Փորձագետ. Հենց այնպես Ադրբեջանը պատերազմ չի սկսի
Ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը լուր է տարածել այն մասին, թե հայկական կողմը ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի տարբեր ուղղություններով պաշտպանական գծի ամրապնդման աշխատանքներ է իրականացնում: Ըստ նույն աղբյուրի, ամրապնդելով խրամատները և կրակակետերը՝ միաժամանակ հայկական կողմը ականապատում է չեզոք գոտին՝ կիրառելով ականապատող ПМЗ-4 տեխնիկա: Միևնույն ժամանակ շարունակվում են թիկունքային էշելոնի ամրապնդման աշխատանքները:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծի հայկական հատվածում պաշտպանական գծի ամրապնդման աշխատանքներ մշտապես տարվում են և դրանով է պայմանավորված նաև այն հանգամանքը, որ նույնիսկ արտասահմանցի ռազմական փորձագետներն են խոստովանում, որ պաշտպանական առումով, Արցախի տարածքը բավականին հուսալի պաշտպանության տակ է (նաև տեղանքի առումով), ինչը հնարավորություն է տալիս ոչ մեծ ուժերով բավականին արդյունավետ պաշտպանություն կազմակերպել:
Ղարաբաղյան կողմը տարբեր պաշտոնյաների շուրթերով ուղղակի և անուղղակի իր դժգոհությունն էր արտահայտել տարբեր պետությունների կողմից, և մասնավորապես, ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանի վաճառվող սպառազինության առնչությամբ, մանավանդ, որ վաճառվող տեխնիկայի կազմում առկա է նաև խաղաղ բնաչության դեմ օգտագործվող զինատեսակներ (օրինակ՝ Սմերչ):
Հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ սպառազինության մեծածավալ գնմանը զուգահեռ, Ադրբեջանի ռազմական և քաղաքական ղեկավարությունն անընդհատ խոսում է խնդիրը ռազմական ճանապարհով կարգավորելու մասին, այդ պայմաններում ղարաբաղյան կողմին այլ բան չի էլ մնում, քան ամրապնդել շփման գիծը, բանակի սպառազինությունը համալրել նոր՝ առավել ժամանակակից տեխնիկայով և ամեն գնով բարձրացնել բանակի մարտունակությունը:
Երբ խոսում ենք Արցախի պաշտպանողականության մակարդակի բարձրացման մասին՝ դա չի նշանակում, որ հայկական կողմը մտածում է բացառապես պաշտպանության մասին: Վերջին տարիներին Արցախում անցկացվող տարբեր տրամաչափի զորավարժությունների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մեծ աշխատանք է տարվում նաև հարձակվողական մարտեր անցկացնելու համար:
Սա չի նշանակում, որ Արցախը պատրաստվում է պատերազմը վերսկսել, սակայն ՀՀ և ԼՂՀ զինվորական ղեկավարությունը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից ցանկացած սադրանքի, այդ թվում՝ ռազմական գործողությունների վերսկսման դեպքում, հայկական զորքերն իվիճակի են ոչ միայն հետ մղելու հակառակորդի հարձակումը, այլ մարտական գործողությունները տեղափոխել հակառակորդի տարածք:
Ինչևէ, հասկանալի է, որ պատերազմ սկսելը բավականին բարդ ու ծախսատար գործընթաց է, ինչը ենթադրում է ոչ միայն ռազմական հնարավորություններ, այլ քաղաքական աջակցություն: Եվ հենց այնպես, Ադրբեջանը չի կարող պատերազմ սկսել, սակայն դա չի խանգարում հայկական կողմին ոչ միայն ամրապնդել պաշտպանական գիծը, այլ ամեն ինչ անել բանակի մարտունակության հարցում որակական աճ արձանագրելու համար: Ոչ մի երկիր պատերազմից ապահովագրված չէ և դրան կարելի է դիմագրավել (կամ կանխարգելել) միայն մարտունակ ու կայացած բանակի միջոցով:

«Азербайджан не может просто так начать войну». Комментарий эксперта Тиграна Абрамяна
Азербайджанское информагентство «АПА» распространило информацию о том, что армянская сторона проводит укрепительные работы на оборонительной линии в различных направлениях. Согласно информации, укрепляя окопы и огневые точки, армянская сторона в то же время минирует нейтральную полосу. Одновременно с этим продолжается укрепительная работа тылового эшелона. По вышеупомянутым направлениям фронта, пишет источник, отмечена работа техники ПМЗ-4 по установке мин.
Корреспондент Panorama.am провел беседу относительно этого с экспертом по политическим вопросам Тиграном Абрамяном.
«Укрепительные работы на армянской части линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана всегда велись. Этим обусловлено также то обстоятельство, что даже военные эксперты из-за рубежа констатируют, что в оборонительном плане территория НКР довольно надежно защищена (в том числе, в силу географии), что дает возможность организовать достаточно эффективную оборону при наличии не столь больших сил.
Карабахская сторона на уровне разных должностных лиц прямо и косвенно выражала недовольство в связи с продажей различными государствами, и в частности Россией, вооружения Азербайджану, тем более, что в составе продаваемой техники имеются виды оружия, применяемые против мирного населения, к примеру, дальнобойная реактивная система залпового огня «Смерч».
Учитывая то, что параллельно с масштабным приобретением вооружений, военное и политическое руководство Азербайджана постоянно говорит об урегулировании проблемы силовым путем, в этих условиях карабахской стороне ничего другого не остается, как укреплять линию соприкосновения, пополнять арсенал армии новой современной техникой и любой ценой повышать боеспособность ВС.
Обсуждение темы повышения уровня оборонительного потенциала не означает, что армянская сторона думает исключительно об обороне. Анализ военных учений разного характера, проводимых в последние годы в НКР, является доказательством колоссальной работы также в направлении организации наступательных боев.
Это не означает, что Арцах готовится возобновить боевые действия, однако военное руководство Армении и НКР не раз заявляло, что в случае любой провокации, в том числе и возобновления военных действий со стороны Азербайджана армянские войска в состоянии не только отбросить врага, но и перевести боевые действия на территорию противника.
Тем не менее, понятно, что возобновление войны – довольно сложный процесс, требующий серьезных затрат, а это предполагает не только возможности в военной области, но и политическую поддержку. Азербайджан не может просто так начать войну, однако это не мешает армянской стороне не только укреплять оборонительную линию, но и сделать все возможное для того, чтобы зафиксировать качественный рост в вопросе боеспособности армии. Ни одна из стран не застрахована от войны и в войне можно противостоять (или предотвратить ее) лишь благодаря боеспособной и состоявшейся армии».