Ադրբեջանում 30 հազար դիմորդից բարձրագույն միավոր ստացել են միայն 4-ը
Ադրբեջանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ընդունվելու համար հուլիսի 14-ին անցկացված միասնական քննություններին մասնակցած 28944 դիմորդներից միայն 4-ն են բարձրագույն` 700 միավոր հավաքել:
«Bizimyolinfo.com»-ը հայտնում է, որ դիմորդներից ընդամենը 10153-ն են անցողիկ միավորներ հավաքել, ընդ որում՝ անցողիկ շեմն այս տարի, անցյալ տարվա 300 միավորի համեմատ իջեցվել է՝ հասցվելով 250 միավորի: Համապատասխան մասնագիտությունների գծով ուսանողների վերջնական ընտրությունը տեղի կունենա օգոստոսի 7-ից 16-ը: Այս տարի Ադրբեջանում կարող են բուհ ընդունվել նաև յուրաքանչյուր քննական առարկայից աննախադեպ ցածր`10 միավոր հավաքած դիմորդներ:
Կայքը նկատում է, որ ընդունելության քննություններին մասնակցած դիմորդների գիտելիքների ցածր մակարդակը ցույց է տալիս, թե ինչ վիճակում է գտնվում Ադրբեջանի կրթական համակարգը:

В Азербайджане на вступительном экзамене высшую оценку получили 4 абитуриента из 29 тысяч
На едином вступительном экзамене в высшие учебные заведения Азербайджана в 2013/2014 учебном году, проведенном 14-го июля Государственной приемной комиссией, из почти 29 тысяч абитуриентов высшую оценку – 700 баллов – смогли получить только четверо.
Как сообщает сайт «Bizimyolinfo.com», только около 10 тысяч абитуриентов смогли набрать минимальный проходной балл для поступления в вуз. Отмечается, что при этом в этом году минимальный проходной балл с 300 был снижен до 250. В этом году поступить в учебное заведение могут также выпускники, получившие беспрецедентно низкие 10 баллов по каждому предмету.
Как отмечает сайт, результаты вступительных экзаменов демонстрируют, на каком уровне находится образовательная система Азербайджана.