Միջմարզային ուղևորափոխադրումների սակագնի բարձրացման վերաբերյալ հայտերը մերժվում են ոչ ճիշտ հաշվարկների պատճառով
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը միջմարզային ուղևորափոխադրումների սակագնի բարձրացման վերաբերյալ մի քանի հայտ է ստացել, սակայն դրանք մերժվել են: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության տրանսպորտի վարչության պետի տեղակալ Դավիթ Մելքոնյանը:
«Բոլոր հայտերը մանրակրկիտ ուսումնասիրվում են և այնպես չի, որ ով ինչ ասի ընդունում ենք: Ուղեվարձի բարձրացման վերաբերյալ հայտերը ուսումնասիրելուց հետո մերժվել են, քանի որ ներկայացվել են ոչ ճիշտ հաշվարկներ»,- ասաց նա:
Դ.Մելքոնյանի խոսքերով` երեկ էլ ՏԿ նախարությունը մերժել է Շղարշիկ-Կաթնաղբյուր- Երևան երթուղին սպասարկող տնտեսավարողի հայտը: Ըստ նրա` տնտեսվարողը դիմել էր նախարարությանը, որպեսզի փոխադրավարձը 500 դրամից բարձրացներ 700 դրամի: Սակայն երեկ մրցութային հանձնաժողովը քննարկել է հայտը և համարել է այն ոչ հիմնավոր, որից հետո առաջարկություն է ներկայացրել ՏԿ նախարարին՝ մերժել հայտը: Դրա հիման վրա, ըստ նրա, նախարարի հրամանով հայտը մերժվել է:

Д.Мелконян рассказал, почему Минтранс Армении отклонил заявки о повышении цен на проезд по межобластным маршрутам
Министерство транспорта и связи Армении получило несколько заявок касательно повышения цен на пассажирские перевозки по межобластным маршрутам, однако все эти заявки были отклонены. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель начальника Департамента транспорта министерства транспорта и связи Армении Давид Мелконян.
«Все заявки скрупулезно изучаются, и не так, что мы принимаем все, что скажут. Заявки касательно повышения цен на проезд были отклонены после рассмотрения, так как были представлены неверные подсчеты», – сказал он.
Как указал Давид Мелконян, накануне, 23 июля, министерство транспорта и связи РА отклонило заявку хозяйствующего субъекта, обслуживающего маршрутную линию Шгаршик – Катнахпюр – Ереван. По его словам, хозяйствующий субъект обратился в министерство с просьбой повысить цену на проезд с 500 до 700 драмов. Однако накануне конкурсная комиссия посчитала заявку необоснованной и предложила министру отклонить ее. На этом основании по указу министра Гагика Бегларяна заявка о повышении цены на проезд была отклонена.