Լ. Հովսեփյան. Թուրք-քրդական հաշտեցման գործընթացը վտանգի տակ կարող է հայտնվել
Թուրքիայի համար դժվար ժամանակներ են սպասվում: Որքան «պատմական» որակվեց այս տարվա մարտի 21-ի Օջալանի ուղերձն ու քրդերի զինյալ պայքարի դադարեցումը, այնքան էլ հավանական է համարվում թուրք-քրդական հաշտեցման ձախողումը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Լևոն Հովսեփյանը` մեկնաբանելով թուրք-քրդական հաշտեցման գործընթացի միտումները:
Ըստ նրա`ձախողման պատճառ կարող է լինել Թուրքիայի իշխանությունների կողմից քրդական խնդրի կարգավորման ուղղությամբ կատարվելիք քայլերի իրական մտադրությունների պակասը և ընդհանրապես գործընթացի անորոշությունը:
«Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի իշխանությունների առջև արդեն կդրվեն այնպիսի պահանջներ, որոնց կատարումը և չկատարումը, միևնույնն է, առաջ է բերելու լուրջ խնդիրներ: Սակայն առավել իրատեսական տարբերակն այն է, որ թուրքական պետությունը կգնա ոչ թե այդ պահանջներին ընդառաջ, այլ երկար բանակցությունների ու ժամանակ շահելու ճանապարհով: Իսկ այդ պարագայում ՔԲԿ-ն խաբվածի կարգավիճակով զինյալ պայքարի շարունակման ճանապարհից այլ բան չի կարող որդեգրել: Որքան էլ սկսված գործընթացի ընթացքում Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության զինյալները լքած լինեն Թուրքիայի տարածքը, գործնականում այն անհնար չի դարձնում կրկին այդ նույն երկրում հայտնվելն ու զինյալ պայքարը շարունակելը»,-նշեց Լ. Հովսեփյանը:
Ըստ բանախոսի` տվյալ պարագայում իրավիճակը Թուրքիայի համար էլ ավելի է բարդանում` հաշվի առնելով Սիրիայի հյուսիսում քրդական զինյալ խմբավորումների գոյությունը, և քրդական «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության (PYD) ազդեցությունը, որը համարվում է ՔԲԿ-ի սիրիական թևը: Դեռ 2012 թ. ամռանը PYD-ն «Քրդական ազգային խորհրդի» հետ միասին նախաձեռնեց սիրիական հակամարտության ընթացքում Սիրիայի քրդաբնակ տարածքներում ժամանակավոր կառավարության գործառույթներ իրականացնող բարձրագույն մարմին, որը որոշակի աջակցություն է ստացել Իրաքի քրդական տարածաշրջանային ինքնավարության առաջնորդ Մ. Բարզանիի կողմից:
Սիրիայի հյուսիսում քրդական ինքնավարության նշանները խիստ անհանգստացնում են Անկարային, սակայն գործողությունների հնարավարությունները Անկարայի համար խիստ փոքր են` նկատի առնելով սիրիական հակամարտության շուրջ միջազգային դրությունը: Անկարայում քննարկվում է Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից հնարավոր գործողությունների տարբերակները, այդ թվում` ռազմական: Անկարան քրդական խնդրի կարգավորման հարցում չի կարող անտեսել Սիրիայի հյուսիսում քրդական գործոնը, և դրան վերաբերել առավելապես հակամարտության դիրքերից, քանի որ այն կապվում է բուն Թուրքիայում քրդական խնդրին և իր ազդեցությունն անպայման կունենա:
Թուրք-քրդական հաշտեցման ձախողման դեպքում Սիրիայի տարածքի քրդական զինված խմբավորումները, որոնք գտնվում են ՔԲԿ-ի ազդեցության տակ, կարող են լուրջ խնդիրներ առաջացնել ինչպես թուրք-սիրիական սահմանին, այնպես էլ Թուրքիայի սահմանակից տարածքներում: Չի բացառվում, որ Թուրքիայի համար բացվի անդրսահմանային ռազմական գործողությունների երկրորդ ճակատը` արդեն Սիրիայի տարածքում, իսկ դրա հավանականությունը գնալով աճում է: Նման պարագայում, չի բացառվում նաև ՔԲԿ-ի զինյալ գործողությունների տեսակետից համեմատաբար խաղաղ շրջաններում, որոնք սահմանակցում են Սիրիային, նոր ուժով ռազմական գործողությունների հավանականանությունը:

Процесс турецко-курдского примирения может оказаться под угрозой. Мнение тюрколога Л.Овсепяна
«Турцию ждут трудные времена. Сколько бы „историческим” не было бы названо послание Абдуллы Оджалана 21 марта текущего года и прекращение курдами вооруженной борьбы, в равной степени считается вероятным провал процесса турецко-курдского примирения», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am тюрколог Левон Овсепян, анализируя процесс турецко-курдского примирения.
По его словам, причиной провала могут стать недостаток реальных намерений в шагах, предпринимаемых властями Турции в направлении урегулирования курдского вопроса, и неопределенность процесса в целом.
«Очевидно, что перед властями Турции уже будут поставлены такие требования, выполнение или невыполнение которых одинаково приведут к возникновению серьезных проблем. Однако наиболее реалистичным вариантом является то, что турецкое государство пойдет не навстречу этим требованиям, а по пути долгих переговоров, выигрывая время. И тогда Рабочая партия Курдистана (РПК), оказавшись в статусе обманутого, не может избрать иного пути, помимо продолжительной вооруженной борьбы. Сколько бы в течение начатого процесса вооруженных боевиков РПК ни покинуло бы территорию Турции, на практике это не делает невозможным их появление в этой стране и продолжение вооруженной борьбы», – отметил Левон Овсепян.
Как отметил тюрколог, в таком случае ситуация для Турции осложняется еще больше, учитывая существование курдских вооруженных формирований на севере Сирии и влияние курдской партии «Демократический союз» (PYD), считающейся сирийским крылом РПК. Еще летом 2012 года партия «Демократический союз» (PYD) вместе с Курдским национальным советом организовала в ходе сирийского конфликта высший орган, выполняющий функции временного правительства в курдонаселенных районах Сирии и получивший поддержку главы курдской автономии Ирака Месуда Барзани. Наличие признаков курдской автономии на севере Сирии вызывает серьезное беспокойство Анкары, однако возможности проведения действий крайне малы для Анкары, учитывая международную обстановку вокруг сирийского конфликта. В Анкаре обсуждаются варианты возможных действий Турции на севере Сирии, в том числе и военных. В вопросе урегулирования курдской проблемы Анкара не может игнорировать курдский фактор на севере Сирии и относится к этому преимущественно с позиций конфликта, поскольку он связывается с курдским вопросом в самой Турции и обязательно окажет свое воздействие.
В случае провала процесса турецко-курдского примирения действующие на территории Сирии вооруженные курдские группировки, находящиеся под влиянием Рабочей партии Курдистана, могут создать серьезные проблемы как на турецко-сирийской границе, так и в приграничных районах Турции. Не исключено, что для Турции откроется второй фронт трансграничных военных действий уже на территории Сирии, а вероятность такого поворота событий постепенно возрастает. В таком случае не исключена также вероятность возобновления военных действий с новой силой в граничащих с Сирией сравнительно мирных с точки зрения вооруженных действий Рабочей партии Курдистана районах.