Փաստաբան Բալոյանը պատրաստ է օգնել Հարությունյանին
Քննարկվում է Հրաչյա Հարությունյանի համար երրորդ դատապաշտպանին ներգրավելու հնարավորությունը: Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ ԱԳՆ-ից:
Փաստաբանների պալատի անդամ Ռուբեն Բալոյանը պատրաստակամություն է հայտնել ծառայության համար առանց որևէ վճարի դառնալ Հարությունյանի փաստաբանը: Panorama.am-ին նա հայտնեց, որ իրեն դիմել են նաև Հարությունյանի հարազատները, այսօր կհանդիպի նրանց հետ, կլինեն նաև այլ հանդիպումներ, որոնց արդյունքում «հարցը վերջնական կորոշվի»:
Փաստաբանի խոսքով՝ իր հետ կապ են հաստատել և՛ Մոսկվայից, և՛ Երևանից, առաջարկել են գումար փոխանցել հաշվեհամարին, Ռուսաստան մեկնելու և այնտեղ մնալու ծախսերը հոգալու համար:
«Մոսկվայից անհատներ են զանգել, հաշվեհամարս են խնդրել, բայց դեռ ոչ ոքի չեմ տվել: Այս պահին անհրաժեշտ է, որ շատ արագ փաստաբան գտնվի Հրաչյա Հարությունյանի կողքին, ով լավ տիրապետում է ավտավթարների գործերին»,- ասաց Բալոյանը:
Նրա խոսքով, եթե ապացուցվի Հարությունյանի մեղքը, նրան սպառնում է մինչև 7 տարի ազատազրկում, սակայն լավ պաշտպանության դեպքում՝ չի բացառվում, որ նա արդարացավի:
«Այս պահին Հրաչին մեղադրանք է առաջադրվել, բայց եթե արգելակային համակարգը չի գործել, այս պահին ամեն դեպքում Հրաչյայի մեղքն ապացուցված չէ: Դեռ նրանք պետք է փորձեն ապացույցներ ձեռք բերեն` մեղավորությունը հիմնավորելու հարցում»,- ասաց փաստաբանը:
Բալոյանի կարծիքով, եթե ապացուցվի, որ Հարությունյանը չէր կարող այդ անսարքությունը հայտնաբերել, ապա Հրաչյան պետք է ընդհանրապես ազատվի քրեական պատասխանատվությունից:
«Պատիժը չպիտի կրի: Անսարք մեքենա են տրամադրել»,- ասաց նա:
Նշենք, որ 11 ժամ առաջ ԱԳՆ-ն ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցիչները այսօր հանդիպում են ունեցել ՌԴ ՆԳՆ Մոսկվայի գլխավոր վարչության ղեկավարության հետ:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել են դեսպանության նկատառումները գործի օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու, երեկ կայացած դատական նիստին Հ.Հարությունյանի ներկայության վերաբերյալ:
Ոստիկանության ներկայացուցիչներին է փոխանցվել նաև Մոսկվայի ոստիկանապետին ուղղված ՀՀ դեսպանի նույնաբովանդակ նամակը:
Հավաստիացումներ են ստացվել գործի օբյեկտիվ քննության, ինչպես նաև Հ.Հարությունյանի անվտանգության ապահովման և քննչական ու դատական գործընթացներին նրա պատշաճ մասնակցության ապահովման մասին:
Մոսկվայում ՀՀ դեսպանատունը շարունակում է մշտական կապ պահպանել ինչպես քննչական մարմինների, այնպես էլ Հ.Հարությունյանի դատապաշտպանների հետ»:
Հիշեցնենք, հուլիսի 13-ին Հրաչյա Հարությունյանի վարած «Կամազ»-ը բախվել է ուղևորներ փոխադրող ավտոբուսին, ինչի հետևանքով ավտոբուսը երկու կեսի է բաժանվել, զոհվել է 18 մարդ, կան մի քանի տասնյակ վիրավորներ:
Հարությունյանը չի ընդունում մեղքը` հայտարարելով, թե մեքենայի արգելակները չեն գործել: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը:
18 մարդու սպանության համար ճաղերի հետևում կհայտնվեն ոչ թե նրանք, այլ ռուսերեն չիմացող «գաստարբայթերը». Բաբչենկոյի անդրադարձը

Член Палаты адвокатов Армении Р.Балоян готов бесплатно защищать обвиняемого по делу ДТП под Подольском Г.Арутюняна
Обсуждается возможность привлечения третьего адвоката для защиты Грачья Арутюняна, арестованного ранее в России в связи с крупным ДТП под Подольском 13 июля. Об этом сообщили Panorama.am в МИД Армении
Известно, что в результате ДТП 13 июля на территории «новой Москвы» (под Подольском), при столкновении грузовика и рейсового автобуса, погибли 18 человек, еще около 30 получили ранения различной степени тяжести. Как передавали российские СМИ, по словам водителя грузовика марки «КамАЗ», гражданина Армении Грачья Арутюняна, причиной аварии стал отказ тормозов управляемого им автомобиля. Ранее суд избрал в отношении Грачья Арутюняна меру пресечения в виде заключения под стражу на срок 2 месяца. Общественный резонанс вызвало и то обстоятельство, что в суд обвиняемого доставили в больничном халате и тапочках.
Член Палаты адвокатов Армении Рубен Балоян выразил готовность стать защитником Г.Арутюняна без какой-либо платы. Как сообщил адвокат в беседе с корреспондентом Panorama.am, к нему обратились родные Г.Арутюняна, сегодня он должен встретиться с ними, намечены и другие встречи, по итогам которых «вопрос будет окончательно решен».
По словам адвоката, с ним связались также из Москвы и из Еревана, предложив перевести на его счет сумму, необходимую для его поездки и проживания в российской столице.
«Из Москвы мне звонили частные лица, просили назвать номер банковского счета, но я его пока никому не дал. На данный момент необходимо, чтобы рядом с Г.Арутюяном оказался адвокат, который хорошо владеет материалами уголовного дела по факту ДТП под Подольском», – сказал он.
Рубен Балоян указал также, что если вина Грачья Арутюняна будет доказана, ему может грозить лишение свободы сроком до 7 лет.
«Хотя Г.Арутюняну и предъявлено обвинение, тем не менее, пока его вина не доказана», – сказал он.
При этом Рубен Балоян отметил: «Если выяснится, что машина была неисправна, и Г.Арутюнян самостоятельно не мог бы выявить эту неисправность, то он должен быть освобожден от уголовной ответственности».