Դ. Բաբայան. Միջազգային հանրությունը գիտակցում է՝ առանց ԼՂՀ-ի անհնար է բանակցություններում լուրջ արդյունքների հասնել
Նախօրեին տեղի ունեցած ԼՂՀ նախագահի և ԵԱՀԿ գործող ղեկավարի հանդիպման արդյունքների և բանակցային պրոցեսի վերջին զարգացումնրի շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ:
«Նման ֆորմատով հանդիպումներն ինքնին կարևոր են: Այս հանդիպումը ցույց տվեց, որ ԵԱՀԿ գործող ղեկավարը շահագրգռված է հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ, ինչը բնականաբար ողջունելի է:
Ճիշտ է՝ Արցախը բանակցային գործընթացի լիարժեք կողմ չէ, սակայն նմանատիպ հանդիպումները ցույց են տալիս, որ միջազգային հանրությունը գիտակցում է այն պարզ ճշմարտությունը, որ առանց ԼՂՀ-ի անհնար է բանակցություններում լուրջ արդյունքների հասնել:
Այնպես չէ, որ այդ հանդիպումը լուրջ բեկում էր ենթադրում, սակայն պետք է փաստել, որ ԵԱՀԿ լուրջ ջանքեր է գործադրում հիմնախնդրի խաղաղ լուծման ուղղությամբ»,- նշեց Դ. Բաբայանը:
Հարցին, թե տևական ժամանակ է նախագահի մակարդակով հանդիպումներ չեն անցկացվում, ինչո՞վ է պայմանավորված այս հանգամանքը, վերջինս նշեց. «Կարծում եմ՝ կան օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներ: Սաֆարովին ազատ արձակելուց ու հերոսացնելուց, ինչպես նաև՝ հայատյացության քաղաքականություն իրականացնելու պայմաններում դժվար է ղեկավարների մակարդակով հանդիպում նախատեսել:
Մյուս տեսանկյունից, Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ են սպասվում և այդ հանդիպումը Ալիևը կփորձի օգտագործել սեփական քարոզչության շրջանակներում, իսկ հայատյացությունը այդ ճանապարհին Ադրբեջանի նախագահի հիմնական գործիքն է:
Այս տեսանկյունից, եթե նույնիսկ մինչև հոկտեմբեր նախագահների մակարդակով հանդիպում կազմակերպվի, պետք չէ լուրջ ակնկալիքներ ունենալ»:

Д. Бабаян: Международное сообщество осознает, что без участия НКР серьезных результатов на переговорах добиться невозможно
Корреспондент Panorama.am провел беседу с руководителем пресс-службы аппарата президента НКР Давидом Бабаяном относительно итогов состоявшейся накануне встречи президента НКР и действующего председателя ОБСЕ и последних развитий в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта.
«Встречи в подобном формате сами по себе важны. Эта встреча показала, что действующий председатель ОБСЕ заинтересован в мирном урегулировании конфликта, что, естественно, приветствуется.
Несмотря на то, что НКР не является полноценной стороной переговорного процесса, тем не менее подобные встречи показывают, что международное сообщество осознает ту простую истину, что без участия НКР серьезных результатов на переговорах добиться невозможно.
Нельзя считать, что встреча предполагала серьезный перелом в процессе, однако следует констатировать, что ОБСЕ прилагает серьезные усилия в направлении мирного урегулирования конфликта»,– подчеркнул Давид Бабаян.
Что касается вопроса о том, чем обусловлено отсутствие долгое время встреч на уровне президентов, Давид Бабаян отметил: «Думаю, существуют объективные и субъективные причины. После освобождения и героизации Сафарова, а также в условиях осуществления политики, нацеленной на разжигание ненависти к армянам, сложно планировать встречу на уровне президентов.
С другой стороны в Азербайджане вскоре состоятся президентские выборы, и Ильхам Алиев попытается использовать эту встречу в рамках своей агитации, а разжигание ненависти к армянам является основным инструментом политики президента Азербайджана на этом пути.
С этой точки зрения даже если до октября встреча на уровне президентов и будет организована, не стоит связывать серьезных ожиданий с этим».