Հ.Նաղդալյան. Դա բացարձակ պատվեր էր, այն էլ վճարովի և այդ մասին վկայում է այն փաստը, որ տիկինը նախապես ձայնագրիչը միացրել էր
10:47 05/07/2013
«Ես դահլիճ մտա այն պահին, երբ օմբուդսմեն տիկինը համարյա ավարտում էր ոգևորված և զրնգուն ձայնով իր տեքստի ընթերցանությունը, որից հետո ձայնին անտարբեր տոնայնություն հաղորդելով՝ որոշեց մի քանի բառ էլ ասել Մոլդովայում մարդու իրավունքի վիճակի մասին, բայց իր ողջ ժամանակը սպառվել էր հայերիս մասին խոսելով: Ակնհայտ էր բոլոր ներկաների համար, որ սա արդեն իր համար երկրորդական թեմա էր: Այսինքն՝ կարծում եմ, որ տիկնոջ Հայաստան այցի և այդ ելույթի ողջ ինտրիգը հենց հայ-ադրբեջանական թեման հնչեցնելն էր»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանեց նախօրեի աղմկահարույց միջադեպը ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը:
Հիշեցնենք նախօրեին Ազգային Ժողովում միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակում իր ելույթի ժամանակ Մոլդովան ներկայացնող փաստաբան տիկին Աուրելիա Գրիգորիուն ի պաշտպանություն Արդբեջանի ելույթ է ունեցել, որում Հայաստանը որակել է իբրև «ագրեսոր», որն էլ անմիջապես արձագանք է ստացել ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակի և ՍԴ նախագահի կողմից:
Հերմինե Նաղդալյանի խոսքով` իրապես գաղափարը հետաքրքիր էր, որովհետև դահլիճում ներկա հայերը կամ պետք է հակահարված տային և այդ դեպքում կներկայանային միջազգային հանրությանը որպես ոչ տոլերանտ, անհանդուրժող, ոչ ժողովրդավար տեսքով, կամ էլ այդ գաղափարներով պարտադրված պետք է լռեին և անպատասխան թողնեին բացարձակ ստոր մեղադրանքները: Երկու դեպքում էլ, ըստ մեր զրուցակցի, գաղափարի կազմակերպիչները կարող էին իրենց բավարարված զգալ. «Հնչեցին մեզ համար անընդունելի արտահայտություններ՝ «օկուպացված տարածքներ», «մեկ միլիոն փախստական Լեռնային Ղարաբաղից», «Խոջալուի ցեղասպանություն», և այլն: Բնականաբար, անհանդուրժելի էր նման վերաբերմունքը, և այդքան ստահոդ լուրերի վերարտադրումը, որով, որպես կանոն, զբաղվում են միայն Ադրբեջանը, և Ադրբեջանի վարձկանները: Պարզ էր, որ Մոլդովայի ներկայացուցիչը եկել էր Հայաստան հատուկ գերխնդրով»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը ու ավելացրեց, որ որպես Մոլդովայի օմբուդսմեն տիկինը կարող էր իր ելույթի հիմնական ժամանակը և հիմնական թեմատիկան նվիրել իրենց երկրում առկա մարդու իրավունքների պաշտպանությանը կամ խնդիրներին կամ էլ թե չէ Մերձդնեստրովյան հակամարտությանը և ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղին:
Մինչդեռ բոլորովին այլ պատկերի ականատես եղանք. «Բնականաբար, մեզ հատուկ ժողովրդավար կեցվածքը , տոլերանտ վերաբերմունքը և նաև տանտիրոջ դաստիարակվածությունը թույլ չէին տալիս, որ պատասխանը հնչեցվեր ավելի ծավալուն, մանրամասն և անհրաժեշտ շեշտադրումներով (թեև կուզեի ավելին ասել): Իր ելույթից հետո ձայն վերցրեցի և արձագանքիս մեջ հիմնականում շեշտը դրեցի այն հանգամանքի վրա, որ սա բացարձակ պատվեր է, կարծում եմ՝ վճարովի: Այդ մասին խոսում էր նաև այն փաստը, որ տիկինը նախապես ձայնագրիչը միացրել էր, որպեսզի ձայնագրի իր խոսքը: Նորից եմ ուզում փաստել, որ այդ վարքագիծը բացարձակ սադրանք էր և հարիր չէր օմբուդսմենի կերպարին»,- ընդգծեց Հ.Նաղդալյանը:
ԱԺ փոխխոսնակը հիշեցրեց, որ իր խոսքում նշել է այդ մասին` բացի նրանից որ տեղի ունեցածը վկայում է պատվեր լինելու մասին, դա նաև բացարձակ սուտ է, որովհետև, եթե որևէ մեկը ցանկանում է տեղեկատվություն ունենալ, ապա այն հետևյալն է` Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում 90- ականների սկզբներին բնակվել է ընդամենը 185 հազար բնակչություն, այդ թվում և՛ հայեր, և՛ ադրբեջանցիներ. «Այսինքն հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղից եղել են 1 մլն. փախստականներ, դա, ինչպես կասեին, պոչով-պոզով սուտ է, և այդ սուտը հարիր է միայն ազերիների հիվանդ երևակայությանը: Նաև ուզում եմ ասել, որ ԵԽԽՎ բազմաթիվ զեկույցների մեջ մանրամասն նշված են, թե քանի փախստական, քանի բնակավայրից ինչ ճակատագիր են ունեցել, ուր են գնացել և այլն, և այսօր այս մասին այստեղ շոուներ սարքելը պարզապես անընդունելի մի բան է, ոչ սազական նախ օմբուդսմենների հանրությանը, և ոչ էլ՝ Սահմանադրական դատարանի կողմից նախաձեռնած այս բարձր հեղինակավոր կոնֆերանսին, որի նյութն ու թեման բացարձակապես այլ էր ու սրան չէր վերաբերում»,- հավելեց Panorama.am-ի զրուցակիցը:
Նախորդիվ` Մոլդովացի փաստաբանը Հայաստանի խորհրդարանում Հայաստանն անվանել է «ագրեսոր». Նրան լռեցրել են ԱԺ փոխխոսնակն ու ՍԴ նախագահը

Э.Нагдалян: Озвученные омбудсменом Молдовы заявления, помимо того, что являются заказом, – абсолютная ложь
12:06 05/07/2013
«Я вошла в зал заседаний в тот момент, когда парламентский адвокат (омбудсмен) Молдовы Аурелия Григориу почти заканчивала читать воодушевленным и звонким голосом свой текст. Затем, придав своему голосу безразличную тональность, она решила сказать пару слов и о ситуации с правами человека в Молдове, однако все предоставленное ей время она потратила, говоря о нас, армянах. Для всех присутствующих было очевидно, что тема прав человека в Молдове для нее является вторичной. То есть, я полагаю, что вся интрига посещения А.Григориу Армении и выступления на конференции заключалась именно в озвучивании армяно-азербайджанской темы», – заявила в интервью Panorama.am вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян, комментируя скандальный инцидент, имевший место накануне, 4 июля, в Национальном Собрании республики.
Отметим, накануне, 4 июля, в ходе своего выступления в рамках проходящей в Ереване Всеевропейской конференции «Европейские стандарты приоритета права и границы усмотрения властей в странах-членах СЕ» парламентский адвокат Молдовы Аурелия Григориу, представляя проазербайджанский доклад «Соблюдение прав человека в зонах замороженных конфликтов», назвала Армению «страной-агрессором».
По словам Эрмине Нагдалян, задумка была действительно интересной, так как присутствующие в зале заседаний парламента армяне должны были либо нанести контрудар, и в таком случае предстать в глазах международного сообщества нетолерантными, нетерпимыми и недемократичными, либо они вынужденно должны были промолчать, оставив без ответа абсолютно подлые обвинения. В обоих случаях, по мнению Э.Нагдалян, авторы задумки могли почувствовать себя удовлетворенными.
«Прозвучали неприемлемые для нас высказывания – „оккупированные территории”, „1 млн. беженцев из Нагорного Карабаха”, „ходжалинский геноцид” и пр.. Естественно были неприемлемыми подобное отношение и воспроизведение этой вымышленной информации, чем, как правило, занимаются только Азербайджан и его наемники. Было понятно, что представитель Молдовы прибыла в Армению с конкретной целью», – сказала вице-спикер парламента Армении, добавив, что Аурелия Григориу могла основное время своего выступления посвятить ситуации с правами человека в Молдове или хотя бы Приднестровскому конфликту, а не Нагорному Карабаху.
Однако, по словам Э.Нагдалян, мы стали свидетелями совершенно другого. «Разумеется, свойственные нам демократическое поведение, толерантное отношение, воспитание, а также статус принимающей стороны не позволяли озвучивать более объемный и детальный ответ со всеми необходимыми акцентировками. После ее выступления я воспользовалась правом внеочередного выступления и в своем ответе основной акцент сделала на том обстоятельстве, что это был заказ, причем, по моему мнению, платный. Об этом говорило также то обстоятельство, что Аурелия Григориу предварительно включила диктофон для того, чтобы записать свое выступление. Хочу еще раз констатировать, что подобное поведение было абсолютной провокацией и не подобало образу омбудсмена», – подчеркнула вице-спикер парламента Армении.
Как отметила Э.Нагдалян, она в своем выступлении подчеркнула, что озвученные парламентским адвокатом Молдовы заявления, помимо того, что являются заказом, – абсолютная ложь. В ответ на выступление Аурелии Григориу вице-спикер парламента сказала: «Если кто-то желает знать правду, она такова: в начале 90-ых годов в Нагорно-Карабахской автономной области проживало всего 185 тыс. человек, азербайджанцы и армяне. То есть заявлять, что число беженцев из Нагорного Карабаха составило 1 млн. – несусветная ложь, которая подобает только больной фантазии азербайджанцев. Хочу отметить также, что в многочисленных докладах ПАСЕ подробно указано, сколько беженцев из скольких районов какой судьбы удостоилось и т.д.. И сегодня устраивать на этом месте шоу – просто неприемлемо и не подобает ни омбудсменам, ни организованной Конституционным судом Армении Всеевропейской конференции».