Վերջին օրերին պարենային ապրանքների շուկայում էական թանկացումներ չեն գրանցվել. ՏՄՊՊՀ
Գազի գնի թանկացումից հետո պարենային ապրանքների շուկայում էական թանկացումներ չեն գրանցվել: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մամլո խոսնակ Գայանե Սահակյանը:
Նրա խոսքերով` հանձնաժողովը հիմնականում մոնիթորինգ է իրականացնում սոցիալական նշանակության և լայն սպառման շուկաներում, մասնավորապես, կաթնամթերքի, մսամթերքի, երշիկեղենի, մակարոնեղենի, բուսական յուղի, ձվի շուկաներում:
Գ.Սահակյանը նշեց, որ Հանձնաժողովի կողմից երեկ իրականացված դիտարկումների արդյունքում պարզվել է, տվյալ շուկաներում գնային որևէ փոփոխություն չկա, նույնիսկ մի քանի խանութներում որոշ ապրանքների գներ նվազել են: Մասնավորապես՝ «Լուսակերտի» թռչնաբուծական ֆաբրիկայի արտադրության 10 հատանոց փաթեթավորմամբ ձուն 680 դրամից դարձել է 660 դրամ, «Զալատայա սեմչկա» տեսակի բուսական յուղը 830 դրամից` 815 դրամ, իսկ ռուսական արտադրության «Մակֆա» մակարոնեղենի 500 գրամանոց տուփը վաճառվում է 480 դրամով` նախկին 510 դրամի փոխարեն: Որոշակի փոփոխություններ կան նաև բրնձի և ձավարի շուկաներում. այստեղ ևս որոշ տեսակի ապրանքների գներ աննշան նվազել են:
Ինչ վերաբերում է հացի թանկացմանը, Գ.Սահակյանը նշեց, որ հացի շուկան հանձնաժողովի վերահսկողության տակ չի գտնվում, քանի որ այստեղ չկան խոշոր հացարտադրողներ:

ГКЗЭК Армении: В последние дни существенных изменений на рынке продовольственных товаров не зафиксировано
В связи с повышением цен на газ на рынке продовольственных товаров существенного подорожания зафиксировано не было. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила пресс-секретарь Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гаяне Саакян.
По ее словам, комиссия в основном осуществляет мониторинг на рынках социального значения и широкого потребления, в частности, рынках молочных и мясных продуктов, колбасных, макаронных изделий, растительного масла и куриных яиц.
Пресс-секретарь добавила, что в результате наблюдений, осуществленных накануне, выяснилось, что на вышеуказанных рынках никаких ценовых изменений не произошло, а в некоторых магазинах цены на товары снизились. В частности, упаковка яиц (10 штук) Лусакертской птицефабрики вместо 680 драмов снизилась до 660 драмов, растительное масло «Золотая семечка» вместо 830 драмов снизилось до 815 драмов, а макароны «Макфа» (500 г) продаются по 480 драмов вместо прежних 510. Определенные изменения произошли и на рынке риса и круп: в незначительной степени снизились цены на ряд товаров.
Что касается повышения цен на хлеб, то Гаяне Саакян подчеркнула, что рынок хлеба не находится под контролем комиссии, поскольку здесь нет крупных хлебопроизводителей.