Թուրքերը Ցեղասպանության 100-ամյակին հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին աշխատություն են պատրաստում
15:20 15/07/2013
Թուրքիայի պատմագիտական ընկերությունը (TTK) պատրաստվում է թուրք-հայկական հարաբերությունների տարբեր պատմական փուլերը արտացոլող ժողովածու հրատարակել:
Թուրքիայի պատմագիտական ընկերության (TTK) նախագահ Մեհմեթ Մեթին Հյուլագյուն «Անադոլու» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ ժողովածուն ներառելու է թուրք և հայ հասարակությունների քաղաքական և հասարակական հարաբերությունների մասին հոդվածներ:
«Ժողովածուն 2015 թվականին` այսինքն՝ Հայոց ցեղասպանության պնդումների 100-ամյակին ընդառաջ, նախապատրաստական աշխատանք կլինի: Բացի այդ, կգրվի մինչ այսօր չգրված հայ-թուրքական հարաբերությունների պատմությունը: Մինչ այժմ եղել են հարաբերությունների առանձին ժամանակաշրջանների վերաբերյալ աշխատություններ: Մեր ժողովածուն կընդգրկի և՛ անցյալում, և՛ վերջին տարիներին գրված աշխատություները, ինչպես նաև` այսօրվա տեղեկություններով ու փաստաթղթերով նորացված հոդվածներ»,- ասել է Հյուլագյուն:
Ըստ ընկերության նախագահի` «այն դեպքում, երբ ամբողջ աշխարհը քննարկում է այս հարցը, Թուրքիան այս թեմայով որևէ ընդգրկուն աշխատություն չունի և սա մեծ բացթողում է»:
Հյուլագյուն նշել է, որ ժողովածուն պատրաստ կլինի 1 տարվա ընթացքում:

В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян турки намерены издать сборник об армяно-турецких отношениях
16:08 15/07/2013
Турецкое историческое общество собирается опубликовать сборник, в котором будут описаны различные исторические этапы турецко-армянских отношений.
Председатель Турецкого исторического общества Мехмет Метин Хюлагу в интервью информагентству «Anadolu» отметил, что в сборник будут включены статьи о политических и общественных отношениях турецкого и армянского обществ.
«Сборник будет своего рода подготовительной работой Турции в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. Помимо этого, будет описана ненаписанная доселе история армяно-турецких отношений. До этого были изданы труды, охватывающие отдельные этапы отношений. Наш сборник будет охватывать труды, написанные как в прошлом, так и в последние годы, а также статьи, которые были обновлены с учетом имеющихся на сегодня сведений и документов»,– добавил Мехмет Метин Хюлагу.
По словам главы Турецкого исторического общества, в Турции нет какого-либо объемного труда на эту тему, в то время как весь мир обсуждает этот вопрос, и это серьезный пробел. Хюлагу добавил, что сборник будет готов в течение года.