Հանրապետության գազալցակայաններում երկօրյա մոնիտորինգ է իրականացվում: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ից հետո, երբ ուժի մեջ մտավ բնական գազի նոր սակագինը, գազալցակայաններում գազը թանկացել է մոտ 20 տոկոսով, մինչդեռ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը հայտարարել էր, որ հանձնաժողովի կատարած հաշվարկների արդյունքում պարզվել է, բնական գազի մեկ խմ-ն 132 դրամից 156 դրամ դառնալը գազալցակայանների վրա կունենա 5 տոկոսի ազդեցություն:
«Այս ոլորտում գերիշխողներ չկան, բայց նկատի ունենալով քաղաքացիների դժգոհությունները, մամուլի հրապարակումները, երեկ պարոն Շաբոյանի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը երկու օրվա ուսումնասիրությունների արդյունքում, կպարզի, թե ինչքան բարձրացման մասին է խոսքը»,-ասաց հանձնաժողովի մամուլի քարտուղարը:
Գ. Սահակյանի խոսքով, արդեն շաբաթվա վերջին հանձնաժողովը կունենա հստակ տվյալներ, որոնց հիման վրա կկատարավեն վերլուծություններ` պարզելու արդյոք կա չարաշահման փաստ, թե ոչ:

На газозаправочных станциях Армении осуществляется двухдневный мониторинг. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила пресс-секретарь Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Гаяне Саакян.
Отметим, что с воскресенья, 7 июля, когда в Армении начали действовать новые повышенные тарифы на газ и электроэнергию (цена за 1 кубометр «голубого топлива» вместо прежних 132 драмов составила 156 драмов, а стоимость электричества выросла с 30 до 38 драмов), на газозаправочных станциях Армении цены на газ выросла примерно на 20%, между тем председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Роберт Назарян в ответ на вопрос, как повлияет подорожание «голубого топлива» на его стоимость в газозаправочных станциях, отметил: «По нашим оценкам, это может привести к 5-процентному росту цен».
«В этой сфере нет компаний, занимающих доминирующее положение, но с учетом недовольств граждан, публикации прессы, накануне указом главы ГКЗЭК была создана рабочая группа, которая в результате двухдневных исследований выяснит, о каком подорожании идет речь»,– сообщила пресс-секретарь.
По словам Гаяне Саакян, к концу недели комиссия будет владеть точными данными, на основании чего будет проведен анализ с целью выяснить, имеются ли факты злоупотребления или нет.