Վրաստանում վթարի ենթարկված Մարիայի գլուխը վիրահատվել է, նրա վիճակը կայուն է
Վրաստանի Նինոծմինդա շրջանում հուլիսի 25-ին վթարված մեքենայում գտնվող 2004թ-ին ծնված Մարիա Կարապետյանը այս պահին գտնվում է Սրբ.Աստվածամայր բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում: Panorama.am-ին բաժանմունքից հայտնեցին, որ երեխայի գլուխը հենց նույն օրը վիրահատել են, հետազոտությունն էլ ցույց է տվել, որ ներգանգային հեմատոմաները լիարժեք հեռացվել են: Երեխան նորմալ հաղորդակցվում է։
Բժշկուհին տեղեկացրեց, որ երեխայի վիճակը կայուն է:
Panorama.am-ը գրել էր, որ հուլիսի 25-ին ժամը 12.15-ին ահազանգ է ստացվել, որ ժամը 10.56-ին Վրաստանի Հանրապետության Նինոծմինդա-Բավրա ավտոճանապարհին` Ատլիովսկի գյուղի մոտակայքում դեռևս չբացահատված հանգամանքներում շրջվել է «Տոյոտա» մակնիշի ավտոմեքենան, ինչի հետևանքով տարբեր աստիճանի վնասվածքներով հիվանդանոց են տեղափոխվել ՀՀ քաղաքացիներ` 2009 թ. ծնված Լ. Կարապետյանը, 2001 թ. ծնված Ռ. Կարապետյանը, 1989 թ. ծնված Հ. Դավթյանը, 2004 թ. ծնված Մ. Կարապետյանը: Վերջինիս վիճակը Վրաստանի բժիշկները գնահատել էին ծայրահեղ ծանր, երեխան Նինոծմինդայի շրջանի ԲԿ-ից տեղափոխվել էր Գյումրի, այնուհետև Երևան` Սրբ. Աստվածամայր:
Առողջապահության նախարարությունից տեղեկանում ենք, որ «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ հասցնելուց անմիջապես հետո կատարված գանգուղեղի, կրծքավանդակի և պարանոցի համակարգչային շերտագրությամբ հաստատվել է, որ աղջնակի մոտ առկա է գանգոսկրի կոտրվածք աջից ճակատ-քունքային շրջանում, ներգանգային հեմատոմաներ և ողնաշարի երկրորդ ողի փուշելունի կոտրվածք։ Նույն օրը երեկոյան «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում կատարվել է Մ. Կարապետյանի վիրահատությունը։ Վիրահատող բժիշկ, մանկական նյարդավիրաբուժության բաժնի վարիչ, բժշկական գիտությունների դոկտոր Մարգար Մարտիրոսյանի գնահատմամբ` վիրահատությունը հաջող է ընթացել, այժմ ունի լավացման միտում։
Մյուս երեխաները հետազոտվել են Գյումրու Մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոցում: Մեկի մոտ եղել է ոտքի թեթև քերծվածք, մյուսի մոտ ուղեղի ցնցման թեթև երևույթներ: Անհրաժեշտ բժշկական օգնություն և խորհրդատվություն ստանալուց հետո վերջիններս դուրս են գրվել և շտապօգնության մեքենայով հասցվել Երևան` իրենց տուն:
Գյումրու բժշկական կենտրոնում կատարված համակարգչային շերտագրությամբ մյուս տուժողի` Հ.Դավթյանի (ծնված 1989թ.) մոտ ախտորոշվել է սալջարդ: Անհրաժեշտ բժշկական օգնություն և խորհրդատվություն ստանալուց հետո հիվանդը դուրս է գրվել և վերադարձել Երևան:

Пострадавшая при ДТП в Грузии 9-летняя девочка прооперирована: медики оценивают состояние ее здоровья как стабильное
Пострадавшая 25 июля в результате ДТП на дороге Ниноцминда-Бавра 9-летняя Мария Карапетян на данный момент находится в реанимационном отделении медцентра «Сурб Аствацамайр». Как сообщили Panorama.am сотрудники медцентра, девочка была прооперирована, обследование показало, что внутримозговые гематомы полностью удалены. Ребенок нормально разговаривает. По словам медиков, состояние здоровья девочки оценивает как стабильное.
Напомним, 25 июля, в 12:15, поступил сигнал о том, что в 10:56 на автодороге Ниноцминда-Бавра произошло ДТП. При пока невыясненных обстоятельствах автомобиль марки «Toyotа» с госномерами 26 OS 919 съехал с проезжей части и перевернулся, в результате чего в медцентр района Ниноцминда были госпитализированы граждане Армении Л. Карапетян, 2009 г.р., Р. Карапетян, 2001 г.р., Г. Давтян, 1989 г.р., а также М. Карапетян, 2004 г.р. Состояние здоровья М. Карапетян медики оценивали как крайне тяжелое. Девочка была перевезена в медцентр города Гюмри, а позднее - в Ереван. В ходе обследования у нее был диагностирован перелом правой височной кости и субдуральная гематома лобной области. В тот же день вечером в медцентре «Сурб Аствацамайр» Мария Карапетян была прооперирована. По словам хирурга, заведующего отделом детской нейрохирургии, доктора медицинских наук Маргара Мартиросяна, операция прошла успешно, наблюдается тенденция улучшения.
Остальные пострадавшие прошли обследование в «Австрийской больнице матери и ребенка» города Гюмри. У одного был легкая царапина на ноге, у другого – легкие формы сотрясения мозга. После получения необходимой медицинской помощи и консультации они были выписаны и перевезены в Ереван. В результате компьютерной томографии в медцентре города Гюмри у другого пострадавшего, Г.Давтяна, 1989 г.р., был диагностирован ушиб. После получения необходимой медицинской помощи и консультации он был выписан и перевезен в Ереван.