Թուրքական «Հաբերթուրք» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ աշխարհահռչակ արվեստագետները նամակ են ուղղել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` Գեզիի դեպքերի առնչությամբ:
Անգլիական «The Times» թերթում հրապարակված նամակը քննադատում է Էրդողանին Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում Ստամբուլի Գեզի զբոսայգու բողոքի մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի և բռնության կիրառման համար:
Նամակում նշվում է, որ Գեզի զբոսայգում և Թուրքիայի այլ քաղաքներում խաղաղ ցույցերի դաժանորեն ճնշման հետևանքով զոհվել է 5, վիրավորվել` 8 հազարից ավել մարդ, իսկ 11 հոգի արցունքաբեր գազի պատճառով կորցրել է տեսողությունը:
Նամակը ստորագրողները անդրադարձել են նաև Թուրքիայում բանտարկված լրագրողների հարցին. «Ձեր բանտերում ավելի շատ լրագրող կա, քան Չինաստանի և Իրանի բանտերում միասին վերցրած: Իսկ դուք ցուցարարներին բնութագրում եք որպես ավազակ, գող. անգամ օտարների կողմից ուղղորդվող ահաբեկիչ եք անվանում նրանց»:
Նամակի հեղինակները հիշեցրել են Էրդողանին, որ ԵՄ անդամ դառնալ ձգտող Թուրքիան ընդունել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների մասին կոնվենցիան և ճանաչել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանի իրավասությունը, այդպիսով 5 անմեղ երիտասարդի մահվան պատճառ դարձած Էրդողանի հրամանները կարող են հիմք դառնալ Ստրասբուրգում դատական գործի հարուցման համար:
Նամակի տակ 30 ստորագրողների շարքում են նաև հոլիվուդյան հայտնի դերասաններ Սյուզան Սարանդոնը, Շոն Փենը, ինչպես նաև Աթաթուրքի կենսագրության հեղինակ Էնդրյու Մանգոն:

Всемирно известные деятели искусства осудили премьер-министра Турции Р.Т.Эрдогана
Всемирно известные деятели искусства обратились с письмом к премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану в связи с событиями вокруг парка Гези. Как пишет турецкий сайт Habertürk, письмо опубликовала газета «The Times».
В письме содержится осуждение в адрес Эрдогана за чрезмерное применение силы полицией для разгона акций протеста в разных городах Турции.
В письме отмечается также, что в результате жестокого подавления мирных демонстраций в стамбульском парке Гези и в других турецких городах погибли 5 человек, свыше 8 тыс. получили ранения, 11 человек лишились зрения из-за применения полицией слезоточивого газа.
Деятели, подписавшие письмо, обратились также к вопросу журналистов, содержащихся в турецких тюрьмах. «В тюрьмах Турции содержится больше журналистов, чем в тюрьмах Китая и Ирана вместе взятых. А вы называете демонстрантов разбойниками, мародерами и даже террористами», – говорится в письме Эрдогану.
Авторы письма напоминают Эрдогану, что стремящаяся стать членом ЕС Турция ратифицировала Европейскую конвенцию о защите прав человека и основных свобод и признала юрисдикцию Европейского суда по правам человека, в этой связи приказы Эрдогана, ставшие причиной гибели 5 невинных людей, могут стать основанием для подачи жалобы в ЕСПЧ.
Следует сказать, что письмо подписали 30 деятелей искусства, в том числе известные голливудские артисты Сьюзан Сарандон и Шон Пен, Эндрю Манго, написавший биографию Ататюрка.