«Երևանում կանցկացվի իրանական ապրանքների 15-րդ ցուցահանդեսը»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է Իրան-Հայաստան առևտրի պալատի նախագահ Լևոն Ահարոնյանը:
Լևոն Ահարոնյանի տեղեկացմամբ՝ սեպտեմբերի 26-ից սկսած 4 օր շարունակ տարբեր ոլորտներում աշխատող իրանական ընկերությունները հնարավորություն կունենան ցուցադրել իրենց ապրանքները:
Իրանական աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ներկայում Իրանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառության տարեկան ծավալը կազմում է շուրջ 380 միլիոն դոլար, որի 90 տոկոսը բաժին է ընկնում իրանական ապրանքների արտահանմանը Հայաստան:
Երկու երկների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ կողմերը նպատակ ունեն ապրանքաշրջանառության ծավալները հասցնել մինչև 1 միլիարդ դոլարի:
Հիշեցնենք, որ Թեհրանի առևտրարդյունաբերական և Իրան-Հայաստան առևտրական պալատները Զարգացման հայկական գործակալության հետ համատեղ ս.թ. հուլիսի 16-ին Երևանում կազմակերպել էին Հայաստան-Իրան գործարար համաժողով, որին մասնակցեցին ավելի քան 60 իրանական ընկերություններ:

В Ереване откроется 15-я выставка иранских товаров
«В Ереване пройдет 15-я выставка иранских товаров»,– об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил на встрече с журналистами председатель совета директоров торговой палаты «Иран - Армения» Левон Агаронян.
По словам Л.Агароняна, с 26 сентября в течение четырех дней иранские компании, работающие в различных сферах, получат возможность представить свои товары.
В настоящее время, как пишет источник, годовой объем товарооборота между Ираном и Арменией составляет около 380 млн долларов, а 90% приходится на долю экспорта иранских товаров в Армению.
Согласно договоренности, достигнутой между двумя странами, стороны имеют целью довести объемы товарооборота до 1 млрд долларов.
Напомним, 16 июля 2013 года в Ереване прошел армяно-иранский бизнес-форум, организованный по инициативе Армянского агентства развития (ААР) и Торгово-промышленных палат Тегерана и Армении.
В Ереване стартовал армяно-иранский бизнес-форум
На азербайджано-иранском «фронте» без перемен. А. Исраелян о политике Тегерана с приходом к власти президента Х. Роухани