Էրդողանը թուրք գրողից պահանջում է 26 հազ. դոլար հատուցում` իրեն «բռնակալ, բիճ, սադրիչ, լկտի» անվանելու համար
11:26 09/07/2013
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատի է տվել թուրք գրող Իհսան Էլիաչըքին «Twitter» սոցիալական ցանցում իրեն վիրավորելու համար:
Էրդողանի փաստաբանների ներկայացրած դատական հայցում նշվում է, որ Էլիաչըքը հունիսի 18-ին «Twitter»-ի իր էջում Գեզի զբոսայգու դեպքերի վերաբերյալ կատարած իր գրառումներում Էրդողանին անվանել է «բռնակալ, բիճ, ագահ, սադրիչ, լկտի, ստախոս»:
Ըստ թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալության տեղեկատվության` հայցում նշվում է, որ թուրք գրողը խախտել է Էրդողանի անձնական իրավունքները և նպատակ է ունեցել վերջինիս հասարակության զայրույթի ու թշնամության թիրախը դարձնել:
Վարչապետի փաստաբանները գրողից պահանջում են 50 հազ լիրա (մոտ 26 հազ դոլար) հատուցում:

Премьер Турции Р. Т. Эрдоган требует от турецкого писателя 26 тыс. лир за оскорбления в свой адрес
Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган подал в суд на турецкого писателя Ихсана Элиачыка за оскорбление в свой адрес в социальной сети Twitter. В судебном иске, представленном адвокатами Эрдогана, отмечается, что в своих записях, оставленных 18 июня на страничке в Twitter в связи с событиями в парке Гези, Элиачык назвал турецкого премьера «деспотом, ублюдком, обжорой, провокатором, наглецом и лжецом».
Согласно информации турецкого информационного агентства «Anadolu», в иске отмечается, что писатель нарушил личные права Эрдогана и имел целью превратить его в мишень общественного гнева и вражды.
Адвокаты премьер-министра требуют от писателя компенсацию в размере 50 тыс. лир (около 26 тыс. долларов).