Компании привезли новые автобусы, а теперь не могут погасить кредиты. Много жалоб и по поводу цен на запчасти и дизтопливо», – сказал Г. Навасардян, добавив, что, тем не менее, пока заявок на повышение цен за проезд их ведомство не получало.