Որտե՞ղ են այս տարի իրենց ամառային հանգիստն անցկացնելու մեր ազգընտիրները` Ազգային Ժողովի պատգամավորները: Panorama.am-ը պարզեց դա.
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն այս տարի անպայման ամառային հանգիստ ինքն իրեն նվիրելու է. «Անցած ամառ ես այդպես էլ չկարողացա մեկնել հանգստի, որովհետև խորհրդարանական ընտրություններից հետո անմիջապես ՏԻՄ ընտրություններն էին և ես մնացի Երևանում: Ուստի իրապես անչափ գերհոգնած եմ և արդեն նախապես ուղեգիրը պատվիրել եմ»,- ասաց նա: Ն.Զոհրաբյանը դստեր և թոռնիկի հետ մեկնելու է երկշաբաթյա հանգստի Ռոդոս կղզի օգոստոսի առաջին տասնօրյակում:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանն էլ ընտրել է ծովային հանգստի տարբերակը, քանի որ, նշեց նա, երեխաները փոքր են ու ծովը կարևոր է նրանց առողջության համար: Ճիշտ է դեռ չի կողմնորոշվել ծովափնյա ո՞ր հանգստավայրն է ընտերլու, իսկ կարևորը` ո՞ր երկրում: Հետաքրքրվեցինք` դա ենթադրում է, որ կարող եք հանգստանալ նաև հարևան Վրաստանո՞ւմ . «Չի բացառվում: Ես շատ սիրում եմ Քոբուլեթին ու Բաթումը, հատկապես, երբ ընկերներով ենք գնում, մեքենայով, ճանապարհին կանգնելով և այլն: Քաղքենի մտածելակերպից, փառք Աստծո, զուրկ եմ, որ պետք է պարտադիր լինի 5 աստղանի հյուրանոց և այլն, և այլն: Կարևորը հանգիստը ճիշտ կազմակերպելն է, ճիշտ մարդկանց հետ»,- նշեց նա ու հավելեց, որ որպես կանոն ամառային հանգիստը պարտադիր անցկացնում է ընտանիքի հետ:
ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը նշեց, որ դեռևս որևէ հստակ ծրագիր ամառային արձակուրդի անցկացման վերաբերյալ չունի. «Դե ծրագրած հստակ որևէ բան չունեմ ու առայժմ կմնամ Երևանում»,-ասաց նա: Ավելացրեց, որ ցանկություն իհարկե ունի ու քանի որ սովորաբար մեկնում է Ռուսաստան ազգականների տուն հանգստանալու, ապա այս անգամ էլ եթե ստացվի, ապա հավանաբար այդ տարբերակը կընտրի. «Կարծում եմ օգոստոսին պարզ կլինի»,- ընդգծեց նա:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանի համար այս ամառը խիստ կարևոր է` ընտանիքում մեծ ուրախություն է սպասվում. «Օր-օրի սպասում ենք մեր երրորդ թոռնիկի ծնունդին, այդ պատճառով էլ հատուկ պլաններ դեռ չենք մշակել ամառային հանգստի համար: Հուսամ` ամառվա վերջում հնարավորություն կունենանք իրականացնել մտադրությունս և ամուսնուս հետ այցելել նրա և իմ պապենական հողերը` Արևմտյան Հայաստան,Մուշ և Մալկարա»,- պատմեց Մ.Եսայանը: Նրա խոսքով, այս այցելությունն իր համար խիստ կարևոր է, քանի որ իր նոր գրքում մեծ հատված նվիրված է լինելու հենց պատմական Հայաստանի այն բնակավայրերին, որտեղից ցեղասպանությունից փրկվել և հեռացել են պապերը. «Իսկ ամենից ավելի անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ գոնե մեկ շաբաթ գտնելու և մենակ մնալու Բյուրականում գտնվող մեր տանը»,- գաղտնիքը բացահայտեց նա ու հավելեց, որ թեև ամառը հանգստի շրջան է, բայց ոչ իր համար, քանի որ ամռանն ինքը ավելի է հոգնում և ավելի բազմազբաղ է լինում, քան տարվա մյուս եղանակներին:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի ամառային հանգիստը ևս կախված է թոռնիկից, որն արդեն երկու ամսական է. «Այս տարի դեռ չենք կողմնորոշվել, որովհետև մտածում ենք, թե որտե՞ղ պետք է տանենք մեր փոքրիկին հանգստանալու: Իմ ծրագրերն ամբողջությամբ թոռնիկիս հետ են կապված»,- ասաց նա` հավելելով, որ այս պահին դեռ որոշվա չի ոչինչ:
Իսկ նույն խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանն էլ պատասխանեց կարճ և լակոնիկ` արտերկիր մեկնելու մտադրություն չունի, մնալու է Հայաստանում:

Где и как проведут свой летний отпуск армянские депутаты? Выяснял Panorama.am
В период летних отпусков сайт Panorama.am попытался выяснить, где и как намерены провести свой отдых народные избранники – депутаты Национального Собрания Армении. Оказалось, что часть из них будет проводить свой отпуск в Армении, часть – за рубежом, а остальные еще не определились.
Так, секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян в этом году намерена посвятить отпуск себе. «Прошлым летом я так и не смогла поехать на отдых, так как непосредственно после парламентских выборов были намечены выборы в органы местного самоуправления, и я осталась в Ереване. У меня действительно переутомление и я заранее заказала путевку», – сказала Н. Зограбян, добавив, что она вместе с дочерью и внуками в первой декаде августа отправится на двухнедельный отдых на остров Родос.
Отдых на море выбрал и секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ованнес Саакян. По его словам, он выбрал именно этот вариант, так как у него маленькие дети, и морской отдых будет очень полезным для них. Вместе с тем, он отметил, что еще не решил, где именно проведет свой отпуск. В ответ на вопрос, означает ли это, что он с семьей может провести отпуск и в соседней Грузии, О.Саакян сказал: «Не исключено. Мне очень нравится в Кобулети и Батуми, особенно если мы туда едем вместе с друзьями, на своих автомобилях, с остановками… Слава Богу, я далек от мещанского типа мышления, главное – правильная организация отдыха с правильными людьми, а не 5-звездочные отели». При этом Ованнес Саакян указал, что он, как правило, проводит отпуск вместе с семьей.
А секретарь парламентской фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Арам Манукян отметил, что пока у него нет четких планов касательно своего летнего отпуска. «У меня ничего конкретного не запланировано, и я пока нахожусь в Ереване», – сказал А.Манукян, добавив, что он, как правило, проводит свой отдых у родственников в России и если получится, он, по всей вероятности и на этот раз выберет именно этот вариант. «Мне кажется, в августе будет ясно», – отметил он.
А семья депутата парламентской фракции РПА Маргарит Есаян этим летом готовится к радостному событию. «Мы ждем рождения нашего второго внука, и по этой причине каких-либо конкретных планов этим летом у нас нет. Надеюсь, что в конце августа мне и моему супругу удастся осуществить мою давнюю мечту и побывать на моей исторической родине – в Западной Армении», – сказала М.Есаян. По ее словам, это поездка для нее чрезвычайна важна, так как в ее новой книге большой отрывок будет посвящен населенным пунктам исторической Армении, которые были вынуждены покинуть армяне, спасаясь от Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Летний отдых руководителя парламентской фракции партии «Оринац еркир» Эгине Бишарян также зависит от внука, которому уже 2 месяца. «Мы еще не решили, как проведем отпуск, так как пока думаем, куда можем поехать вместе с малышом. Мои планы на лето полностью связаны с внуком», – сказала она.
А депутат от партии «Оринац еркир» Мгер Шахгелдян ответил лаконично: у него нет намерений по проведению отпуска за рубежом, депутат останется в Армении.