Պաշտոնական. Երևանում հասարակական տրանսպորտի սակագինը բարձրանում է 50 դրամով
Հուլիսի 20-ից Երևանում երթուղայի տաքսիների սակագինը լինելու է 150 դրամ: Այս մասին ասուլիսում ասաց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը:
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Ալբերտ Գևորգյանը ներկայացրեց թանկացման պատճառները. «Վերջին շրջանում քաղաքային տրանսպորտի տնտեսվարողների կողմից բազմաթիվ հայտեր են ներկայացվել սակագինը բարձրացնելու ուղղությամբ` հիմք ունենալով, որ տարիների ընթացքում թանկացել են միկրոավտոբուսները, ավտոբուսները, վառելիքը, պահեստամասերը»: Ըստ նրա՝ առաջարկվել է 140-200 դրամ: Կազմակերպվել են մի շարք քննարկումներ: Քննարկման արդյունքների ու տրանսպորտի մրցութային հանձնաժողովի կողմից ներկայացված հաշավարկների ու հիմնավարումների հիման վրա ստացվել է ներկայացված սակագինը` 150 դրամ: Հ. Նավասարդյանը նշեց, որ սակագնի բարձրացումը կապված չէ գազի սակագնի հետ, այլ խնդիրը բարձրացել է տարիներ շարունակ:
Հ.Նավասարդյանն ասաց, որ բարձրացված սակագինը տնտեսվարողներին հնարավորություն կտա թարմացնել տրանսպորտային միջոցները, բարձրացնել սպասարկման որակը, միաժամանակ մատչելի լինի մեր ժողովրդին: «Գիտակցում ենք, որ յուրաքնաչյուր թանկացում, 1 դրամի բարձրացում, ազդելու է բնակչության վրա, այլընտրանքային տարբերակ չկա»,- ասաց նա: Հ. Նավասարդյանը հույս հայտնեց, որ տնտեսվարողները մինչև տարեվերջ 100 ավտոբուս կներկրեն:
Ա. Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ այսօր ժամը 16.00-ին տնտեսավորղներ հետ կազմակերպելու են խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվելու են իրենց պարտականությունները: Աստիճանաբան ենք գնալու ենք այլ քայլերին, աշխատելու ենք պետավտոտեսչության հետ` արգելելով, որ միկրոավտոբուսների գերբեռնված շարժվեն, ապահովելու ենք նոր քանակ, որ կանգառներում երկար չսպասեն»,- ասաց նա:

В армянской столице Ереване с 20 июля текущего года цена на проезд в маршрутных такси составит 150 драмов, вместо прежних 100 драмов, на 50 драмов повысится и цена на проезд в троллейбусах, составив 100 драмов. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил начальник транспортного управления мэрии Еревана Генрих Навасардян.
А советник мэра Еревана Альберт Геворкян представил причины подорожания проезда в транспорте: «В последнее время мэрия Еревана получила многочисленные заявки от хозяйствующих субъектов касательно повышения цен на проезд. Они мотивировали это тем, что за последние годы подорожали микроавтобусы, автобусы, топливо, запчасти». По словам советника мэра столицы, хозяйствующие субъекты предлагали установить цену на проезд в общественном транспорте в пределах 140-200 драмов. В этой связи, как он отметил, были организованы обсуждения, на основании представленных конкурсной комиссией подсчетов и обоснований и была установлена цена в 150 драмов.
В свою очередь, Генрих Навасардян подчеркнул, что подорожание проезда в общественном транспорте обусловлено не только повышением тарифа на природный газ, эта проблема поднималась многие годы.
По словам Генриха Навасардяна, повышение цены на проезд позволит хозяйствующим субъектам обновить транспортные средства, повысить качество предоставляемых услуг. «Мы осознаем, что любое подорожание повлияет на население, но альтернативы нет», – сказал Г. Навасардян, выразив надежду, что до конца года хозяйствующим субъектам удастся ввезти в Армению 100 автобусов.
Как сообщил Альберт Геворкян, сегодня в 16:00 будет организовано совещание с участием хозяйствующих субъектов, в ходе которого будут обсуждаться обязанности последних. «Мы будем действовать постепенно, будем работать с Госавтоинспекцией, запрещая проезд переполненным микроавтобусам, обеспечим новыми микроавтобусами, чтобы пассажиры долго не ждали на остановках», – сказал он.