Թուրքական «Հյուրիյեթ» պարբերականը, հղում անելով իր դիվանագիտական աղբյուրներին, տեղեկացնում է, որ պաշտոնական Անկարան, հուլիսի 31-ին հայ-թուրքական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ, Թբիլիսիի իր դեսպանության միջոցով բողոքի նոտա է հղել Հայաստանին:
«Միջադեպը 2 երկրների միջև մի նոր ճգնաժամի առիթ է դարձել, և Թուրքիան, չունենալով դիվանագիտական հարաբերություններ Հայաստանի հետ, Թբիլիսի իր
դեսպանության միջոցով բողոքի նոտա է հղել Հայաստանին»,-գրում է Հյուրիյեթը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք հայկական կողմից հայ-թուրքական սահմանը հսկող սահմանապահները կրակ էին բացել թուրք հովվի վրա, ով հատել էր սահմանը: Չնայած թուրքական լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել, թե թուրք հովիվ Մուսթավա Ուլքերը, փորձելով հետ բերել ոչխարի հոտը, հատել է Հայաստանի հետ սահմանը, ինչի հետևանքով սպանվել հայ սահմանապահների կողմից: Բայց տեղեկություն կա յան մասին, որ ,անցնելով Հայաստանի հետ սահմանը` 35-ամյա թուրք հովիվը կրակ է բացել ռուս սահմանապահների ուղղությամբ, ապա փորձել ներթափանցել Հայաստանի տարածք: Ռուս սահմանապահները բացել են պատասխան կրակ՝ վիրավորելով սահմանախախտին: Այս մասին ասել է ասել է Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանային կառավարման մամուլի ծառայության ղեկավար Սերգեյ Գրեչինը:

Анкара направила Еревану ноту протеста в связи с инцидентом на армяно-турецкой границе
Официальная Анкара направила через свое посольство в Тбилиси ноту протеста Еревану в связи с произошедшим 31 июля инцидентом на армяно-турецкой границе, сообщает турецкое издание Hurriyet, ссылаясь на свои дипломатические источники.
«Инцидент стал поводом к новому кризису между двумя странами, и Турция, не имея дипломатических отношений с Арменией, через свое посольство в Тбилиси направила ноту протеста Армении»,– пишет издание.
Как сообщал сайт Panorama.am ранее, в среду, 31 июля, на армяно-турецкой границе произошел инцидент, в результате которого был ранен турецкий пастух Мустафа Улькер (позднее он скончался от полученного ранения).
По информации российского агентства ИТАР-ТАСС, которое ссылается на главу пресс-службы пограничного управления ФСБ РФ в Армении Сергея Гречина, «35-летний турецкий пастух Мустафа Улькер нарушил границу Армении. Он произвел выстрелы по наряду российских пограничников, охраняющих границу, а затем пытался углубиться на территорию республики. Российские пограничники открыли ответный огонь, ранив нарушителя». В свою очередь, турецкое информагентство Anadolu сообщило, что 35-летний турецкий пастух Мустафа Улькер пересек границу с Арменией, идя за стадом овец, был ранен и позднее скончался.