Գարեջուրը թանկացել է մինչև 30 դրամով. Գերիշխողներ ունեցող շուկայում ստուգումներ են
Գազավորված զովացուցիչ իմպելիքների, գարեջրի, հանքային ջրի ու գարեջրի շուկաներում Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մոնիտորինգը մինչև 30 դրամով թանկացումներ է արձանագրել:
«Երեք շուկաներում էլ ունենք գերիշխող դիրք զբաղեցնող ընկերություններ»,- Panorama.am-ին ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի մամուլի քարտուղար Գայանե Սահակյանը:
Հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ գազավորված զովացուցիչ ըմպելիքների շուկայում գերիշխող է «Կոկա Կոլա» ընկերությունը, որը զբաղեցնում է շուկայի 67.35 տոկոս:
Հանքային ջրերի շուկայում գերշխող են «Ջերմուկ Գրուպ» ընկերությունը, Ջերմուկի մայր գործարանը և «Բյուրակն», երեքը միասին զբաղեցնում են շուկայի 75.1 տոկոսը:
Գարեջրի շուկայում գերիշխող են «Երևանի գարեջուր», «Գյումրի» և «Կոտայք» ընկերությունները. միասին զբաղեցնում են շուկայի 78.88 տոկոսը:
Հաշվի առնելով այդ, հանձնաժողովն արդեն սկսել է ուսումնասիրություններ իրականացնել շուկաններում: Բոլոր նշված ընկերություններին ուղղված գրություններ են ուղարկվել, խնդրել օրենքով սահմանված 7-օրյա ժամկետում տրամադրել հիմնավորումներ գների բարձրացման վերաբերյալ:
«Նրանց տրամադրած տեղեկատվությունն իհարկե հիմք է, բայց ոչ բավարար, մենք նաև այլ աղբյուրներով ենք փորձում ճշտել: Համադրելով այդ ամենը , կփորձենք պատկերացում կազմել շուկայում տեղի ունեցած փոփոխության վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահիօ տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը Panorama.am-ին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ դրոշմապիտակների ներդրումը որևէ կերպ չի կարող ազդեցություն ունենալ հյութերի, գարեջրի վրա:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ից ջուր, ըմպելիք, գարեջուր, մինչև 9% սպիրտայնությամբ խմիչք, հյութ ներմուծող կազմակերպություններն ու անհատ ձեռնարկատերերն ու ՀՀ-ում այդ ապրանքներն արտադրողները պարտավոր են դրանց իրացումը կազմակերպել բացառապես դրոշմապիտակներով:

В Армении повысились цены на пиво. ГКЗЭК осуществляет мониторинг компаний, занимающих доминирующее положение
В ходе мониторинга, проведенного Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении, на рынках газированных прохладительных напитков, пива и минеральной воды был зафиксирован рост цен до 30 драмов.
«На трех рынках существуют компании, занимающие доминирующее положение»,– об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявила пресс-секретарь ГКЗЭК Гаяне Саакян.
Согласно данным, опубликованным ГКЗЭК, на рынке газированных прохладительных напитков доминирующим оказалось положение компании Coca Cola, которая занимает 67.35% рынка.
На рынке минеральной воды доминирующее положение занимают компания «Джермук Групп», ЗАО «Джермук Майр Горцаран», а также компания «Бюракн», на долю которых приходится 75.1% рынка.
На рынке пива доминирующее положение занимают ЗАО « Еревани гареджур» («Ереванское пиво»), «Гюмри», «Котайк» (78.88% рынка).
Учитывая это, комиссия уже начала исследования на рынках. Всем отмеченным компаниям направлены письма с просьбой в 7-дневный срок предоставить обоснования относительно повышения цен.
«Информация, предоставленная ими, конечно, является основанием, однако этого недостаточно: мы пытаемся уточнить это и по другим путям. Сопоставляя все данные, мы попытаемся составить представление относительно изменений, произошедших на рынке»,– заявила пресс-секретарь.
Отметим, с 1 июля все организации и частные импортеры воды, соков, пива, напитков с содержанием спирта до 9%, а также производители указанной продукции в Армении обязаны реализовать ее с соответствующей маркировкой.
Напомним, недавно заместитель председателя Комитета государственных доходов при правительстве Армении Армен Алавердян в интервью Panorama.am сообщил, что маркировка не оказывает какого-либо воздействия на цену.