Գորիսի հայտնի դեպքերի գործով Բուդաղյանների փաստաբան Հայկ Ալումյանի բողոքը, որը երեկ ստացվել էր Գլխավոր դատախազություն, մակագրվել և ուղարկվել է զինվորական դատախազություն: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Ներկայացնելով հիմքերը, գլխավոր դատախազի խորհրդականն ասաց, որ Հայկ Ալումյանի բողոքը մակագրվել է զինվորական դատախազությանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 103 հոդվածի համաձայն, որով քննիչի և հետաքննության մարմնի աշխատակցի գործողություններն ու որոշումները կարող են բողոքարկվել համապատասխան դատախազին, իսկ ահա դատախազի որոշումները և գործողությունները` վերադաս դատախազին:
Ավելի վաղ Panorama.am -ը տեղեկացրել էր, որ ՊՆ քննչական ծառայությունը հետաձգել էր Հայկ Ալումյանի` Արտակ Բուդաղյանին գործով որպես տուժող ճանաչելու մասին միջնորդությունը` «անհրաժեշտ քննչական միջոցառումներ իրականացնելու» համար:
Ալումյանը Panorama.am -ի հետ զրույցում ասել էր, որ արդեն գոյություն ունեցող փաստերի հիման վրա պետք էր Արտակ Բուդաղյանին ճանաչել տուժող, այլ ոչ թե այսքան հետաձգել: «Այդ փաստերը միանշանակ խոսում են այն մասին Արտակ Բուդաղյանին պետք էր ճանաչել տուժող», -ասել էր Հայկ Ալումյանը:
Զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանն էլ իր հերթին հայտարարել էր, որ Արտակ Բուդաղյանին որպես տուժող ճանաչելու միջնորդությունը հետաձգվել է, որպեսզի որոշվի, որ անձը հանցագործության արդյունքում տուժել է, այսինքն իրեն պատճառվել է ֆիզիկական, նյութական կամ բարոյական վնաս (իսկ այս դեպքում մասնավորապես), դեռևս անհրաժեշտ են բազմաթիվ քննչական, դատավարական գործողություններ:
«Համապատասխան փորձաքննության արդյունքների և այլ ապացույցների համադրության արդյունքում միայն հնարավոր կլինի հստակեցնել գործին մասնակից յուրաքանչյուր անձի դերը, նշանակությունը, և միայն այդ ժամանակ հնարավոր կլինի իրավական գնահատական տալ այդ գործողություններին»,- ասել էր Կոստանյանը:
Գորիսում հունիսի 1-ին տեղի ունեցածի կապակցությամբ, երբ մահացել էր Ավետիք Բուդաղյանը, հարուցվել էր քրեական գործ, կալանավորված են Սուրիկ Խաչատրյանի որդին` Տիգրան Խաչատրյանը և թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում արդեն իսկ հարցաքննվել է սպանված Ավետիք Բուդաղյանի եղբայրը՝ Ասկերանի զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը, ինչպես նաև Սուրիկ Խաչատրյանի վիրավորված մյուս թիկնապահ Նիկոլայ Աբրահամյանը:
Նշենք, որ Տիգրան Խաչատրյանը և Զարզանդ Նիկողոսյանը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի մեկուսարանում են և, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր զինդատախազը, մինչև նախաքննության ավարտը մնալու են այնտեղ:

Стали известные новые развития по делу ЧП у дома ныне уже отставного главы Сюникской области Армении Сурена Хачатряна. Напомним, в начале июня с.г. здесь имела место стрельба, в результате которой погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян, а его брат, полковник Минобороны Армении Артак Будагян, с тяжелым огнестрельным ранением был перевезен в военный госпиталь.
Как сообщила Panorama.am пресс-секретарь Генеральной прокуратуры РА Сона Трузян, жалоба представителя Будагянов – члена Палаты адвокатов Армении Айка Алумяна, которая вчера поступила в Генпрокуратуру, была направлена в Военную прокуратуру республики.
Представляя основания, пресс-секретарь Генеральной прокуратуры сказала, что жалоба Айка Алумяна была завизирована согласно ст. 103 Уголовно-процессуального кодекса РА, согласно которому действия и решения следователя и сотрудника органа дознания могут быть опротестованы соответствующему прокурору, а действия и решения прокурора – вышестоящему прокурору.
Отметим, ранее Panorama.am сообщала, что Следственная служба Минобороны Армении отложила подачу ходатайства о признании Артака Будагяна потерпевшим по данному делу, мотивировав это «необходимостью произвести ряд следственных мероприятий».
В интервью Panorama.am Айк Алумян заявил, что на основании уже имеющихся фактов следует признать Артака Будагяна потерпевшим и не затягивать настолько принятие данного решения. «Эти факты однозначно говорят о том, что Артак Будагян должен быть признан потерпевшим», – отметил юрист.
Военный прокурор Армении Геворг Костанян также заявлял, что подача ходатайства о признании Артака Будагяан потерпевшим отложена ввиду необходимости провести множество следственных, процессуальных действий.
«Только на основании сопоставления результатов соответствующей экспертизы и других доказательств можно будет уточнить роль каждого участника данного дела, и только тогда можно будет дать правовую оценку этим действиям», – сказал Г. Костанян.
Между тем, все это время в СМИ активно муссировались слухи о готовящейся семьей Будагянов мести против С. Хачатряна (подробнее об этом читать здесь)