Շառլ Ազնավուրի աստղի բացում, կարմիր գորգ. հոբելյանական «Ոսկե ծիրան»-ը մեկնարկած է
Նախօրեին մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 10-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը. Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, աշխարհահռչակ շանսոնյեի աստղի բացում, կարմիր գորգ, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում բացման հանդիսավոր արարողություն:
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը Շ. Ազնավուրին հանձել է «Փարաջանովյան թելեր» մրցանակը՝ նշելով, որ նա աշխարհում ամենահայտնի հայն է:.jpg)
Հանդիսավոր արարողության ընթացքում մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն ընթերցել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը: «Անուրանալի է, որ այսպիսի փառատոնը մեծ պատիվ է ցանկացած երկրի համար և հիանալի առիթ` մշակութային նոր կապեր հաստատելու ուղղությամբ: Դա է վկայում փառատոնի մասնակիցների ընդարձակ աշխարհագրությունը, ինչպես նաև միջազգային լայն լսարան ունեցող մի շարք լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը «Ոսկե ծիրանի» և մեր երկրի հանդեպ»,- նշված է եղել նախագահի ողջույնի խոսքում:.jpg)
Փառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանն էլ նշել է, որ փառատոնը չէր կայանա, եթե չլիներ պետական ու մասնավոր հատվածի աջակցությունը: Նա հատուկ մրցանակ է հանձնել «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին, տաս տարիների ընթացքում փառատոնին ցուցաբերած աջակցության համար:.jpg)
Ցուցադրվել է նաև Շառլ Ազնավուրի մասնակցությամբ «Կրակել դաշակահարի» վրա ֆիլմը:
Փառատոնը կշարունավի մինչև հուլիսի 14-ը:.jpg)
Նախորդող նորություններ՝ «Բերքառատ» «Ոսկե ծիրանը». Մեկ շաբաթ անընդմեջ՝ կինոյով «թաթախված»
«Ոսկե ծիրան». «Եղիցի լույս» մրցանակը տրվելու է Արտավազդ Փելեշյանին
Հոբելյանական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 7- 14-ը. «Փառատոնի հանդեպ հետաքրքրությունը տարեցտարի մեծանում է»

В день открытия 10-го кинофестиваля «Золотой абрикос» на Аллее кинозвезд в Ереване появилась именная звезда Шарля Азнавура
10:29 08/07/2013
В армянской столице накануне, 7 июля, стартовал десятый ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос». На Аллее кинозвезд в Ереване была открыта именная звезда всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура.
Известный канадский режиссер армянского происхождения Атом Эгоян вручил Ш.Азнавуру премию имени Параджанова «за достижения в кинематографе» –«Параджановский талер», отметив, что шансонье является самым известным армянином в мире.
В ходе торжественной церемонии министр культуры Армении Асмик Погосян зачитала приветственное послание президента РА Сержа Саргсяна, в котором, в частности отмечается, что кинофестиваль «Золотой абрикос» представляется замечательным поводом для установления новых культурных связей.
Основатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян в свою очередь отметил, что фестиваль не состоялся бы без содействия государственного и частного секторов. Он вручил специальную премию генеральному директору компании ВиваСелл-МТС Ральфу Йирикяну за оказанное в течение 10 лет содействие кинофестивалю.
Юбилейный кинофестиваль «Золотой абрикос» открылся французским фильмом 1960 года «Стреляйте в пианиста», главную роль в котором исполнил сам Азнавур.