«Ժողովուրդ»-ի աղբյուրները փոխանցում են, որ նորաստեղծ «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը պատրաստվում է քաղաքական նոր պլատֆորմ ձևավորել:
Այս ընթացքում ՀԱԿ-ը հանդիպումներ է ունենում տարբեր կուսակցությունների ղեկավարների հետ, նրանց առաջարկում համաձայնագրեր կնքել՝ միասնական ճակատով նոր պայքար սկսելու մասին: Ըստ այդմ, նշվում է, որ մոտ 4 տասնյակ ուժերի հետ միավորվելու ձգտումներ են ցուցաբերվում:
«Ժողովուրդ»-ի հետ զրույցում ՀԱԿ անդամ Լյուդմիլա Սարգսյանը ասել է. «Եթե կուսակցությունների հետ հանդիպում կամ համաձայնություն լիներ, այդ բանակցություններն ինձ հետ ևս կլինեին: Կոնգրեսի հիմնական կազմը հիմա քաղաքում չէ, այնպես որ, ինձ թվում է դրանք միայն խոսակցություններ են»:

Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что партия «Армянский национальный конгресс» (АНК) собирается формировать новую политическую платформу.
«За это время АНК проводит встречи с руководителями различных партий, предлагает им заключить соглашения о начале новой борьбы единым фронтом. При этом отмечается, что есть стремление объединиться с порядка четырьмя десятками сил», - отмечает издание.
В беседе с корреспондентом газеты член АНК Людмила Саркисян заявила: «Если бы с партиями были встречи или соглашения, то эти переговоры проводились бы и со мной. Основной состав Конгресса сейчас не в городе, на мой взгляд, это просто разговоры».