ԵՄ-ն կարող է գործադրել «Մագնիտսկու ակտը» և արգելել ադրբեջանական մեդիա-գիշատչի մուտքը
«Եվրամիությունը կարող է արգելել Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Վերին Մեջլիսի նախագահ Վասիֆ Թալիբովի և մի քանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մուտքն իր տարածք», - «Ենի Մուսավաթ» թերթին տված իր հարցազրույցում նշել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Իբրահիմ Իբրահիմլին:
Ըստ Իբրահիմլիի՝ Թալիբովի, ներքին գործերի նախարար Ահմեդ Ահմեդովի և ազգային անվտանգության նախարար Վելի Ասկերովի հանդեպ «Մագնիտսկու ակտը» գործադրելու խնդրանքով համապատասխան դիմումը Նախիջևանի 500 մտավորականների անունից արդեն ուղարկվել է Եվրամիության ղեկավարությանը:
«Մեր տվյալներով՝ ԵՄ-ն արդեն ներառել է այդ մարդկանց իր «սև ցուցակում», - ընդգծել է Իբրահիմլին:
Նշվում է, որ «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունն ավելի վաղ Թալիբովին ճանաչել է որպես մեդիա-գիշատիչ:

ЕС может применить «Закон Магнитского» и запретить въезд азербайджанскому «хищнику прессы»
Европейский Союз может запретить въезд на свою территорию председателю Верховного Меджлиса Нахичеванской автономной республики Васифу Талыбову и еще нескольким высокопоставленным азербайджанским чиновникам, заявил в интервью газете «Ени Мусават» экс-депутат парламента Азербайджана Ибрагим Ибрагимли.
По его словам, соответствующее обращение с просьбой применить «Закон Магнитского» в отношении Талыбова, глав МВД и МНБ НАР Ахмеда Ахмедова и Вели Аскерова уже направлено руководству Евросоюза от имени 500 представителей интеллигенции Нахичевана. «По имеющимся данным, ЕС уже внес этих людей в свой "черный список"»,- отметил И.Ибрагимли.
Отмечается, что ранее международная организация «Репортеры без границ» признала В.Талыбова «хищником прессы».