Հայաստանը և Եվրոպական Միությունը առևտրային համաձայնագրի շուրջ համաձայնության են եկել
Այսօր Երևանում ընթացել է Հայաստանի և ԵՄ միջև բանակցությունների յոթերորդ և վերջին փուլը, որի արդյունքում կողմերը հաջողությամբ ավարտել են Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ աշխատանքները։ Սա հանդիսանում է Հայաստանի և ԵՄ միջև ստորագրվելիք Ասոցացման մասին պայմանագրի բաղկացուցիչ մասը, նշված է Եվրամիության պաշտոնական կայքում:
Ապագա պայմանագրի կարևոր էլեմենտների շուրջ վերջնական համաձայնությունների ձեռքբերումը թույլ կտա Հայաստանի և ԵՄ միջև ստեղծել առևտրային հարաբերությունների նոր հիմք։ Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագիրը տնտեսական առումով կուժեղացնի Հայաստանի մերձեցումը ԵՄ հետ՝ ապահովելով հայկական և եվրոպական ապրանքների և ծառայությունների համար ավելի լավ հասանելիություն միմյանց շուկաներ։ Այն Հայաստանին կառաջարկի առևտրային հարաբերությունների արդիականացման և տնտեսական զարգացման նոր հիմք՝ տարբեր առնչվող ոլորտներում օրենքների և կարգավորումների ներդաշնակեցման ճանապարհով։ Այս բարեփոխումները պայմաններ կստեղծեն, որպեսզի Հայաստանն իր տնտեսության կարևոր ճյուղերը հասցնի ԵՄ չափանիշերին՝ բարելավելով երկկողմ առևտրի հնարավորությունները և տնտեսական օգուտները։
Անկախ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ երկարաժամկետ կտրվածքով Հայաստանի տնտեսությունը տարեկան կստանա հավելյալ 146մլն եվրո, ինչը կազմում է ՀՆԱ 2.3% աճ։ Ոչ-սակագնային միջոցների վերացումը այս օգուտները քաղելու բանալին է։
Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումից հետո կանխատեսվում է Հայաստանից արտահանումների 15.2%, և ներկրումների 8.2% աճ՝ երկարաժամկետ հեռանկարում բարելավելով երկրի առևտտային բալանսը։

ЕС и Армения 24 июля успешно завершили переговоры по соглашению о зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли, которое является компонентом соглашения об Ассоциации между ЕС и Арменией. Как сообщается на официальном сайте ЕС, в Ереване прошел седьмой и последний раунд переговоров.
«Достижение окончательного соглашения по ключевым элементам соглашения позволит создать новую основу для торговых отношений между ЕС и Арменией. Соглашение о зоне углубленной и всеобъемлющей свободной торговли усилит экономическую интеграцию Армении с ЕС, улучшив доступ армянских товаров и услуг на рынки ЕС и наоборот. Данное соглашение станет для Армении основой для модернизации торговых отношений и экономического развития по пути гармонизации законов и порядков в различных секторах. Эти реформы создадут условия для того, чтобы Армения привела различные сектора экономики в соответствие со стандартами ЕС», – указывается в сообщении.
Независимые исследования показывают, что в долгосрочной перспективе экономика Армении может получить дополнительные 146 млн. евро в год, что составляет 2,3% роста ВВП. Свободное торговое пространство увеличит на 15.2% экспорт из Армении в ЕС, а импорт в Армению из ЕС – на 8,2%.