«Շանթ Պլյուս» և «Գրանդ Քենդի» ընկերություններում ստուգումները շարունակվում են
Պաղպաղակ արտադրողների ցանկից ամռան ամիսների ընթացքում ստուգման է ենթարկվել «Էլիտ Շանթ» ընկերությունը, այս պահի դրությամբ ստուգումներ են իրականացվում «Շանթ Պլյուս» և «Գրանդ Քենդի հայ-կանադական ՀՁ» ընկերություններում: Panorama.am-ին հայտնեցին ԳՆ սննդամթերքի պետական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ«Սուր անկյուն» հաղորդաշարը ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության տեսուչների հետ համատեղ իրականացրել է նմուշառում, և արդեն կոդավորված նմուշները հանձնվել է լաբորատոր փորձաքննության: Տեսանյութում կոդավորումն իրականացնելիս պարզ է դառնում, որ «Թամարա», «Էլիտ շանթ», «Աշտարակ կաթ», «Անի», «Բիոկաթ», «Ասա», «Գրանդ քենդի», «Չանախ» և «Արմսվիթ շանթ» ընկերություններից «Թամարա», «Էլիտ շանթ», «Աշտարակ կաթ», «Անի», «Բիոկաթ», «Ասա» և «Չանախ» ընկերությունների կողմից արտադրված նմուշառված ապրանքատեսակները չեն համապատասխանում մակնշման պահանջներին:
Խնդրին միջամտեց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ն, տարակուսանք հայտնելով, թե ինչու սխալ մակնշված պաղպաղակները դուրս չեն բերվում շուկայից. «Հանրությանը ներկայացվում է կեղծ տեղեկատվություն, որի հետևանքով սպառողները հայտնվում են մոլորության մեջ՝ ձեռք բերելով կաթնաբուսական պաղպաղակը՝ այդ մասին չիմանալով: Իսկ համաձայն «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության» մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 14-րդ հոդվածի՝ սպառողին մոլորության մեջ գցելը համարվում է անբարեխիղճ մրցակցության գործողություն»,-նշեց ՀԿ-ն:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն իր հերթին ասաց,  թե գործին չի խառնվելու, քանի դեռ ծառայությունն իր ուսումնասիրությունների արդյունքները չի ուղարկել:
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից Panorama.am-ին նաև հայտնեցին, որ շուկայահանված տեղական արտադրության և ներմուծված պաղպաղակների մակնշման, պիտանիության ժամկետի, անվտանգության ու որակի պահանջներին համապատասխանությունը գնահատելու նպատակով Երևան քաղաքի առևտրի օբյեկտներում և խանութներում մինչև ս.թ. հուլիսի 13-ն իրականացվելու է դիտարկում հետևյալ հարցերի շրջանակներում՝
1) մակնշմանը ներկայացվող պահանջներին համապատասխանությունը.
2) փաթեթավորման միջոցով անվտանգության ապահովումը.
3) պահման պայմաններին համապատասխանությունը.
4) պիտանիության ժամկետը լրացած սննդամթերքի իրացումը.
5) պիտանիության ժամկետը լրացած սննդամթերքի վերափաթեթավորումը և իրացումը.
6) իրացվող սննդամթերքի պիտակի վրա զետեղված տեղեկությունների փոփոխությունը.
7) պիտանիության ժամկետը լրացած սննդամթերքի կրկնակի պիտանիության ժամկետի կամ բնօրինակ պիտանիության ժամկետի ջնջվածության և նոր պիտանիության ժամկետի նշումը.
8) սննդամթերքի հայերեն մակնշման տեղակայում արտադրողի կողմից նշված բնօրինակ պիտանիության ժամկետի վրա:
«Դիտարկման և ստուգումների արդյունքները կամփոփվեն և կհրապարակվեն»,-ասացին ծառայությունից:
Հարցին, թե պատրաստվում են արդյունքներն ուղարկել հանձնաժողովին, որպեսզի վերջինս էլ իր գործառույթներն իրականացնի, ծառայությունից պատասխանեցին. «Չենք կարող պատասխանել, մինչև դիտարկումների արդյունքների ամփոփումը: Արդյունքները կամփոփվեն ոչ շուտ, քան այս ամսվա վերջը»:
Ինչո՞ւ շուկայից դուրս չեն բերվել սխալ մակնշած և ցածր որակի պաղպաղակները
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող». Պաղպաղակ արտադրողները հանրությանը ներկայացրել են կեղծ տեղեկատվություն
Պաղպաղակների շուկայի շուրջ բարձրացած աղմուկին ՏՄՊՊՀ-ն կողքից է հետևում. Ծառայությունը նախ ուսումնասիրություն պետք է անցկացնի

Госслужба безопасности продуктов питания Армении продолжает проверки в компаниях «Элит Шант» и «Гранд Кенди»
Из числа действующих в Армении компаний по производству мороженого в течение летних месяцев проверки были осуществлены в компании «Элит Шант». На данный момент проверки проводятся в компании «Шант Плюс» и армяно-канадской компании «Гранд Кенди». Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщили в Государственной службе безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА.
Напомним, телепередача «Сур анкюн» («Острый угол») совместно с инспекторами Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА взяла образцы и уже закодированные образцы были направлены на лабораторную экспертизу. Выяснилось, что при осуществлении кодирования среди компаний «Тамара», «Элит Шант», «Аштарак кат», «Ани» «Биокат», «Аса», «Гранд Кенди», «Чанах» и «Armsweet shant» требованиям маркировки не соответствуют образцы компаний «Тамара», «Элит Шант», «Аштарак кат», «Ани», «Биокат», «Аса», «Чанах».
В вопрос вмешалась общественная организация « Информированный и защищенный потребитель», которая выразила недоумение по поводу того, что мороженое компаний, продукция которых имела ошибочную маркировку, не снято с реализации. «Обществу предоставляют ложную информацию, что вводит потребителей в заблуждение. Между тем, согласно ст.14 закона РА «О защите экономической конкуренции» , введение потребителей в заблуждение считается актом недобросовестной конкуренции», – отметили представители общественной организации.
В Государственной комиссии по защите экономической конкуренции(ГКЗЭК) Армении сообщили, что не будут вмешиваться в дело, до тех пор пока Государственная служба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА не направит им результаты исследований.
В Государственной службе безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства РА также сообщили Panorama.am, что с целью оценки соответствия снятой с реализации продукции, маркировки импортированного мороженого, срока годности требованиям безопасности и качества в торговых объектах и магазинах Еревана до 13 июля будет проводиться мониторинг. «Результаты мониторинга и проверок будут обобщены и оглашены»,– сообщили в Госслужбе.
В ответ на вопрос о том, собираются ли они направить результаты в ГКЗЭК, чтобы комиссия также выполнила свои функции, в Госслужбе отметили: «Мы не можем ответить до тех пор, пока не будут подведены итоги мониторинга. Итоги будут подведены не раньше конца месяца».