Կառավարության երեկվա նիստում որոշում կայացվեց ավելի քան 17 մլն դրամով նվազեցնել «Երկաթուղու շինարարության տնօրինություն» փակ բաժնետիրական ընկերության կանոնադրական կապիտալը: Նշենք, որ այս ընկերությունն է իրականացնելու Իրան– Հայաստան երկաթուղու շինարարությունն իրականացնելու համար:
«Ընկերության կանոնադրական կապիտալը սահմանել 53368.5 հազար դրամ` 141 հատ 378.5 հազար դրամ անվանական արժեքով հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսեր»,-ասված է կառավարության որոշման մեջ:
Տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ կանոնադրական կապիտալի նվազեցումը մեծ խնդիր չի առաջացնի նախագծի իրականացման գործում: «Որոշումը կարող է կապված լինել ֆինանսական խնդիրների, կառավարման արդյունավետության հետ»,-ասաց Մանասերյանը` չբացառելով, որ կրճատումն արվել է վերահաշվարկի արդյունքում:
Նրա խոսքով, հնարավոր է ապագայում, երբ արդեն սկսվեն շինարարական աշխատանքները, կանոնադրական կապիտալը կրկին ավելացնեն: «Այսինքն այս փուլում, երբ ակտիվ շինարարություն չի իրականացվում, ենթադրում եմ, որ կարիք չկա ավելի ուռճացված ծախսեր ներգրավել»,-ասաց նա:
Մանասերյանը նկատեց, որ լուրջ խնդիր դա չի առաջացնի, ու համոզմունք հայտնեց, որ ռազմավարական նշանակության ծրագիրն անպայման իրանականություն կդառնա: «Ես լավատես եմ, դա մեզ համար ստրատեգիական մեծ նշանակություն ունեցող ծրագիր է, ու կարծում եմ, որ այս պայմաններում այն այլընտրանք չունի»,-ասաց տնտեսագետը:
Մասնագետները պնդում են, որ երկաթուղու կառուցումը էական առաջընթաց կբերի Հայաստանի տնտեսությանը: Իրան-Հայաստան երկաթուղու ծրագրով հետաքրքրված կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը դեռ նախորդ տարեվերջին հայտնել էր, որ մոտ ապագայում սկսվելու է երկաթուղու տեխնիկական ուսումնասիրությունը:
Իրանական կողմը պատրաստակամություն հայտնեց օժանդակել Հայաստանին երկաթուղու կառուցման հարցում, ստեղծված է աշխատանքային խումբ:

Проект строительства железной дороги Армения-Иран обязательно будет реализован. Заявление экономиста Т.Манасеряна
Сокращение уставного капитала ЗАО «Дирекция по строительству железной дороги» не повлияет на реализацию проекта строительства железной дороги Армения-Иран. Об этом в интервью Panorama.am заявил экономист Татул Манасерян.
«Данное решение может быть обусловлено финансовыми проблемами, неэффективным управлением», – сказал экономист, не исключив, что сокращение было сделано в результате перерасчета.
Напомним, на вчерашнем заседании правительства было принято решение сократить на более чем 17 млн. драмов уставной капитал ЗАО «Дирекция по строительству железной дороги». Отметим, что именно данная компания должна осуществить строительство железной дороги Армения – Иран.
«Установить уставной капитал компании в размере 53368.5 тыс. драмов», – говорится в решении правительства Армении.
Как полагает Т. Манасерян, возможно в будущем, когда уже начнутся строительные работы, уставной капитал снова будет увеличен: «На данном этапе, когда еще не ведется активного строительства, полагаю, нет нужды раздувать расходы».
По словам экономиста, данное решение не вызовет серьезных проблем. Он выразил также убежденность в том, что имеющая стратегическое значение программа обязательно будет реализована: «Я настроен оптимистично, данная программа имеет для нас большое стратегическое значение, и я думаю, что при нынешних условиях альтернатив ей нет».
Специалисты настаивают, что строительство железной дороги обеспечит экономике Армении существенный прогресс. Министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян еще в конце прошлого года сообщил представителям заинтересованных в программе строительства железной дороги Армения-Иран компаний о том, что в ближайшем будущем начнется техническое исследование железной дороги.
Иранская сторона выразила готовность оказать содействие Армении в строительстве железной дороги, создана рабочая группа.