Լոնդոնում մեկնարկել է երրորդ ամենամյա հայկական փառատոնը
Լոնդոնի Սուրբ Սարգիս հայկական եկեղեցու բակում երեկ տեղի է ունեցել երրորդ ամենամյա հայկական փառատոնը: Փառատոնը կազմակերպված էր Միացյալ Թագավորությունում և Իռլանդիայում հայոց առաջնորդարանի կողմից՝ ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, փառատոնի բացմանը ելույթ են ունեցել Միացյալ Թագավորության և Իռլանդիայի հայոց առաջնորդ Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, ՄԹ-ում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Արա Մարգարյանը, բրիտանական համայնքների պալատի պատգամավոր Սթիվեն Փաունդը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Չարլզ Թանաքը ու Լոնդոնի Քենսինգթոն և Չելսի թաղամասի փոխքաղաքապետ Սեմ Մքովերը։
Փառատոնի հարյուրավոր մասնակիցները վայելել են հայկական երաժշտություն ու պարեր, համտեսել են հայկական ճաշատեսակներ, ինչպես նաև մասնակցել են տարբեր միջոցառումների։ Առանձին տաղավարներով ներկայացված էին մի շարք բրիտանահայ համայնքային կազմակերպություններ՝ այցելուներին տրամադրելով տեղակատվություն իրենց աշխատանքի, Հայաստանի ու Արցախի վերաբերյալ։

Накануне во дворе армянской церкви Сурб Саркис в Лондоне состоялся третий ежегодный армянский фестиваль, организованный епархией Армянской Апостольской церкви в Великобритании и Ирландии при содействии посольства Армении в Великобритании.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, на церемонии открытия фестиваля с речью выступили глава епархии Армянской Апостольской церкви в Великобритании Ваан Ованнисян, временный поверенный в делах Армении в Великобритании Ара Маргарян, депутат парламента Палаты общин Великобритании Стивен Паунд, депутат Европарламента Чарльз Танак, вице-мэр лондонского района Кенсингтон и Челси Сэм Мковер.
Сотни участников фестиваля насладились армянской музыкой и танцами, полакомились армянскими блюдами, а также приняли участие в различных мероприятиях. В отдельных павильонах был представлен ряд армянских общинных организаций Великобритании, которые предоставляли информацию о своей работе, Армении и Нагорно-Карабахской Республике.