«Ազատը կարծես հավերժ երեխա լինի». Oգոստոսի 13-ին նրա սեղանին էր դրվելու «Ազատ Գասպարյանի ֆենոմենը» գիրքը (Տեսանյութ)
Երեկ կյանքից հեռացավ հայ կինոյի և թատրոնի անվանի դերասան Ազատ Գասպարյանը: Նրա արվեստի բազմահազար երկրպագուները դեռ երկար տարիներ կհիշեն դերասանի կերտած դերերն ու ասմունքը, հատկապես չարենցյան ընթերցումները:
Ազատ Գասպարյանը օգոստոսի 13-ին կդառնար 70 տարեկան: Ինչպես նշել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, պատրաստվում էին շուքով նշել այդ հոբելյանը, Գյումրու քաղաքապետարանը նախագիծ էր պատրաստել՝ նրան Գյումրու պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհելու մասին, օգոստոսի 13-ին նրա սեղանին էր դրվելու Լևոն Մութաֆյանի «Ազատ Գասպարյանի ֆենոմենը» գիրքը...Ավաղ, ամեն ինչ մնաց կես ճանապարհին...
«Ազատը անհանգիստ էություն է: Կարծես հավերժ երեխա լինի, որովհետև եթե արվեստագետը երեխայի հայացքով չի նայում աշխարհին, այսինքն` կորցրել է զարմանալու, հիանալու հատկությունը, կարծում եմ` վերջացած է»,- այս մասին «Կյանքն ինչպես կա» ֆիլմաշարում նշել է ասմունքող Սիլվա Յուզբաշյանը և հավելել. «Կարելի է լինել բեմարվեստի մարդ, կարելի է լինել նույնիսկ ժողովրդական, բայց չլինել արտիստ: Ազատը բնությունից կարծես արտիստի խառնվածք ունի.:

«Вечный ребенок». Азата Гаспаряна вспоминают деятели культуры Армении
Накануне, 2 августа, в ереванском медицинском центре «Наири» скончался народный артист Армении Азат Гаспарян. 13 августа ему исполнилось бы 70 лет.
Как отметил председатель союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян, они собирались отметить юбилей Азата Гаспаряна с большим размахом; мэрия города Гюмри приняла решение о присвоении ему звания «Почетный гражданин города Гюмри»; 13 августа на стол актера должна была лечь книга Левона Мутафяна «Феномен Азата Гаспаряна»… К сожалению, все осталось на полпути…
«У Азата беспокойная сущность. Кажется, он является вечным ребенком, потому что, если искусствовед не смотрит на мир глазами ребенка, то есть теряет способность удивляться, восхищаться, я считаю, он исчерпывается», – заявила в одной из серии фильмов «Жизнь, как она есть» чтица Сильва Юзбашян, добавив: «Можно быть человеком сценического искусства, можно даже получить звание Народного, но не быть артистом. У Азата артистический темперамент от природы».
Азат Николаевич Гаспарян родился 13 августа 1943 года. В 1963 г. окончил Ереванский библиотечный техникум. В 1969 окончил актерское отделение Ереванского художественно-театрального института. Он работал актером Ереванского кукольного театра, Ереванского театра юного зрителя и Ереванского драматического театра им. Сундукяна.