Շառլ Ազնավուրի աստղի բացում, կարմիր գորգ. հոբելյանական «Ոսկե ծիրան»-ը մեկնարկած է
Նախօրեին մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 10-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը. Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, աշխարհահռչակ շանսոնյեի աստղի բացում, կարմիր գորգ, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում բացման հանդիսավոր արարողություն:
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը Շ. Ազնավուրին հանձել է «Փարաջանովյան թելեր» մրցանակը՝ նշելով, որ նա աշխարհում ամենահայտնի հայն է:.jpg)
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ընթերցել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը: «Անուրանալի է, որ այսպիսի փառատոնը մեծ պատիվ է ցանկացած երկրի համար և հիանալի առիթ` մշակութային նոր կապեր հաստատելու ուղղությամբ: Դա է վկայում փառատոնի մասնակիցների ընդարձակ աշխարհագրությունը, ինչպես նաև միջազգային լայն լսարան ունեցող մի շարք լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը «Ոսկե ծիրանի» և մեր երկրի հանդեպ»,- նշված է եղել նախագահի ողջույնի խոսքում:.jpg)
Փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանն էլ նշել է, որ փառատոնը չէր կայանա, եթե չլիներ պետական ու մասնավոր հատվածի աջակցությունը: Նա հատուկ մրցանակ է հանձնել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին, տաս տարիների ընթացքում փառատոնին ցուցաբերած աջակցության համար:.jpg)
Ցուցադրվել է նաև Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ «Կրակել դաշակահարի» վրա ֆիլմը:
Փառատոնը կշարունավի մինչև հուլիսի 14-ը:.jpg)
Նախորդող նորություններ՝ «Բերքառատ» «Ոսկե ծիրանը». Մեկ շաբաթ անընդմեջ՝ կինոյով «թաթախված»
«Ոսկե ծիրան». «Եղիցի լույս» մրցանակը տրվելու է Արտավազդ Փելեշյանին
Հոբելյանական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 7- 14-ը. «Փառատոնի հանդեպ հետաքրքրությունը տարեցտարի մեծանում է»

GOLDEN APRICOT 10th Yerevan International Film Festival kicked off in Yerevan on Sunday, July 7. The festival is scheduled for July 7 to 14. The festival theme is Crossroads of Cultures and Civilizations. The theme is anchored in the idea of a global human landscape in the process of transformation and the challenges such transformations pose to human beings.
Internationally acclaimed director Atom Egoyan (Canada) is Honorary Chairman of the Festival and noted director Harutyun Khachatryan (Armenia) is the General Director.
The festival’s opening was marked by the unveiling of the world famous chansonnier Charles Aznavour’s star in Charles Aznavour Square in Yerevan.
The opening ceremony of the festival took place at Al. Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet.
Atom Egoyan gave Parajanov Thaler award to Charles Aznavour, saying that he is the most famous Armenian in the world.
During the ceremony, Armenian Culture Minister Hasmik Poghosyan read out the address of President Serzh Sargsyan.
Festival’s General Director, Harutyun Khachatryan, awarded a special prize to VivaCell-MTS General Director Ralph Yirikian for assisting the festival since it was launched 10 years ago.
The inaugural film of the festival, Shoot the Piano Player, was screened at National Academic Theater of Opera and Ballet.