Ռազմական ինստիտուտի բարձր առաջադիմություն ունեցող շրջանավարտների 90%-ը կամավոր սկզբունքով կմեկնի ԼՂՀ ՊԲ
11:28 25/07/2013
Այսօր տեղի է ունենալու Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի շրջանավարտների՝ տարբեր զորամասերում նշանակվելու վիճակահանությունը: Այս մասին Panorama.am-ին հաղորդեց պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Panorama.am-ի հարցին, թե արդյո՞ք վիճակահանությունն արդյունավետ գործիք է՝ կոռուպցիոն ռիսկերից զերծ մնալու տեսանկյունից, Ա. Հովհաննիսյանը նշեց. «Այն ոչ միայն էֆեկտիվ գործիք է, այլ հնարավորություն է տալիս ապահովելու 100% օբյեկտիվություն և թափանցիկություն»:
«Թեմայի շրջանակներում, միաժամանակ կցանկանայի մի շատ կարևոր հարցի անդրադառնալ. այս տարի, ամենաբարձր արդյունքներով ավարտող շրջանավարտների մոտ 90%-ը կամավոր սկզբունքով դիմում է գրել՝ մեկնելու ԼՂՀ պաշտպանության բանակ: Շրջանավարտները որպես հիմնավորում նշել են, որ ցանկանում են իրենց ստացած գիտելիքները ծառայեցնեն Արցախի անվտանգության ապահովման սուրբ գործին և հնարավորինս օգտակար լինել այնպիսի վայրերում, որտեղ իրենց կարիքն առավել շատ է զգացվում:

Арцрун Ованнисян: Места службы выпускников Военного института им. Вазгена Саркисяна определит жеребьевка
13:29 25/07/2013
Сегодня в Ереване состоится жеребьевка, которая определит места будущей службы выпускников Военного института имени Вазгена Саркисяна. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
В ответ на вопрос, является ли жеребьевка эффективным средством с точки зрения исключения коррупционных рисков, Арцрун Ованнисян сказал: «Это не только является эффективным средством, но и позволяет обеспечить 100-процентную объективность и прозрачность».
«Мне бы хотелось обратиться к очень важному вопросу: в 2013 году порядка 90% выпускников, окончивших Военный институт имени Вазгена Саркисяна с высокими результатами, на добровольной основе представили заявления, в которых изъявили желание служить в Армии обороны НКР. Выпускники указывают, что они хотят использовать полученные знания в деле обеспечения безопасности НКР и по возможности быть полезными в тех местах, где в них нуждаются больше всего», – отметил Арцрун Ованнисян.