Փաստաբան Ռ. Բալոյան. Հրաչյա Հարությունյանը ճիշտ է կողմնորոշվել, այլապես կլինեին ավելի շատ զոհեր (Տեսանյութ)
Հրաչյա Հարությունյանը կարողացել է ճիշտ կողմնորոշվել, հակառակ դեպքում ավելի շատ զոհեր կլինեին: Ասուլիսում նման դիտարկում արեց փաստաբանների պալատի անդամ Ռուբեն Բալոյանը, ով պատրաստակամություն է հայտնել առանց որևէ վճարի դառնալ Հրաչյա Հարությունյանի փաստաբանը և մեկնել Մոսկվա, եթե վճարեն ճանապարհածախսը:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ Պոդոլսկի Նոր Մոսկվա թաղամասում հուլիսի 13-ին Հրաչյա Հարությունյանի վարած «Կամազ»-ը բախվել է ուղևորներ փոխադրող ավտոբուսին, ինչի հետևանքով ավտոբուսը երկու կեսի է բաժանվել, զոհվել են 18 մարդ, կան մի քանի տասնյակ վիրավորներ: Հարությունյանը չի ընդունում մեղքը` հայտարարելով, թե մեքենայի արգելակները չեն գործել: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը:
«Հավանաբար «Կամազի» արգելակը խափանվել է մինչև խաչմերուկ մուտք գործելը: Տեսանյութից երևում է, որ Հրաչյա Հարությունյանը մինչև խաչմերուկ հասնելը կտրուկ ձախ շրջադարձ է կատարել: Համոզված եմ` եթե «Կամազը» ճակատ-ճակատի բախվեր ավտոբուսին, զոհերի քանակը կլիներ ավելի շատ: Մեր հայրենակիցը կարողացել է ճիշտ կողմոնորոշվել. բախումը եղել է կիսակողաշրջված վիճակում: Սա վարորդի բազմամյա փորձի հետևանք է, խրախուսելի քայլ մեր հայրենակցի կողմից»,- ասաց փաստաբանը:
Ռ. Բալոյանը նշեց, որ Հրաչյա Հարությունյանի մեղքը ապացուցված չէ. «Նախ պետք է կատարվեին համալիր փորձաքննություններ: Երբ լիներ դրանց եզրակացությունները, որով կապացուցվեր, որ նա կարող էր հայտնաբերել նշված անսարքությունը ու որևէ միջոց չի ձեռնարկել, համաձայն կլինեմ, որ նրա մեղքը կա: Քանի չկա այդ փորձաքննությունը, գործում է անմեղության կանխավարկածը»:
Ռ. Բալոյանի խոսքով, ռուսների կողմից պատրաստված որևէ տեսանյութում, հրապարակումներում տեղեկատվություն չկա, թե տրանսպորտային միջոցը ինչպես է հայտնվել Հարությունյանի մոտ, խոսք չկա անգամ, թե որևէ այլ անձ պետք է պատասխանատվություն կրի, թե ոչ:
Այստեղ թերևս նշենք, որ կան մի շարք հրապարակումներ և տեսանյութ, որտեղ խոսվել է այդ մասին:
Ըստ փաստաբանի, այսօր Հ. Հարությունյանը գտնվում է բարոյահոգեբանական ծանր վիճակում, ուստի այս գործում նրան կարող են աջակցություն ցուցաբերել հայ փաստաբանները .«Գտնում եմ, որ պետք է մեկ-երկու պաշտպան ուղարկվի»:
Նա կրկնեց, որ ինքը պատրաստ է անվճար փաստաբանական ծառայություն մատուցել, ուղղակի որոշակի ֆինանսական աջակցություն է հարկավոր: Ըստ նրա, այսօր ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ ՌԴ-ից բազմաթիվ քաղաքացիներ իրեն աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Адвокат Р.Балоян о ДТП под Подольском: По всей вероятности, у грузовика отказала тормозная система
Грачья Арутюнян, арестованный ранее в РФ в связи с крупным ДТП под Подольском 13 июля, сумел правильно сориентироваться, иначе жертв было бы больше. Такое мнение в ходе сегодняшней пресс-конференции высказал член Палаты адвокатов Армении Рубен Балоян, который ранее выразил готовность бесплатно защищать Г.Арутюняна.
Известно, что в результате ДТП 13 июля на территории «новой Москвы» (под Подольском), при столкновении грузовика и рейсового автобуса, погибли 18 человек, еще около 30 получили ранения различной степени тяжести. Как передавали российские СМИ, по словам водителя грузовика марки «КамАЗ», гражданина Армении Грачья Арутюняна, причиной аварии стал отказ тормозов управляемого им автомобиля. Ранее суд избрал в отношении Грачья Арутюняна меру пресечения в виде заключения под стражу на срок 2 месяца. Общественный резонанс вызвало и то обстоятельство, что в суд обвиняемого доставили в халате.
«По всей вероятности, у автомобиля марки „КамАЗ” отказала тормозная система до того, как он оказался на перекрестке. На видеозаписи аварии видно, как Арутюнян до того, как оказаться на перекрестке, совершает резкий поворот влево. Я уверен, если бы произошло лобовое столкновение „КамАЗа” с автобусом, жертв было бы больше. Г.Арутюнян смог правильно сориентироваться, столкновение произошло уже тогда, когда „КамАЗ” опрокинулся на бок. Это следствие многолетнего опыта водителя», – сказал адвокат.
Рубен Балоян отметил также, что вина Г.Арутюняна не доказана. «Сначала должны быть проведены комплексные экспертизы. А когда результаты этих экспертиз докажут, что Г.Арутюнян мог бы самостоятельно выявить эту неисправность, но при этом ничего не предпринял, я соглашусь с тем, что он виновен. Но пока нет результатов экспертиз, действует презумпция невиновности», – сказал он.
По словам адвоката, в настоящее время Грачья Арутюнян находится в сложном нравственно-психологическом состоянии. Р.Балоян вновь повторил, что он готов бесплатно защищать Г.Арутюняна, однако ему необходима определенная финансовая поддержка для поездки и проживания в Москве.
Материал по теме: Член Палаты адвокатов Армении Р.Балоян готов бесплатно защищать обвиняемого по делу ДТП под Подольском Г.Арутюняна