Արմեն Ալավերդյան. Պիտակավորումը ապրանքի գնի վրա որևէ ազդեցություն չի ունենում
«Վերջին օրերին ավելորդ շահարկումներ են տեղի ունենում, թե դրոշմապիտակների ներդրման հետևանքով այդ ապրանքների գները բարձրանում են կամ կարող են բարձրանալ: Այդ լուրերն իրականությանը չեն համապատասխանում»,-Panorama.am-ին ասաց ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը` անդրադառնալով այն լուրերին, թե հուլիսի 1-ից գործածության մեջ մտած դրոշմակնիքների հետևանքով թանկացել են այն ապրանքները, որոնց վրա փակցվում է պիտակը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ից ջուր, ըմպելիք, գարեջուր, մինչև 9% սպիրտայնությամբ խմիչք, հյութ ներմուծող կազմակերպություններն ու անհատ ձեռնարկատերերն ու ՀՀ-ում այդ ապրանքներն արտադրողները պարտավոր են դրանց իրացումը կազմակերպել բացառապես դրոշմապիտակներով:
Արմեն Ալավերդյանի ներկայացմամբ, մեկ պիտակի արժեքը 3.5 դրամ է, ընդ որում այդ 3.5 դրամ պիտակի համար վճարելով տնտեսվարող սուբյեկտը վճարման ենթակա իր հարկը պակասեցնում է 3.5 դրամի չափով:
«Այսինքն պիտակավորումը գնի վրա որևէ ազդեցություն չի ունենում: Կազմակերպությունները պիտակների վրա կատարած ծախսը 100 տոկոսով պակասեցնում են իրենց վճարման ենթակա հարկից»,-ասաց ՊԵԿ փոխնախագահը:
Ալավերդյանի խոսքով, պիտակների 12 օրվա կիրառումը ցույց է տվել, որ տնտեսվարողների մոտ շրջանառության աճ է արձանագրվել:
«Պիտակավորումը հենց այն նպատակով է ներդրվել, որ ստվերային շրջանառությունը բերվի հարկման դաշտ: Արդեն իսկ առանձին սուբյեկտների մոտ երևում են նախանշաններ, որ ծավալների աճ է արձանագրվում: 3-րդ եռամսյակի ավարտից հետո հանրությանը մենք կտեղեկացնենք, թե ինչ աճի մասին է խոսքը»,-ասաց Ալավերդյանը` ձեռնպահ մնալով, այս պահին կոնկրետ անուններ հրապարակել:
«Նախնական գնահատականներ կան, նախնական վերլուծություններ կան: Ընդամենը 12 օր է` ինչ ներդրվել է պիտակավորումը: Հիմա մենք իրականացնում ենք հսկողական գործողություններ, հույս ունենք հանրությանը ևս ներգրավել այդ գործում, որովհետև չպիտակավորված ապրանքերը ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ ստվերային, եթե իհարկե դրանք առաքվել են հուլիսի 1-ից հետո»,-ասաց նա ու բացատրեց, որ խոսքը չի վերաբերում այն ապրանքներին, որոնք տնտեսվարողների մոտ կային մինչև հուլիսի 1-ը չպիտակավորված, և նրանց պիտանելության ժամկետը թույլ է տալիս, որպեսզի դրանք իրացվեն երկրորդ կիսամյակի ընթացքում:
Այդ ապրանքները, ըստ նրա, կարելի է իրացնել մինչև տարեվերջ, սակայն չպիտակավորված ապրանքների /հիմնականում ներմուծված/ քանակները կնվազեն ու կգա ժամանակը, որ առանց պիտակավորման վերոհիշյալ ապրանքներից չի լինի, հակառակ դեպքում, սպառնում է օրենսդրությամբ նախատեսված պատասխանատվություն:
Ալավերդյանի խոսքով, հետևաբար տնտեսվարողների գնային քաղաքականությունը կապված է այլ վարքագծի հետ:
«Հավանաբար ստվերային շրջանառությունը հայտարարագրելով նրանց մոտ հարկային պարտավորություններ են առաջանալու, և հավանաբար այդ հաշվարկն առանձին սուբյեկտներ իրենց մոտ անում են»,-ասաց Ալավերդյանը, ավելացնելով, որ գազի ու էլեկտրաէներգիայի թանկացումը շահարկող ընկերությունները պետք է իրատեսական գնահատեն ու համաչափ բարձրացնեն իրենց արտադրանքի գները:
«Նշված արտադրություններում գազի ու էլետրաէներգիայի ծախսը տեխնոլոգիական առումով մեծ տեսակարար կշիռ չի կազմում»,-նկատեց ՊԵԿ պաշտոնյան:
Արմեն Ալավերդյանը չբացառեց, որ ստվերի կրճատման գործում հաջողություն գրանցելու դեպքում օրենսդրական առաջարկություն ներկայացնեն պիտակավորման ենթակա արտադրանքի տեսականին ընդլայնելու վերաբերյալ:

Маркировка продукции никак не влияет на ее стоимость. Заявление зампредседателя КГД Армении
«В последние дни разворачиваются неуместные спекуляции вокруг внедрения механизма маркировки бутилированной продукции. Муссируемые слухи о том, что из-за внедрения механизма маркировки цены на товары повысились или могут повыситься, не соответствуют действительности», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am первый заместитель председателя Комитета государственных доходов при правительстве Армении Армен Алавердян.
Отметим, с 1 июля все организации и частные импортеры воды, соков, пива, напитков с содержанием спирта до 9%, а также производители указанной продукции в Армении обязаны реализовать ее с соответствующей маркировкой.
По словам Армена Алавердяна, стоимость одной марки составляет 3,5 драмов, при этом эта же сумма вычитывается из оплачиваемого хозяйствующим субъектом налога.
«То есть маркировка не оказывает какого-либо воздействия на цену», – подчеркнул Армен Алавердян.
Заместитель председателя КГД Армении отметил также, что применение механизма маркировки в течение последних 12 дней показало, что у хозяйствующих субъектов был зарегистрирован рост товарооборота.
«Механизм маркировки был внедрен из-за того, что он дает возможность привести теневую продукцию в налоговое поле. У отдельных хозяйствующих субъектов уже есть признаки того, что фиксируется рост объемов. По завершении 3-го квартала мы представим общественности, о каком росте идет речь», – сказал Армен Алавердян, но при этом не стал называть конкретных имен.
«Имеются предварительные оценки, проведен предварительный анализ. Маркировка была внедрена совсем недавно, 12 дней назад. Теперь мы проводим действия по контролю и надеемся вовлечь в процесс и общественность, так как немаркированные товары, если они были импортированы после 1 июля – не что иное, как теневая продукция»,– заявил он, добавив, что речь не идет о тех товарах, которые были у хозяйствующих субъектов до 1 июля в немаркированном состоянии и их срок годности позволяет реализовывать их во втором полугодии.
Эти товары, по словам Армена Алавердяна, можно реализовать до конца года, однако партии немаркированных товаров (в основном импортированных) уменьшатся и наступит время, когда немаркированных товаров из числа вышеупомянутых не будет, в противном случае виновные будут привлечены к ответственности, предусмотренной законодательством.
Следовательно, отметил он, ценовая политика хозяйствующих субъектов связана с другими причинами. «По всей вероятности, при декларировании теневого оборота, у них возникнут налоговые обязательства, и такие расчеты отдельные субъекты делают»,– подчеркнул Алавердян, добавив, что компании должны реалистично оценивать рост цен на электричество и газ и равномерно повышать цены на свою продукцию.
«В технологическом плане удельный вес расходов на газ и электричество при производстве вышеуказанной продукции не столь большой»,– заметил он, не исключая того, что в случае успеха в деле сокращения теневого оборота они выступят с законодательным предложением о расширении ассортимента подлежащей маркировке продукции.