Ռուսաստանը շարունակ փորձելու է բարձրացնել գազի գինը, դրա համար պետք է գտնել այլընտրանքային ճանապարհներ
11:06 11/07/2013
«Սպասվում էր, որ գազի սակագինը կբարձրանա, քանի որ Ռուսաստանը էներգակիրներ վաճառող երկիր է, իր բյուջեի զգալի մասը համալրում է էներգակիրների վաճառքով, ուստի նա միշտ ձգտում է գինը բարձրացնել և մենք պետք է դրան պատրաստված լինեինք»: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Մինչդեռ, ըստ նրա, մեր տնտեսությունը դրան պատրաստ չէր, սակայն տարիների ընթացքում հարկավոր էր դիվերսիֆիկացնել Հայաստանի տնտեսությունը, մասնավորապես, էներգետիկ համակարգը, որպեսզի պետությունը կարողանար ինչ-որ չափով չեզոքացնել գազի հնարավոր բաձրացումը: «Լավ է, որ կառավարությունը սահմանի վրա սուբսիդավորում է գազի գինը: Կարծում եմ, որ կառավարությունը պետք է շարունակի կոմպենսացիաների քաղաքականությունը, առաջին հերթին պետք է տրանսպորտը կոմպենսացնի, որպեսզի հասարակական տրանսպորտի գինը ևս չթանկանա: Գազի գնի բարձրացումը բյուջետային նոր մուտքեր է ապահովելու, և դրանք պետք է օգտագործվեն կոմպենսացիայի համար, որպեսզի սոցիալական լարվածությունը չմեծանա»,- ասաց Վ.Սաֆարյանը:
Կարևորելով Երևան ՋէԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի կառուցումը` նա նշեց, որ դրանով կկարողանանք 4,5 մլրդ կՎտ/ժամ էլեկտրաէներգիա մատակարարել բաշխիչ ցանցերին բավականին էժան գնով, իսկ 1-2 տարի հետո այն հնարավորություն կտա իջեցնել էլեկտրաէներգիայի գինը:
Ըստ նրա` միշտ պետք է մտածել, որ գազի գինը Ռուսաստանը շարունակ փորձելու է բարձրացնել, դրա համար պետք է գտնել այլընտրանքային ճանապարհներ` իրանական գազի օգտագործումը և այլն: «Պետք է այնպիսի քաղաքականություն տանել, որ մեր քաղաքացիները կարողանան պահպանել գազ օգտագործելու հնարավորությունը»,- նշեց նա:
Մինչդեռ, Վ.Սաֆարյանի խոսքերով, մեզ մոտ հակառակ պատկերն է. 2012թ-ին բնակչությունը 2011-ի համեմատ 8,75 մլն խմ-ով պակաս գազ է օգտագործել: «Մեր հաշվարկներով` այս տարի բնակչությունը 30-40 մլն խմ գազ պակաս կօգտագործի, հատկապես գյուղաբնակները, սոցիալապես անապահովները կհրաժարվեն գազի օգտագործումից»,- ասաց Վ. Սաֆարյանը:
Այսինքն`գազի գնի բարձրացմանը զուգահեռ կնվազեն օգտագործման ծավալները: Դրա համար, ըստ նրա, պետք է Ռուսաստանի հետ բանակցություններ վարել Հրազդանի ՋԷԿ-ում օգտագործվող գազի գնի իջեցման հարցում, քանի որ այն Ռուսաստանի սեփականությունն է: «Այս կարգի քայլեր պետք է կատարվեն, որպեսզի հետագայում կարողանանք հնարավորինս նվազեցնել այն լարվածությունը, որը սպասվում է»,- ընդգծեց Վ.Սաֆարյանը:

Вазген Сафарян: РФ попытается повысить цену на газ, поэтому нужно найти альтернативные пути
«Рост цен на газ не был непрогнозируемым, поскольку Россия является страной, продающей энергоносители и пополняющей ощутимую часть своего бюджета с помощью продажи, следовательно, она всегда стремится повысить цены, и мы должны были быть готовы к этому». Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян.
По его словам, экономика республики не была готова к этому, между тем как ее необходимо было диверсифицировать с течением времени, в частности, энергетическую систему, чтобы государство могло в какой-то степени нейтрализовать возможное повышение цен. «То, что правительство субсидирует цену на газ на границе, приветствуется. Думаю, правительство должно продолжить политику по компенсации. В первую очередь нужно компенсировать транспорт, чтобы цены на проезд в общественном транспорте также не повышались. Повышение цен на газ обеспечит новые бюджетные поступления, которые должны быть использованы для компенсации, чтобы избежать усиления социальной напряженности»,– подчеркнул Вазген Сафарян.
Подчеркнув важность строительства второго энергоблока Ереванской ТЭС, он отметил, что благодаря этому страна сможет поставлять электроэнергию мощностью 4.5 млрд кВт.ч в распределительные сети по низкой цене, а спустя год или два это позволит снизить цену на электричество.
Вазген Сафарян добавил, что всегда нужно действовать с учетом того, что Россия попытается повысить цену на газ, поэтому нужно найти альтернативные пути, к примеру, потребление иранского газа и т.д. «Нужно вести такую политику, чтобы наши граждане могли сохранять возможность потребления газа»,– подчеркнул он. Между тем, по словам главы Союза отечественных товаропроизводителей Армении, в республике наблюдается противоположная картина. В 2012 году население потребляло на 8.75 млн куб. м. газа меньше, чем в 2011 году. «По нашим подсчетам, в этом году население, в особенности сельское, будет потреблять на 30-40 млн куб. м. газа меньше, а социально необеспеченные семьи откажутся от использования газа»,– добавил он.
Это означает, что параллельно с повышением тарифов на газ сократятся объемы потребления. Поэтому, как отметил Вазген Сафарян, нужно вести c Россией переговоры в направлении снижения тарифов на потребляемый в Разданской ТЭС газ, поскольку она является собственностью России. «Нам следует предпринимать такие меры, чтобы в дальнейшем суметь как можно больше снизить прогнозируемую напряженность»,– резюмировал Вазген Сафарян.