Արտակ Բուդաղյանը իր պատասխանատվությունը պատվով է կրելու. ԼՂՀ պաշտպանության նախարար
Արտակ Բուդաղյանը մինչ այսօր մեր բանակի հպարտությունն է և մեր լավագույն հրամանատարներից մեկն է, նրա ղեկավարած զորամասը լավագույնն է ճանաչվել։ Այսօր Ստեփանակերտում Երևանից ժամանած լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Բուդաղյանի մասին Panorama.am-ի թղթակիցի հարցին ի պատասխան այսպես արձագանքեց ԼՂՀ Պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանը:
«Որևէ խոսք լինել չի կարող նրա պարտականությունները չկատարելու մասին։ Նա գրագետ է, բարեխիղճ և նրա աշխատանքը բանակում երևում է», հավելեց նախարարը։
Հետաքրքրվեցինք, թե խոսե՞լ է Արտակ Բուդաղյանի հետ, ի՞նչ է կարծում նախարարը, հնարավո՞ր է նա զինված հարձակում գործեր, որի համար նրա նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել, Մովսես Հակոբյանը պատասխանեց. «Քննությամբ ես չեմ զբաղվում և քննչական մարմինն իր գնահատականը տալու է։ Որևէ մեկը չպիտի կասկածի, որ այս դեպքի հետ կապված արդարադատություն է լինելու։ Որևէ մեկը, այդ թվում զինծառայողները չեն կարող ազատվել պատասխանատվությունից։ Նա կրելու է այդ պատասխանատվությունը և այն կրելու է պատվով»։
Նա նաև ասաց, որ Արտակ Բուդաղյանը կատարված դեպքից հետո բազմիցս է հանդիպել իր հետ, խոսել են, սակայն ինչ են խոսել, այդ մասին արդեն տեղեկություն չի կարող փոխանցել:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ Գորիսում հունիսի 1-ին տեղի ունեցածի կապակցությամբ, երբ մահացել էր Ավետիք Բուդաղյանը, հարուցվել էր քրեական գործ, կալանավորված են Սուրիկ Խաչատրյանի որդին` Տիգրան Խաչատրյանը, և թիկնապահ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Վերջինները «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի մեկուսարանում են և, ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր զինդատախազը, մինչև նախաքննության ավարտը մնալու են այնտեղ:
Կատարվածի կապակցությամբ ՊՆ Ասկերանի զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 137 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ խոշոր չափի գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը»: Բուդաղյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին: Արտակ Բուդաղյանին մեղադրանքն առաջադրվել է այն բանի համար, որ եղբորից՝ Ավետիք Բուդաղյանից, տեղեկանալով Սուրիկ Խաչատրյանի ավտոմեքենայում նրան ծեծելու մասին, մեքենայով գնացել է Սուրիկ Խաչատրյանին պատկանող առանձնատան մոտ, իր անվամբ հաշվառված որսորդական հրացանը ձեռքին իջնելով ավտոմեքենայից, սպանության սպառնալիքներ է արել Սուրիկ Խաչատրյանի և նրա հարազատների հասցեին:
Արտակ Բուդաղյանն ասել է, որ զինված հարձակում չի գործել, և ես պարտավոր եմ նրան հավատալ. Արթուր Աղաբեկյան

«Никто не должен сомневаться, что в связи с инцидентом в Горисе правосудие свершится». Заявление командующего АО НКР
16:00 26/07/2013
Артак Будагян до сих пор является гордостью и одним из лучших командиров нашей армии. Возглавляемая им воинская часть была признана лучшей. Об этом в интервью корреспонденту Panorama.am заявил министр обороны Нагорно-Карабахской Республики, командующий Армией обороны НКР Мовсес Акопян.
«Не может быть и речи о неисполнении им обязанностей. Он грамотный, добросовестный человек, а проделанная им работа в армии заметна»,– добавил министр.
В ответ на вопрос о том, беседовал ли он с Будагяном и возможно ли, что он совершил вооруженное нападение, за которое ему предъявили обвинение, Мовсес Акопян заявил: «Следствием занимаюсь не я, и орган, осуществляющий следствие, даст свою оценку. Никто не должен сомневаться в том, что в связи с этим инцидентом правосудие свершится. Он понесет эту ответственность, причем сделает это с честью».
Министр подчеркнул, что после инцидента Артак Будагян неоднократно встречался с ним. При этом М. Акопян отказался предоставлять информацию о теме разговора.
Между тем, все это время в СМИ активно муссировались слухи о готовящейся семьей Будагянов мести против С. Хачатряна (подробнее об этом читать здесь).
10 июля раненному в результате инцидента в Горисе полковнику Артаку Будагяну было предъявлено обвинение ч.1 ст. 137 УК РА («Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы»). В отношении Артака Будагяна была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Скандальное дело по убийству в Горисе. Защитой сына губернатора может заняться сам глава Палаты адвокатов Армении
Скандальное дело по факту убийства в Горисе. Будагяны не готовят вендетту против экс-губернатора Сюника С. Хачатряна
Адвокат А.Алумян назвал предъявление обвинения Артаку Будагяну «абсолютным беззаконием»ор